Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Parestezja - przyczyny, objawy, leczenie

Parestezja to objaw, z którym pacjenci często zgłaszają się do lekarza. Polega na występowaniu mrowienia lub drętwienia kończyn, co utrudnia codzienne funkcjonowanie i pogarsza jakość życia. Jakie są przyczyny występowania parestezji i czy istnieje jedna metoda leczenia związanych z nią dolegliwości?

Mężczyzna chwyta się za lewą dłoń, męczą go parestezje.

Co to jest parestezja?

Parestezja, nazywana inaczej czuciem opacznym, jest przykrym doznaniem, najczęściej związanym z nieprawidłowościami występującymi w obrębie nerwów obwodowych lub centralnego układu nerwowego. Charakteryzuje się występowaniem reakcji czuciowej nieadekwatnej do działającego bodźca, np. dotyku. Parestezje mogą występować jako zaburzenie krótkotrwałe lub długotrwale pogarszać jakość życia pacjentów. Dotyczą głównie:

  • kończyn górnych, zwłaszcza dłoni i palców;
  • kończyn dolnych, w obrębie podudzi i stóp;
  • tułowia;
  • twarzy.

 

Umów się do lekarza rodzinnego

Parestezja - objawy

Parestezje objawiają się nieprzyjemnymi doznaniami czuciowymi, jednak dyskomfort ten nie jest związany z poczuciem bólu, niezależnie od stopnia nasilenia i częstości występowania. Pacjenci opisują nieprawidłowe odczucia jako mrowienie, drętwienie lub szczypanie, a także jako wrażenie przechodzenia prądu, wibracji lub poczucia zimna/ciepła. 

Parestezje mogą dawać również uczucie ciężkości nóg oraz zaburzać lub ograniczać funkcje ruchowe kończyn. Ponadto występowaniu parestezji może towarzyszyć ataksja, nazywana inaczej niezbornością ruchową, która charakteryzuje się zaburzeniami koordynacji ruchowej i problemami z utrzymaniem równowagi. 

Parestezje kończyn - przyczyny występowania

Szczegółowa diagnostyka jest podstawą w określeniu przyczyny występowania parestezji, bowiem sama w sobie jest jedynie objawem choroby pierwotnej. Krótkotrwałe parestezje zwykle nie sugerują poważnych zaburzeń zdrowotnych, natomiast długotrwałe i uciążliwe parestezje, zlokalizowane w konkretnych miejscach na ciele mogą wskazywać na urazy w obrębie układu nerwowego

Przyczyną uszkodzeń układu nerwowego mogą być choroby przewlekłe, w tym choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca lub schorzenia w obrębie tkanek miękkich. Konkretna lokalizacja parestezji i ich nieprzemijający charakter mogą wskazywać na  choroby układu nerwowego np.:

  • parestezje kończyn górnych występują w przebiegu stwardnienia rozsianego i neuropatii;
  • parestezje kończyn dolnych są najczęściej związane z polineuropatią;
  • parestezje lokalizujące się w kończynach górnych i dolnych jednej połowy ciała sugerują najczęściej udar mózgu lub występują w przebiegu napadu padaczkowego;
  • parestezje tułowia są charakterystyczne w przebiegu stwardnienia rozsianego.

Parestezje kończyn - czy podłożem może być nerwica?

Nerwica należy do chorób psychosomatycznych, co oznacza, że dolegliwości cielesne, które występują w jej przebiegu, są objawem zmian zachodzących w psychice. Pojawienie się nerwicy może wiązać się z szeregiem objawów somatycznych, wśród których wyróżnia się m.in. zaburzenia narządów zmysłów - parestezje, znieczulenia, utratę węchu czy nawet ślepotę. Charakterystyczne jest także występowanie zaburzeń ruchowych, takich jak porażenie czy drgawki. Uczucie ucisku w gardle, które utrudnia połykanie bywa również częstym objawem, z którym zgłaszają się pacjenci. 

Podstawą leczenia nerwicy powinna być psychoterapia i psychoedukacja, która w niektórych przypadkach może być wspomagana farmakoterapią. Samo stosowanie leków może okazać się niewystarczające do pełnego odzyskania zdrowia psychicznego, ułatwiając jedynie pacjentowi codzienne funkcjonowanie poprzez tłumienie przykrych objawów.

Jak leczyć parestezje?

Podstawą leczenia jest znalezienie przyczyny występowania parestezji, która sama w sobie jest jedynie objawem choroby podstawowej. Jej odpowiednia diagnostyka pozwala na właściwie ukierunkowana terapię i pozbycie się lub zmniejszenie natężenia przykrych dolegliwości. Pacjent zwykle zgłasza się do lekarza rodzinnego ze ściśle określonymi objawami, które wskazują na parestezje. Ustalenie przyczyny powinno być poprzedzone odpowiednią diagnostyką. W tym celu lekarz może zlecić wykonanie następujących badań:

Wizytę u wybranego lekarza umówisz bez wychodzenia z domu, za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl.
 
Leczenie parestezji może przebiegać za pomocą farmakoterapii, zabiegu chirurgicznego, fizjoterapii, a także psychoterapii, gdy podłożem jest np. nerwica. 

Bibliografia:

  1. Podemski, R. (2008). Kompendium neurologii. Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk, s.146
  2. Losy, J., Wawrzyniak, S. (2013). Objawy kliniczne i przebieg choroby. Stwardnienie rozsiane. Wydawnictwo Czelej, Lublin, s. 59-65.
  3. Bodzioch, M. (2021). Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.I.1.9. 

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Neurologia

Więcej artykułów