Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czego objawem może być drganie powieki? Jak poradzić sobie z drżeniem powiek?

Obecnie ciągłe życie w dużym pędzie i stresie jest na porządku dziennym. Wiele osób łączy wielogodzinny dzień pracy, często spędzonych przed ekranem komputera, z życiem rodzinnym, w którym również dają z siebie wszystko. Prowadzi to często do zaniedbywania czasu dla siebie i zapominaniu o regeneracji, która jest szalenie istotna. Brak poświęcania swojemu zdrowiu uwagi oraz długie godziny spędzone przed komputerem mogą prowadzić do osłabienia organizmu, zmniejszenia odporności i przemęczenia mięśni. Zdarza się, iż u takich osób pojawia się objaw drgającej powieki. Jak sobie z nim radzić?

Kobieta wskazuje na swoje prawe oko, dokucza jej drganie powieki dolnej.

Drganie powiek – w jakich sytuacjach się pojawia?

Drganie powiek (zarówno powieki górnej, jak i dolnej) związane jest z samoistnym skurczem mięśnia okrężnego oka. Skurcz tego mięśnia prowadzi do niekontrolowanego drgania, zwanego miokimią. Zazwyczaj drganie powieki trwa dość krótko -  od kilku do kilkunastu sekund - i ustępuje samoczynnie. 

Drganie powiek najczęściej dotyczy osób:

  • narażonych na długotrwały stres;
  • zmęczonych;
  • z niedoborami składników mineralnych – najczęściej mówi się o niedoborze magnezu lub potasu. Warto jednak przed wdrożeniem suplementacji, poradzić się lekarza lub wykonać badania krwi z uwzględnieniem poziomu tych oraz innych mikro- i  makroelementów;
  • spożywających herbatę lub kawę w zbyt dużych ilościach.

Drganie powieki pojawia się również w sytuacjach przemęczenia oczu. Najczęściej jest to spowodowane wielogodzinną pracą przy komputerze lub długim czytaniem czy uczeniem się.

Wady wzroku a drganie powieki

U osób z wadami wzroku, szczególnie, gdy nie są one zdiagnozowane i odpowiednio leczone, również istnieje ryzyko wystąpienia drgania powieki. Woda wzroku prowadzi często do nadwyrężenia (wytężania) wzroku, co powoduje zmęczenie mięśni. Samo zmęczenie mięśni w okolicy oka objawia się nieraz właśnie drganiem powieki.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jak poradzić sobie z drżeniem powiek?

Najważniejszym elementem postępowania jest znalezienie przyczyny drgania powieki. Należy wówczas przyjrzeć się swojemu stylowi życia i w razie potrzeby wprowadzić kilka bardzo ważnych zasad, które pozwolą pozbyć się uczucia drgającej powieki. Wśród nich wymienić można:

  • ograniczenie stresujących sytuacji lub próba radzenia sobie z nimi (odpowiednie metody oddechowe i wyciszające, aktywność fizyczna);
  • ograniczenie spożywania napojów zawierających kofeinę;
  • stosowanie zbilansowanej diety bogatej w składniki odżywcze;
  • ograniczenie ekspozycji na światło niebieskie (ograniczenie korzystania z komputera lub smartfona);
  • zachowanie właściwej higieny pracy przy komputerze, czyli stosowanie przerw pozwalających na odpoczynek dla oczu;
  • odpowiednią diagnostykę w kierunku niedoborów makroelementów i mikroskładników;
  • rezygnacja z używek (alkoholu i papierosów).

Pamiętaj, aby ewentualne niedobory konsultować z lekarzem i nie rozpoczynać suplementacji na własną rękę.

Drganie powieki - kiedy zwrócić się do lekarza?

Do lekarza pierwszego kontaktu należy zwrócić się dość wcześnie, w celu przeprowadzenie podstawowej diagnostyki. Przez wizytą samodzielnie warto spróbować ograniczenia przemęczania oczu. 

Przedłużające się drganie powieki, które nie ustępują po zmianie nawyków, jest wskazaniem do wykonania dokładniejszej diagnostyki, w postaci rozszerzonych badań krwi. Zdarza się, że lekarz zleca przeprowadzenie tomografii komputerowej głowy, która ma na celu wykluczenie obecności guzów czy torbieli, mogących zaburzyć przewodnictwo nerwowo-mięśniowe i powodować drżenie okolicy powiek.

W razie wady wzroku należy udać się na wizytę do okulisty, który zdiagnozuje problem i wprowadzi wlaściwe leczenie. Niewykluczone, iż zajdzie konieczność noszenia szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych.

Wizytę u wybranego specjalisty umówisz w łatwy sposób, bez wychodzenia z domu, za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Jakie choroby mogą wiązać się z drganiem powieki?

Pomimo tego, że bardzo często drganie powieki jest następstwem nadmiernej ekspozycji na stres czy nieodpowiednio zbilansowanej diety, zdarza się, że jest sygnałem ostrzegawczym, świadczącym o poważniejszy schorzeniu. Objaw drgającej powieki zauważalny jest nieraz u pacjentów chorych na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona oraz inne choroby ośrodkowego układu nerwowego. Powtarzającego się mimo prawidłowego stylu życia drgania powieki górnej lub dolnej nie należy lekceważyć, a w razie potrzeby lub wątpliwości warto udać się do neurologa.

Bibliografia:

  1. Białas, M., Zaitsava, A., Różycki, R. (2021). Małoinwazyjne procedury okuloplastycze. Okulistyka po Dyplomie, 04. Dostępne na: https://podyplomie.pl/okulistyka/36519,maloinwazyjne-procedury-okuloplastyczne.
  2. Budrewicz, S., Koszewicz, M., Koziorowska-Gawron, E. (2009). Kurcz powiek jako powikłanie naczyniopochodnego uszkodzenia mózgu. Polski Przegląd Neurologiczny, 3, s. 148-150.
  3. Justyńska, A.. Zmiany okulistyczne w przebiegu stwardnienia rozsianego. Dostępne na: https://www.przegladokulistyczny.pl/zmiany_okulistyczne_w_przebiegu_stwardnienia_rozsianego2. (Dostęp: lipiec 2022).

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów