Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym charakteryzuje się migrena z aurą? Jak walczyć z objawami migreny z aurą?

2022-06-30 17:42
Kobieta leży na kanapie i trzyma się za głowę. Dokucza jej migrena z aurą.

Migrena jest przewlekłym schorzeniem neurologicznym, znacznie wpływającym na jakość i komfort życia. Od lat budzi zainteresowanie neurologów, ale również psychologów i epidemiologów. Wyróżniamy kilka rodzajów migreny, w tym migrenę z aurą. Czym się charakteryzuje? Jak walczyć z objawami migreny z aurą?

Co to jest migrena?

Migrena jest to przewlekła, ujawniająca się okresowo choroba neurologiczna, która charakteryzuje się silnym, pulsującym bólem głowy. Mogą towarzyszyć mu objawy autonomiczne, takie jak nudności, wymioty i nadwrażliwość na hałas i światło. Ból głowy jest pierwotny, to znaczy, że nie jest wynikiem innych towarzyszących chorób. Migrena występuje przez większość życia chorego, z indywidualną częstotliwością, która może podlegać zmianom. Między napadami bólu chorzy nie odczuwają żadnych dolegliwości, jednak towarzyszy im stałe napięcie wynikające z oczekiwania na kolejny atak.

Umów się do lekarza rodzinnego

Co może powodować migrenę z aurą?

Migrena z aurą może pojawić się bez konkretnej przyczyny. Istnieją jednak czynniki, które mogą ją wywołać. Mowa tu o:

  • niektórych pokarmach (np. czekolada, kakao, alkohol, produkty z nabiałem, tłuste potrawy);
  • lekach (np. nitroglicerynie, histaminie, nifedipinie);
  • stresie i odprężeniu po stresie (np. podczas weekendu czy urlopu);
  • zmianach hormonalnych (np. w trakcie miesiączki i jajeczkowania lub podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej);
  • niedoborze snu lub zbyt długim śnie;
  • zmęczeniu i wysiłku fizycznym;
  • gwałtownych zmianach pogody;
  • niektórych kosmetykach;
  • przebywaniu w górach na dużych wysokościach;
  • zbyt jasnym świetle.

Jak wygląda atak migreny z aurą?

W typowym ataku migreny z aurą wyróżniamy cztery fazy:

  • wstępna faza prodromalna,
  • aura migrenowa, 
  • ból głowy,
  • faza ponapadowa.

Fazy mogą następować jedna po drugiej, ale istnieją też ataki, w których niektóre fazy nie występują, np. atak bez fazy prodromalnej, migrena bez aury czy aura bez bólu głowy.

Jakie są rodzaje migreny?

Wyróżniamy dwie główne postacie kliniczne migreny: migrena z aurą (występującą u 15% pacjentów) i bez aury (występująca u 85% pacjentów). Zdecydowanie rzadziej występują dziecięce zespoły okresowe, które często poprzedzają migrenę (cykliczne wymioty, migrena brzuszna, łagodne napadowe zawroty głowy u dzieci), a także migrena siatkówkowa, powikłana czy prawdopodobna.

Czym charakteryzuje się migrena z aurą?

Migrena z aurą charakteryzuje się występowaniem aury, czyli zespół objawów neurologicznych, które poprzedzają lub/i występują z atakiem migreny. 

W skład aury mogą wchodzić:

  • objawy sensoryczne - częściowa utrata widzenia, halucynacje wzrokowe, zniekształcenie widzenia, występowanie mroczka migocącego (scotoma scintillans) lub błysków świetlnych, plamek, form geometrycznych np. linii w kształcie zygzaków i migotań, halucynacje węchowe;
  • objawy motoryczne - utrata siły, problemy z płynnym wykonywaniem ruchów, niezdolność lub trudność w wykonywaniu znanych nam czynności na polecenie, bóle szyi, drętwienie i mrowienie twarzy lub ręki;
  • objawy poznawcze - zaburzenia mowy, zwielokrotniona świadomość, doświadczanie déjà vu, zaburzenia pamięci, stany transowe.

Symptomy aury są odwracalne, rozwijają się przez 5-20 minut i potrafią trwać do 60 minut. Po ustąpieniu aury, chory doznaje bólu głowy o cechach identycznych jak podczas napadów migreny bez aury.

Jak walczyć z objawami migreny z aurą?

Leczeniem migreny z aurą, jak i bez aury, zajmuje się neurolog, ale z prośbą o pomoc można się zwrócić również do internisty. Głównym celem leczenia jest zwalczanie lub łagodzenie bólu, a także objawów towarzyszących, takich jak nudności i wymioty. Ważne jest, aby zapobiegać nawrotom dolegliwości. Leczenie migreny z aurą jest dwukierunkowe: skupia się na zwalczaniu napadu, a między napadami dba się o profilaktykę. 

W zwalczaniu napadu najczęściej stosuje się aspirynę, niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) i tryptany. W przypadku leczenia profilaktycznego zaleca się łączenie farmakoterapii z psychoterapią. Celem profilaktyki jest zapobieganie kolejnym napadom migreny, a pomocne okazują się leki przeciwpadaczkowe, przeciwdepresyjne, β-adrenolityki i antagoniści kanału wapniowego. 

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Linde, M. (2008). Migrena: współczesne kierunki leczenia. Polski Przegląd Neurologiczny, 4, suplement C.  ISSN 1734–5251.
  2. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny (2019). SPOŁECZNE ZNACZENIE MIGRENY z perspektywy zdrowia publicznego i systemu ochrony zdrowia. Warszawa. Dostępne na: https://www.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2019/06/RAPORT-MIGRENA-cały.pdf. ISBN 978-83-65870-17-9 (Dostęp: maj 2022).
  3. Stępień, A. (2011). Kryteria diagnostyczne i leczenie migreny w oparciu o obowiązujące zalecenia międzynarodowe Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Bólu Głowy dotyczące leczenia migreny. Medycyna po Dyplomie, 9(186), s. 81-87.
  4. Stępień, A. Migrena. Dostępne na: https://podyplomie.pl/uploads/ksiazki/KS_Neurologia-T3-Migrena.pdf (Dostęp: maj 2022).
  5. Włoch-Kopeć, D. (2016). Migrena. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/neurologia/choroby/150555,migrena. (Dostęp: maj 2022).
  6. Wójcik-Drączkowska, H., Bilińska, M., Nyka, W. (2007). Migrena — rozpoznanie i leczenie. Forum Medycyny Rodzinnej, 1(2), s. 109–114. ISSN 1897–3590.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów