Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym jest rwa kulszowa i jak sobie z nią poradzić?

2018-05-21 14:39
Czym jest rwa kulszowa?

Jeśli odczuwamy w okolicy lędźwi silny ból, który promieniuje do pośladka przed tylną część uda do łydki, możemy być niemal pewni, że właśnie dopadła nas rwa kulszowa. Atak rwy kulszowej może się przydarzyć każdemu, nawet podczas wykonywania codziennych czynności. Ból bywa tak uciążliwy, że utrudnia poruszanie się. Jak sobie z nim poradzić i co należy robić, by uniknąć ataków rwy kulszowej w przyszłości?

Jakie są przyczyny rwy kulszowej?

Zazwyczaj przyczyną rwy kulszowej są zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, które wynikają z naszych zaniedbań w trosce o zdrowie układu kostnego. Przed atakiem rwy kulszowej odczuwamy pewne dolegliwości bólowe, które bagatelizujemy. Za najczęstszą przyczynę ataku rwy kulszowej uznaje się dyskopatię. Na czym ona polega? W tym celu musimy sobie przypomnieć, jak jest zbudowany nasz kręgosłup. Składa się on kręgów, między którymi znajdują się krążki międzykręgowe, tzw. dyski. Sprawiają one, że kręgosłup jest bardziej elastyczny i odporny na wstrząsy. Może się jednak zdarzyć, że dyski zaczną się przesuwać poza oś kręgosłupa, uciskając na korzonki nerwowe. Dochodzi wówczas do powstania stanu zapalnego, który jest przyczyną bólu.

Przesuwanie się dysków jest procesem rozciągniętym w czasie i charakteryzuje się uszkodzeniami tkanki dysków i powolną ich deformacją. W wyniku tego procesu może dojść do powstania tzw. przepukliny dysku. Ale nie zawsze jest to długotrwały proces, czasem wystarczy jeden gwałtowny ruch podczas wysiłku fizycznego. Warto nadmienić, że rwa kulszowa często dotyka kobiety w zaawansowanej ciąży, których kręgosłup narażony jest na przeciążenia. Ryzyko rośnie także u osób otyłych.

Objawy rwy kulszowej

Charakterystycznym objawem rwy kulszowej jest niespodziewany, ostry ból w okolicy lędźwiowej, promieniujący do pośladka, tylnej części uda i łydki, a nawet stopy. Ból jest bardzo silny, do tego stopnia, że może powodować przykurcze mięśni, drętwienia oraz problemy z poruszaniem kończyną. Objawy bólowe odczuwalnie nasilają się, gdy zwiększa się ciśnienie płynu mózgowo-rdzeniowego, przez co chory podczas kaszlu, kichania czy śmiechu odczuwa ogromy dyskomfort. Co jest przyczyną tego stanu rzeczy? Ból powoduje ucisk wywierany na nerw kulszowy lub korzenie nerwowe. Stąd też inna popularna nazwa rwy kulszowej - atak korzonków nerwowych.

W razie wątpliwości, co do przyczyny bólu, można w domu wykonać test Laségue’a. Chory musi położyć się na plecach i powoli unosić wyprostowaną nogę. Promieniujący ból w odcinku lędźwiowym, pojawiający się przy kącie uniesienia nogi poniżej 45° może świadczyć o ataku rwy kulszowej. 

Leczenie rwy kulszowej

Jeżeli ból w odcinku lędźwiowym nie ustępuje i utrudnia normalne funkcjonowanie, należy skontaktować się z lekarzem. Schorzeniami tego typu zajmuje się ortopeda, który przeprowadzi szczegółowy wywiad, umożliwiający ustalenie przyczyny dolegliwości bólowych. Pacjent musi dokładnie określić towarzyszące mu objawy oraz w których momentach się one nasilają. Podczas wizyty ortopeda przeprowadzi także szereg badań, które pozwolą ocenić prawidłowość odruchów w dolnej połowie ciała, napięcie korzeni nerwowych, czucie i siłę mięśniową. W przypadku braku zaburzeń neurologicznych, lekarz prawdopodobnie nie zdecyduje się na zdjęcie rentgenowskie kręgosłupa. Wizytę u tego specjalisty najszybciej zarezerwujemy poprzez serwis LekarzeBezKolejki.pl, który oferuje tysiące terminów do lekarze w całej Polsce.

Podstawą leczenia rwy kulszowej jest odciążenie kręgosłupa. W trakcie leczenia chory przez następnych kilka dni powinien leżeć na plecach, najlepiej z podłożoną pod kolanami poduszką. Należy zadbać o to, by chory leżał na stosunkowo twardym materacu, dzięki czemu kręgosłup będzie w jednej pozycji. Po kilku dniach ból powinien ustąpić. Jeśli tak się nie stanie, trzeba o tym poinformować lekarza.

W leczeniu ostrego bólu lekarze ortopedzi zwykle zalecają przyjmowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych na bazie meloksykamu, metamizolu, diklofenaku i ibuprofenu. Miejscowo można stosować żele i maści o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Oprócz leczenia farmakologicznego wykorzystuje się również zabiegi krioterapii, ultradźwięki, elektrostymulację, a także fizykoterapię. W dojściu do zdrowia niezwykle ważna jest rehabilitacja pod okiem specjalisty. Po opanowaniu ćwiczeń zleconych przez rehabilitanta, można (a nawet trzeba) kontynuować je w domu.

Rwa kulszowa – profilaktyka

Atak rwy kulszowej jest wyjątkowo bolesny i znacząco obniża komfort życia. Jeżeli nie zadbamy odpowiednio o kręgosłup, dolegliwości będą się powtarzać. Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko kolejnych ataków i utrzymać kręgosłup w dobrej formie?

  • Wygodne łóżko - odpowiednio dobrany materac sprawi, że w trakcie snu kręgosłup będzie miał odpowiednie ułożenie;
  • Prawidłowa waga – nadmierne kilogramy stanowią poważne obciążenie dla naszego kręgosłupa, warto zatem zadbać o prawidłową masę ciała odpowiednią dietą i ćwiczeniami;
  • Mocne mięśnie to mocny kręgosłup - mocne mięśnie brzucha i mięśnie przykręgosłupowe pozwalają utrzymać prawidłową sylwetkę i stabilizują kręgosłup;
  • Czynniki ryzyka - nawet najbardziej wytrzymały kręgosłup nie lubi dużych obciążeń i wadliwej postawy, dlatego unikajmy noszenia dużych ciężarów oraz gwałtownych ruchów, które mogą doprowadzić do bolesnej kontuzji.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.