Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból z tyłu głowy - o czym może świadczyć?

2019-08-21 13:48
Ból z tyłu głowy - o czym może świadczyć?

Bóle głowy są zjawiskiem powszechnym i mogą dotknąć każdego, niezależnie od płci i wieku. Czasem przyczyna bólu może być prozaiczna, dzięki można go zniwelować bez konieczności przyjmowania tabletek przeciwbólowych. Może się jednak zdarzyć, że ból jest sygnałem ostrzegawczym od naszego organizmu. O czym może świadczyć ból zlokalizowany w części potylicznej?

Różne przyczyny bólu głowy

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył bólu głowy. Nie zawsze jesteśmy w stanie określić przyczynę jego występowania. Ból może być efektem urazu lub pewnych zaburzeń neurologicznych, a czasem występuje samoistnie. Mówimy wówczas o pierwotnym bólu głowy, który traktowany jest jako osobna jednostka chorobowa.

Zdarza się, że ból zlokalizowany w części potylicznej jest objawem poważniejszego schorzenia. Dokładne określenie jego lokalizacji, natężenia, czy czasu trwania może pomóc w postawieniu prawidłowej diagnozy i wdrożeniu skutecznego leczenia. Jeżeli od dłuższego czasu doskwiera nam ból z tyłu głowy, warto omówić ten problem z lekarzem rodzinnym. Wizytę można umówić przez serwis LekarzeBezKolejki.pl, gdzie dostępnych jest wielu specjalistów z całego kraju.

Ból z tyły głowy – jaka może być przyczyna?

Napięciowy ból głowy

Najczęściej występującą postacią bólów głowy jest tzw. ból napięciowy. Może trwać od kilkudziesięciu minut do kilku godzin, a nawet dni. Ból zaczyna się w okolicy skroni i obejmuje całą głowę wraz z okolicą potyliczną i karkiem. Może mu towarzyszyć uczucie ściskania lub rozpierania. Epizody bólu mogą występować kilka razy w miesiącu, bez wyraźnej przyczyny. Czynnikiem ryzyka może być przemęczenie, niedobór snu, głód, hałas, czy stres.

Nadciśnienie tętnicze

Jeśli odczuwany ból z tyłu głowy pojawia się z rana i ma rozpierający charakter, może być objawem nadciśnienia tętniczego. Dolegliwościom tym często towarzyszy pulsowanie oraz uczucie sztywności karku. Nasilanie się tych dolegliwości w godzinach porannych to przeważnie konsekwencja podniesienia się ciśnienia tętniczego, które spada, gdy zapadamy w sen.

Migrena

Inną przyczyną bólu w okolicy potylicznej może być atak migreny. Ból może pojawić się nagle w okolicy skroni, z boku, a także z tyłu głowy, promieniując na kark. Aktywność fizyczna nasila nieprzyjemne objawy, które często występują z nudnościami, nadwrażliwością na hałas, światło i intensywne zapachy. Napad migrenowy może się utrzymać nawet do 72 godzin. U części chorych ból poprzedzają różne objawy neurologiczne określane jako aura migrenowa. Zalicza się do nich zaburzenia wzroku, drętwienie lub połowiczny niedowład, kłopoty z mówienie, utrata apetytu i zaburzenia nastroju.

Zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa

Ból w okolicy potylicy może być konsekwencją patologii w odcinku szyjnym kręgosłupa. Mówimy wówczas o szyjnopochodnym bólu głowy. Taki ból bywa tępy, nieraz kłujący i rozpoczyna się w okolicy szyjnej, promieniując na głowę, a także ramiona i barki. Ten rodzaj bólu to częsta przypadłość u osób po wypadkach komunikacyjnych. W trakcie kolizji (np. uderzenia w tył samochodu) głowa gwałtownie przemieszcza się do przodu i do tyłu, co skutkuje bolesnym urazem w szyjnym odcinku kręgosłupa.
Warto też wspomnieć o tak zwanej szyi technologicznej (and. tech neck). Zjawisko to nasiliło się przez rozwój nowoczesnych technologii, w tym częste korzystanie ze smartfonów. Dlaczego? Korzystając z telefonu pochylamy głowę do przodu, jednak jest to szkodliwa i nienaturalna pozycja dla naszego kręgosłupa. Nadmierne obciążanie odcinka szyjnego przyczynia się do występowania bólu w okolicy potylicznej oraz bólu szyi.

Jak radzić sobie z bólem z tyłu głowy? LekarzeBezKolejki.pl

Jak radzić sobie z bólem z tyłu głowy?

Gdy boli nas głowa, najchętniej sięgamy po leki przeciwbólowe. Statystyki mówią, że przyjmujemy ich zdecydowanie za dużo, dlatego warto walczyć z bólem głowy innymi metodami, by nie obciążać dodatkowo żołądka i wątroby.

Co można zrobić by złagodzić ból? Czasem może on być efektem odwodnienia, co zdarza się w upalne dni. Szklanka chłodnej wody może pomóc poradzić sobie z uciążliwymi dolegliwościami. Na co dzień pamiętajmy o tym, by wypijać przynajmniej 2 litry płynów.

Zadbajmy także o prawidłową postawę ciała. Niewiele osób ma świadomość, że zwyrodnienia kręgosłupa mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie, także na występowanie bólu głowy. Dlatego unikajmy pochylania się nad telefonem, zadbajmy o odpowiednią postawę podczas pracy przy komputerze i postawmy na aktywność fizyczną, angażującą mięśnie przykręgosłupowe. Wzmocnienie tych partii pomoże utrzymać fizjologiczne krzywizny kręgosłupa i jego prawidłowe ułożenie.

Dla dobrego samopoczucia niezwykle ważny jest sen i codzienny wypoczynek. Niewystarczające ilości snu mogą prowadzić do wielu zaburzeń. Należy zatem zadbać o odpoczynek, a także tzw. higienę snu. Dobrze jest przewietrzyć sypialnię przed pójściem spać oraz unikać korzystania z urządzeń elektronicznych na kilka godzin przed snem. Warto też zadbać o wygodny materac, który zapewni odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.

Kiedy należy zgłosić się do lekarza?

Ból głowy to często tylko efekt przemęczenia lub niezdrowych nawyków. Gdy pojawia się zbyt często, nie powinniśmy go lekceważyć. Warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, jeśli ból:

  • nie przechodzi i się nasila,
  • pojawia się nagle i jest bardzo silny,
  • nie pozwala zasnąć lub pojawia się w nocy,
  • występuje z gorączka i sztywnością karku,
  • utrzymuje się po urazie głowy,
  • występuje podczas aktywności fizycznej,
  • dotyczy kobiety w ciąży lub dziecka.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów