Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Skąd się biorą nerwobóle i jak z nimi walczyć?

2020-05-21 13:23
Skąd się biorą nerwobóle i jak z nimi walczyć?

Nerwobóle (inaczej neuralgie) są dolegliwością, która potrafi znacznie pogorszyć jakość życia. W zależności od przyczyny, różnią się między sobą lokalizacją i częstotliwością występowania. Warto wiedzieć czym charakteryzują się nerwobóle oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza, by jak najszybciej rozpocząć odpowiednie leczenie.

Nerwobóle - przyczyny

Nerwobóle pojawiają się w wyniku uszkodzenia, stanu zapalnego lub ucisku na nerwy przewodzące bodźce bólowe. Zdarza się również, że wynikają one ze stanu zwiększonego napięcia, silnego stresu lub towarzyszą depresji. Do tej pory zidentyfikowano wiele chorób, których powikłaniem jest występowanie nerwobólu. Zaliczamy do nich między innymi:

 • długotrwająca cukrzyca;
 • zakażenie półpaścem;
 • zakażenie wirusem HIV;
 • choroby neurodegeneracyjne, np. stwardnienie rozsiane;
 • reumatoidalne zapalenie stawów;
 • toczeń rumieniowaty;
 • borelioza.

Nerwobóle pojawiają się także w wyniku uszkodzeń mechanicznych powstałych podczas zabiegu operacyjnego lub urazu. Pamiętajmy, że dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego konieczne są witaminy z grupy B, należy zatem zweryfikować ich ewentualne niedobory.

W wielu przypadkach bezpośrednia przyczyna występowania nerwobólu jest trudna do ustalenia. Określamy je wtedy jako idiopatyczne lub samoistne.

Jak objawiają się nerwobóle?

Nerwobóle charakteryzują się nagłym początkiem i dużym stopniem nasilenia. Pacjenci opisują je jako palące, kłujące lub piekące. Lokalizacja bólu uzależniona jest od nerwu objętego stanem patologicznym. Częstotliwość i długość trwania nerwobólu jest kwestią indywidualną. U części pacjentów pomiędzy napadami dochodzi do okresów bezobjawowych, u niektórych zaś bóle utrzymują się dłużej i co jakiś czas ulegają zaostrzeniom. W przypadku wielu neuralgii wyróżnia się tzw. punkty spustowe. Są to obszary, których podrażnienie np. przez ucisk lub temperaturę prowokuje wystąpienie bólu.

Umów wizytę u neurologa

Rodzaje nerwobólu

Do najczęstszych odmian nerwobólu zaliczamy:

 • neuralgię nerwu trójdzielnego, nazywaną także rwą twarzową; powstaje w wyniku uszkodzenia V nerwu czaszkowego;
 • neuralgię międzyżebrową, obejmującą nerwy międzyżebrowe; ból nasilać może się podczas głębokich oddechów lub wysiłku fizycznego;
 • neuralgię językowo-gardłową; powstaje w wyniku uszkodzenia IX nerwu czaszkowego - ból zlokalizowany jest w okolicach gardła, podniebienia oraz języka;
 • neuralgię popółpaścową - ból w miejscu wykwitów może pojawiać się także po wyleczeniu choroby;
 • neuralgię splotu ramiennego - dotyczy obręczy barkowej oraz ramienia.

Diagnoza nerwobólu

Niepokojące nas objawy bólowe zawsze wymagają konsultacji z neurologiem. Bardzo ważne jest, aby uwzględnić wszystkie choroby na jakie cierpi pacjent oraz przeanalizować jego historię zdrowotną. Może to pomóc w ustaleniu bezpośredniej przyczyny występowania problemu. Dużym wyzwaniem jest tzw. diagnostyka różnicowa, czyli wykluczenie innych powodów pojawienia się bólu u pacjenta. W tym celu lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, weryfikuje bolesność dokuczającego nerwu i ocenia występowanie odpowiednich punktów spustowych. Bardzo istotne jest, aby konsultacji nie odkładać na później, gdyż ból może być wynikiem groźnych procesów toczących się w organizmie. Przykładem jest ucisk na nerw przez postępujące zmiany nowotworowe. W takich przypadkach czas podjęcia interwencji jest kluczowy.

Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwować możesz bez wychodzenia z domu, przez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Leczenie nerwobólu

Najczęściej stosowane leki przeciwbólowe, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne, zazwyczaj okazują się niewystarczające w leczeniu dolegliwości nerwobólowych. Zdecydowanie lepszą skutecznością charakteryzują się niektóre leki przeciwdepresyjne oraz przeciwpadaczkowe, np. pregabalina. Gdy istnieje taka konieczność, lekarz zadecydować może o leczeniu zabiegowym. Przykładem jest termokoagulacja, czyli celowe zniszczenie fragmentu nerwu, powodującego ból poprzez zastosowanie podwyższonej temperatury. W przypadku chorób przewlekłych, bardzo istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza i przestrzeganie zasad terapii, aby zminimalizować ryzyko powikłań, prowadzących między innymi właśnie do nerwobólu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów