- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Choroba Alzheimera - co ją powoduje i jak ją leczyć?
Choroba Alzheimera (AD) jest chorobą neurodegeneracyjną. Objawia się stopniowo postępującą utratą pamięci i zmianą zachowania, które w konsekwencji prowadzą do zmniejszenia zdolności samodzielnego funkcjonowania i ostatecznie uzależniają chorego od pomocy bliskich osób. Ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera wzrasta wraz z wiekiem. Jakie są przyczyny występowania choroby Alzheimera? Jak ją diagnozować? I czy da się ją wyleczyć?
Co to jest choroba Alzheimera?
To postępująca i nieuleczalna choroba neurodegeneracyjna. Oznacza to, że z czasem objawy choroby ulegają nasileniu, a tempo tego procesu jest zależne od indywidualnych cech pacjenta. W przebiegu choroby Alzheimera w mózgu dochodzi do odkładania się białka tau i płytek starczych, czyli złogów białka amyloidowego. Doprowadza to do zmniejszenia ilości komórek nerwowych, a co za tym idzie substancji przekaźnikowych układu nerwowego, konsekwencją czego jest upośledzenie przekaźnictwa nerwowego prowadzące m. in. do zaburzeń pamięci i otępienia. Choroba atakuje osoby pomiędzy 40. a 90. rokiem życiem, a ryzyko jej wystąpienia jest większa u kobiet.
Przyczyny powstania
Na rozwój choroby głównie mają wpływ czynniki środowiskowe - choroby cywilizacyjne jak: cukrzyca i nadciśnienie oraz nieprawidłowy tryb życia, brak aktywności fizycznej, przewlekły stres zwiększają ryzyko zachorowania. Pojawianie się choroby jedynie w rzadkich przypadkach ma powiązania rodzinne - u dużej liczby chorych Alzheimer nie występował wcześniej w rodzinie, jednak ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli kiedykolwiek w rodzinie został stwierdzony obojętnie jaki zespół otępienny.
Umów wizytę u neurologa
Objawy choroby Alzheimera
Pierwszymi objawami choroby są zaburzenia pamięci i funkcji poznawczych. Często osoba chora zapomina, gdzie położyła daną rzecz, co chciała powiedzieć, o co pytała chwilę wcześniej. Może tracić orientację w terenie, który doskonale zna. Chory na Alzheimera czuje się zagubiony w swoim życiu - pojawiają się sytuacje, które wcześniej nie miały miejsca, może dochodzić do zmniejszenia kontaktów z innymi ludźmi i utraty pewności siebie. Często pierwsze symptomy choroby są bagatelizowane i traktowane jako normalny objaw starzenia. W późniejszym etapie może wzrastać niepokój, chory staje się nerwowy i agresywny wobec innych, przestaje rozpoznawać członków rodziny. Mogą występować zaburzenia rytmu snu. Chory w coraz większym stopniu staje się uzależniony od pomocy innych osób w podstawowych, codziennych czynnościach jak ubieranie się, mycie czy spożywanie posiłków. W jeszcze późniejszym stadium choroby Alzheimera dochodzi do zmniejszenia wykonywanych ruchów, chory traci kontrolę nad swoim życiem, przestaje komunikować się z otoczeniem i wymaga całodobowej opieki.
Niestety ma jednego skutecznego testu diagnostycznego potwierdzającego chorobę Alzheimera. Jeśli zauważasz u siebie lub swoich bliskich powyższe objawy, nie bagatelizuj ich i zwróć się o pomoc do lekarza pierwszego kontaktu, który na podstawie zebranego wywiadu skieruje Was w razie potrzeby na dalsze konsultacje do neurologa lub psychiatry. Wizytę szybko zarezerwujesz przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.
Leczenie choroby Alzheimera
Rozpoznanie Alzheimera w początkowym stadium jest bardzo trudne, ponieważ przez długi okres rozwoju choroby nie obserwuje się żadnych objawów klinicznych. Późniejsze objawy często są bagatelizowane lub traktowane jako reakcja na stres, niedbalstwo lub normalne objawy starzenia się, a tak być nie powinno, ponieważ wczesne rozpoznanie może pomóc w zachowaniu lepszej kondycji chorego na dłużej.
Pomimo ogromnego postępu medycyny w ostatnim czasie choroba Alzheimera nadal pozostaje chorobą nieuleczalną. Stosowane środki farmakologiczne działają jedynie objawowo poprzez poprawienie metabolizmu mózgu i wtórnego neuroprzekaźnictwa oraz mogą hamować rozwój degeneracyjnych zmian w mózgu. Leczenie powinno odbywać się pod nadzorem lekarza.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.