Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Retinopatia cukrzycowa – powikłanie cukrzycy. Objawy i leczenie retinopatii cukrzycowej

2022-07-28 10:21
Starsza kobieta podczas badania wzroku w gabinecie okulistycznym.

Cukrzyca jako jedna z chorób cywilizacyjnych sieje ogromne spustoszenie w społeczeństwie XXI wieku. Otyłość, brak aktywności fizycznej, nieprawidłowe nawyki żywieniowe – to tylko kilka składowych elementów wpływających na rozwój cukrzycy. Jednym z powikłań tej choroby jest właśnie retinopatia cukrzycowa. Jakie zatem są jej objawy oraz jak przebiega leczenie retinopatii cukrzycowej?

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca jest chorobą, w której dochodzi do zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Charakteryzuje się ona podwyższonymi wartościami glikemii (wysokim poziomem cukru we krwi). Skutkiem tego, jest zmniejszenie wrażliwości receptorów na działanie insuliny lub jej niedobór w organizmie człowieka. Cukrzyca jest podstępną chorobą, która przez długi czas może nie dawać jawnych objawów.

Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do takich powikłań jak:

Od momentu zdiagnozowania cukrzycy każdy chory powinien być objęty leczeniem u specjalisty – lekarza diabetologa. Dzięki dobraniu odpowiednich dawek leków, zmianie diety, a także wprowadzeniu aktywności fizycznej możliwe jest utrzymanie zdrowia w jak najlepszym stanie przez długi czas.

Umów się do lekarza rodzinnego

Retinopatia cukrzycowa – czym jest i jakie daje objawy

Retinopatia cukrzycowa jest powikłaniem, w którym dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych znajdujących się w siatkówce oka – często skutkuje to całkowitą ślepotą. Występuje zarówno w przypadku cukrzycy typu I jak i II. Głównym winowajcą rozwoju retinopatii jest utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi. Dochodzi wówczas do niedokrwienia oraz niedotlenienia siatkówki oka. Ryzyko rozwoju retinopatii cukrzycowej wrasta wraz z czasem trwania samej cukrzycy. Po około 10 latach od jej zdiagnozowania ryzyko rozwoju retinopatii wynosi 50%, a około 30 latach od diagnozy – 90%.

Do objawów retinopatii zalicza się:

  • smugi i męty w polu widzenia;
  • spadek ostrości wzroku;
  • mroczki przed oczami;
  • złe widzenie po zmroku;
  • ból gałki ocznej.

Retinopatia cukrzycowa – badanie

Wszystkie osoby, u których została zdiagnozowana cukrzyca, powinny regularnie uczęszczać na wizyty do lekarza okulisty w celu przeprowadzenia niezbędnych badań. Wczesne wykrycie zmian można zahamować poprzez odpowiednie leczenie, dzięki czemu dłużej będziemy cieszyć się stosunkowo dobrym wzrokiem. Często zdarza się, że retinopatia cukrzycowa diagnozowana jest w stadium zaawansowanym, gdy chory zauważa wyraźny problem z widzeniem. Badanie u lekarza okulisty polega na analizie dna oka oraz sfotografowaniu siatkówki, gdzie mogą być obecne zmiany chorobowe. Badanie jest praktycznie bezbolesne i nie trwa długo. Im wcześniej zmiany zostaną wykryte, tym szansa na nieodwracalną ślepotę będzie mniejsza. Do badania powinno przystępować się co najmniej raz do roku.

Jak przebiega leczenie retinopatii cukrzycowej?

Form leczenia retinopatii cukrzycowej jest kilka. W tym celu wykorzystać można takie metody jak:

  • leczenie farmakologiczne – dobrane przez lekarza diabetologa;
  • fotokoagulacja laserowa – usuwanie obszarów niedotlenionych;
  • kriokoagulacja – przemrożenie siatkówki oka;
  • witrektomia – zabieg operacyjny.

Pacjenci ze zdiagnozowaną cukrzycą są zmuszeni do częstego kontrolowania poziom cukru we krwi, aby nie utrzymywał się zbyt długo na wysokim poziomie. Dzięki uregulowanej glikemii możemy opóźnić wystąpienie powikłań, w tym pogorszenia wzroku.

Cukrzyca jest bardzo podstępną chorobą, która rozwija się po cichu, nie dając w pierwszych momentach praktycznie żadnych oznak. Jej powikłania są już bardzo dotkliwe – w tym rozwój retinopatii cukrzycowej. Każda osoba, u której została rozpoznana cukrzyca, powinna mieć świadomość o konieczności regularnych wizyt u lekarza okulisty. Wczesne wykrycie zmian świadczących o rozwoju retinopatii umożliwią wdrożenie odpowiedniego leczenia hamującego postęp choroby. W celu zmian nawyków żywieniowych zaleca się skorzystanie z porad u dietetyka.

Dzięki temu odpowiednie żywienie będące częścią leczenia cukrzycy, będzie prowadzone prawidłowo. Zmniejszenie ilości węglowodanów prostych w całodziennej racji pokarmowej pozwoli utrzymać glikemię na prawidłowym poziomie, a dostarczenie odpowiednich ilości białek i zdrowych tłuszczów zapobiegnie napadom wilczego głodu charakterystycznego dla cukrzycy.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Fong S.D. i współ. (2004). Retinopatia cukrzycowa. Diabetologia Praktyczna, tom 5, supl. A.
  2. Kostrzewa - Zabłocka E., Majkutewicz B. Wiedza pacjentów z cukrzycą na temat retinopatii cukrzycowej. Profilaktyka i edukacja zdrowotna. Rozdział XII.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów