- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Migrena – ból z tyłu głowy. Objawy i przyczyny migreny
Każdy z nas doświadczył kiedyś dolegliwości bólowych zlokalizowanych w obrębie głowy. Mogły to być bóle o różnym natężeniu (od słabych do bardzo silnych) oraz o zróżnicowanym charakterze (pulsujący, uciskający itd.) i innych przyczynach. Jednym z silniejszych bólów głowy, jakie można sobie wyobrazić, jest migrena. Potrafi być ona na tyle intensywna i spowodować tak silną reakcję na bodźce zewnętrzne, że często leki przeciwbólowe nie pomagają, a osoby nią dotknięte muszą „wyłączyć się” z życia codziennego na parę godzin lub nawet dni. Jakimi objawami charakteryzuje się ból migrenowy? Jakie są jego przyczyny?
Migrena – czym jest?
Migrena to przewlekłe schorzenie neurologiczne, objawiające się silnymi, pulsującymi bólami głowy, najczęściej o jednostronnej lokalizacji. Osoby cierpiące na migrenę są niezwykle wrażliwe na bodźce zewnętrzne (zapach, dźwięk). Bólowi często towarzyszą wymioty i ogólne złe samopoczucie. Silny ból migrenowy najczęściej zlokalizowany jest w okolicy potylicy i karku, a następnie kieruje się w stronę skroni i czoła.
Umów się do neurologa
Jakie mogą być przyczyny migreny?
Niestety, wciąż nie są znane dokładne przyczyny migreny. Jest to zaburzenie neurologiczne, uwarunkowane genetycznie, które dotyka częściej kobiet niż mężczyzn. Pacjenci zauważają jednak zależność między pojawianiem się migreny a niektórymi sytuacjami (np. stresowymi), spożyciem konkretnego rodzaju pokarmu (np. alkohol, sery), głodem, odwodnieniem organizmu lub nadmiernym wysiłkiem fizycznym. Zaobserwowanie takich zależności może ułatwić choremu zminimalizowanie częstości bólu migrenowego, np. poprzez unikanie sytuacji stresowych, konkretnego produktu spożywczego itp.
Migrena – jak ją zdiagnozować?
Ze względu na brak znajomości konkretnych przyczyn występowania migreny, diagnostyka bólu głowy najczęściej opiera się na wywiadzie z pacjentem oraz analizie objawów, które zgłasza. Neurolodzy posiadają specjalne kryteria, dzięki którym klasyfikują opisywane przez pacjenta symptomy i zgodnie z nimi przypisują dolegliwości do konkretnych schorzeń.
Migrena a napięciowe bóle głowy
Napięciowe bóle głowy, w odróżnieniu do migreny, charakteryzują się bólem występującym po obu stronach, nasilającym się w ciągu dnia lub w stresujących sytuacjach. Pacjenci ból opisują jako uczucie ucisku. Nie ma na niego wpływu aktywność fizyczna i zazwyczaj pojawia się częściej niż migrena (kilka lub kilkanaście razy w miesiącu). Dolegliwości związane z napięciowym bólem głowy ustępują zwykle po krótkim odpoczynku lub delikatnym masażu głowy i karku.
Objawy migreny
Do najczęściej wymienianych przez pacjentów objawów migreny zalicza się:
- silny, pulsujący i jednostronny ból głowy (po chwili może przenieść się na drugą połowę) o nasileniu umiarkowanym lub znacznym,
- ból nasilający się w trakcie aktywności fizycznej – pacjent z uwagi na stopień nasilenia dolegliwości jest zmuszony przerwać wykonywaną aktywność,
- nudności i/lub wymioty,
- uczucie fotofobii i fonofobii,
- ból trwający około 4-72h (czas zgłaszanych dolegliwości może różnić się pomiędzy pacjentami),
- ból zlokalizowany z tyłu głowy, w oczodołach i na skroniach.
Rodzaje migreny
Wyróżnić można kilka rodzajów tej tajemniczej choroby. Każda z nich ma nieco odmienne cechy charakterystyczne. Jednym z rodzajów migreny jest migrena z aurą, dająca odwracalne objawy, takie jak zaburzenia widzenia, czucia oraz mowy. Dolegliwości te pojawiają się równocześnie z bólem lub tuż przed.
Kolejnym rodzajem jest migrena oczna (inaczej zwana siatkówkową), choć często mylona z migreną z aurą, charakteryzuje się objawami ocznymi, takimi jak błyski, migotania, mroczki, pojawiającymi się tylko w jednym oku. Czasami prowadzi do nieodwracalnej ślepoty.
Wyróżnić można również migrenę przedsionkową, która cechuje się występowaniem wraz z bólem powtarzających się zawrotów głowy. Pacjent może też odczuwać to jako poczucie zaburzonej orientacji w przestrzeni czy uczucie wirowania.
Migrena – jak sobie pomóc?
Diagnostyką migreny zajmuje się neurolog, a podstawowym sposobem leczenia tego schorzenia jest stosowanie leków przeciwbólowych oraz przeciwwymiotnych (jeśli podczas ataku migreny występują wymioty).
W razie potrzeby pacjent może zwrócić się również o pomoc do fizjoterapeuty, który podczas terapii manualnej doprowadza się do rozluźnienia oraz uwolnienia punktów bolesnych z okolicy mięśni potylicznych oraz mięśni szyi.
Pamiętaj, że wizytę u specjalisty możesz z łatwością umówić za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.