Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Cukrzyca a wzrok. Czy chorzy na cukrzycę mogą mieć problemy ze wzrokiem?

2020-09-25 15:58
Cukrzyca a wzrok

Cukrzyca to jedna z chorób metabolicznych, która stanowi jedno z największych zagrożeń zdrowotnych obecnych czasów. Choroba ta charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, co niesie niekorzystne konsekwencje dla całego organizmu, w tym także dla narządu wzroku. Czy chorzy na cukrzycę mogą mieć problemy z wyraźnym widzeniem? Jakie objawy powinny nas skłonić do wizyty u lekarza? Na to wszystko znajdziesz odpowiedź poniżej.

Cukrzyca – co to za choroba ?

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, charakteryzującą się podwyższonym poziomem cukru we krwi. Hiperglikemia wynika z defektu wydzielania i/bądź działania insuliny. Można wyróżnić cukrzycę typu 1., 2., cukrzycę ciążową oraz inne specyficzne typy cukrzycy, jak LADA czy MODY.

W jaki sposób objawia się cukrzyca?

Hiperglikemia następuje, gdy stężenie glukozy we krwi wynosi ponad 200 mg/dL (niezależnie od pory dnia czy spożytego posiłku) lub powyżej 126 mg/dL na czczo. Charakterystyczne dla podwyższonego poziomu cukru we krwi objawy, pojawiają się przy znacznie podwyższonych wartościach. 

Możemy wyróżnić:

  • wielomocz (poliuria), czyli zwiększoną częstotliwość oddawania moczu;
  • polidypsja, czyli wzmożone pragnienie (spowodowane zwiększoną utratą płynów);
  • osłabienie;
  • senność.

Hiperglikemia może także objawiać się występowaniem:

  • trudno gojących się ran;
  • często nawracających infekcji układu moczowo-płciowego;
  • suchością czy pogrubieniem skóry.

Długotrwale utrzymujący się wysoki poziom cukru we krwi, wiąże się także z niewydolnością lub zaburzeniem czynności niektórych narządów, takich jak nerki, serce czy oczy. Nasilenie objawów w dużej mierze zależy od długości trwania choroby oraz od poziomu cukru, jaki utrzymuje się we krwi.

Umów wizytę u diabetologa

Cukrzyca a narząd wzroku

Jednym z poważniejszych powikłań cukrzycy jest retinopatia cukrzycowa. Należy ona do powikłań mikroangiopatycznych, w których dochodzi do uszkodzenia mniejszych naczyń krwionośnych odżywiających siatkówkę oka. Czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia retinopatii cukrzycowej to m.in. długi czas trwania cukrzycy, niewyrównany poziom cukru we krwi, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej i okres ciąży u kobiet chorujących na cukrzycę.

Powikłanie cukrzycy może rozwijać się bardzo powoli i bezobjawowo. W początkowym okresie retinopatia nie daje żadnych dolegliwości bólowych czy zaburzeń widzenia. Początkowo niezauważalne dla pacjenta dysfunkcje, pojawiają się w momencie, gdy choroba jest już w dużym stopniu rozwinięta. Pacjent może się wówczas skarżyć między innymi na:

  • utratę ostrości widzenia;
  • wyblakłe kolory;
  • obecność w polu widzenia czarnych punktów;
  • utratę części widzenia;
  • całkowitą utratę widzenia.

Zaćma i jaskra wtórna są innymi powikłaniami cukrzycy, dotyczącymi narządu wzroku. Z powodu cukrzycy narząd wzroku jest również bardziej podatny na infekcje, takie jak zapalenie spojówki czy zapalenie brzegów powieki. Źle kontrolowana cukrzyca może sprzyjać także rozwojowi zespołu suchego oka.

Regularne badania wzroku to podstawa

Pacjenci, którzy chorują na cukrzycę, powinni rutynowo wykonywać kompleksowe badania oczu u okulisty, nawet jeśli nie odczuwają problemów z widzeniem. Zaleca się, aby  badania kontrolne wykonywać raz w roku lub co 2 lata u pacjentów bez retinopatii, a częściej – nawet co 3 miesiące u pacjentów z czynnikami ryzyka. Retinopatia cukrzycowa jest chorobą, która rozwija się powoli i nie daje na początku żadnych objawów. Z tego powodu tak ważne są badania kontrolne. Im szybciej wykryte zostaną zmiany na siatkówce, tym większa szansa na skuteczne leczenie oraz na zatrzymanie rozwoju choroby.

Jak wygląda leczenie wzroku u cukrzyka?

Jedną z metod leczenia uszkodzeń narządu wzroku wynikających z retinopatii jest laseroterapia. Celem takiego zabiegu jest nie tylko poprawa widzenia, lecz również zahamowanie rozwoju uszkodzeń, które mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Pamiętać należy, że sama laseroterapia nie da dobrych rezultatów, jeżeli pacjent nie zadba o poprawę kontroli cukrzycy. Bez unormowania cukru we krwi, szansa na zatrzymanie zmian chorobowych w narządzie wzroku, jest znikoma. 

W przypadku wystąpienia niepokojących objawów, warto zwrócić się do lekarza diabetologa, który zajmuje się leczeniem cukrzycy, po fachową pomoc. Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów