Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Codzienny napięciowy ból głowy — jak sobie z nim radzić?

2024-01-10 16:28
Mężczyźnie dokucza silny, napięciowy ból głowy.

Napięciowy ból głowy to jedno z najpopularniejszych schorzeń neurologicznych. Niestety do tej pory przyczyna występowania napięciowego bólu głowy nie została do końca poznana. Czas takiego napadu może sięgać od kilku godzin do nawet 7 dni. Jak radzić sobie z codziennym napięciowym bólem głowy? Jakie są prawdopodobne przyczyny jego występowania? Czym różni się napięciowy ból głowy od migreny? Jakie leki stosujemy przy tym schorzeniu? Czy jedynym wyjściem jest leczenie farmakologiczne napięciowego bólu głowy?

Napięciowe bóle głowy – objawy

Napięciowy ból głowy może występować okazjonalnie lub przewlekle. W przypadkach epizodycznych około 10% chorych skarży się na jednostronny, obręczowy ból głowy. Często jest opisywany przez pacjentów jako ściskający lub b. 

Natomiast w przypadku przewlekłego napięciowego bólu głowy, poza bólem chory doświadcza również mdłości oraz światłowstrętu

Umów termin telewizyty u neurologa

Jakie są przyczyny napięciowego bólu głowy?

Istnieje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na występowanie napięciowego bólu głowy, są to między innymi:

  • zwiększenie napięcia emocjonalnego,
  • niedobór snu,
  • głód,
  • wahania hormonalne,
  • przegrzanie,
  • palenie tytoniu,
  • zmiana warunków pogodowych,
  • nadużywanie kofeiny,
  • odwodnienie.

Neurolog w trakcie badania palpacyjnego może stwierdzić zwiększone napięcie mięśni karku oraz czepca u pacjenta. W takiej sytuacji specjalista zaproponuje odpowiednie leczenie.

Co na ból głowy? W doraźnym leczeniu napięciowego bólu głowy najczęściej stosujemy tzw. NLPZ-y, czyli niesteroidowe leki przeciwzapalne. Są to między innymi: ketoprofen, naproksen oraz ibuprofen. Bardzo istotne jest, aby unikać przyjmowania leków z tej samej grupy. Preparaty te są dostępne bez recepty, jednak ich użytkowanie najlepiej jest skonsultować z lekarzem rodzinnym lub zaufanym farmaceutą. 

W przypadku napięciowego bólu głowy, któremu towarzyszy zwiększone napięcie mięśni czepca, pacjenci stosują leki miorelaksacyjne takie jak baklofen czy tyzanidynę

W przewlekłej postaci choroby neurolog może zalecić leki przeciwdepresyjne oraz przeciwlękowe. Są to między innymi trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne np. amitryptylina, doksepina czy opipramol. Lekarz w takiej sytuacji może również zaproponować leczenie preparatami o innej budowie, należy do nich między innymi mianseryna oraz maprotylina. Kuracja lekami przeciwdepresyjnymi trwa od 3 do 6 miesięcy.

Czym różni się napięciowy ból od migreny?

Zarówno migrena, jak i napięciowy ból głowy należą do grupy jednostek chorobowych, z którymi pacjenci najczęściej zgłaszają się do neurologa. Przyczyn napięciowego bólu głowy upatruje się w nadmiernym rozszerzeniu bogato unerwionych naczyń krwionośnych. Skutkuje to zbyt niskim ciśnieniem wewnątrzczaszkowym. Migrena rozpoczyna się przeważnie od tzw. aury, w której chory może widzieć różnego rodzaju artefakty w polu widzenia np.:

  • mroczek migoczący w centralnej części pola widzenia,
  • błyski światła,
  • migoczące linie o zygzakowatym kształcie (mogą przypominać fortyfikacje),
  • ubytki w polu widzenia,
  • jasne plamy.

W odróżnieniu od napięciowego bólu głowy, pacjenci w trakcie napadu migreny przeważnie skarżą się na silny, połowiczy, pulsujący ból, który zwiększa się w trakcie zwykłej aktywności fizycznej. W kolejnych fazach poza bólem pacjenci doświadczają również kolejnych objawów, takich jak nudności, wymioty, wrażliwość na światło, dźwięki i zapachy. Jeśli niepokoi Cię Twój stan zdrowia i chcesz zarejestrować się do wybranego specjalisty, odwiedź portal LekarzeBezKolejki.pl

Jak jeszcze możemy radzić sobie z napięciowym bólem głowy?

Poza leczeniem typowo farmakologicznym, pacjenci cierpiący na napięciowy ból głowy mają jeszcze kilka ciekawych opcji. Pamiętajmy jednak, że są one tylko uzupełnieniem farmakoterapii, natomiast o sposobie leczenia zawsze powinien decydować neurolog

W jaki sposób możemy sobie pomóc w domowym zaciszu? W celu minimalizacji stresu i napięcia, pacjenci często korzystają z różnych technik relaksacyjnych np.:

  • technika oparta na uważności tzw. mindfulness,
  • technika głębokiego oddychania (krótkie ćwiczenia oddechowe),
  • aromaterapia,
  • masaże,
  • aktywność fizyczna i ćwiczenia (najlepiej sprawdzać się będzie rozciąganie lub joga dla początkujących).

Lekarz może również skierować pacjenta na terapię poznawczo-behawioralną lub zaproponować tzw. biofeedback. Biofeedback jest techniką, która poprawia procesy poznawcze, zwiększa efektywność pracy mózgu, ułatwia utrzymanie równowagi psychicznej i wyciszenia, polepsza samopoczucie i zwiększa odporność na stres.

Bibliografia: 

  1. Kozubski W., Liberski P., (2008) Neurologia: Podręcznik dla studentów medycyny - Wydawnictwo Lekarskie Warszawa, PZWL.
  2. Baglioni, V., Orecchio, S., Esposito, D., Faedda, N., Natalucci, G., & Guidetti, V. (2023). Tension-Type Headache in Children and Adolescents. Life (Basel, Switzerland), 13(3), 825. https://doi.org/10.3390/life13030825 
  3. Alneyadi, M., Drissi, N., Almeqbaali, M., & Ouhbi, S. (2021). Biofeedback-Based Connected Mental Health Interventions for Anxiety: Systematic Literature Review. JMIR mHealth and uHealth, 9(4), e26038. https://doi.org/10.2196/26038 
  4. A. Szczeklik, P. Gajewski, Interna Szczeklika 2017, Medycyna Praktyczna, Kraków 2017.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów