Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Laserowa korekta wzroku. Bezpieczna i skuteczna?

2018-06-22 16:10
Laserowa korekta wzroku - bezpieczna i skuteczna?

Jeszcze do niedawna jedynym sposobem na skorygowanie widzenia u osób z krótko- lub nadwzrocznością było stosowanie szkieł korekcyjnych lub soczewek kontaktowych. Dzisiaj pacjenci mogą skorzystać z laserowej korekcji wad wzroku, która pozwala całkowicie usunąć wady refrakcji. Jedna czy jest to bezpieczny zabieg? I czy każdy może go wykonać?

Laserowa korekta wzroku – na czym polega?

Celem laserowych zabiegów korekcji wad wzroku jest wymodelowanie kształtu rogówki oka w ten sposób, by promienie świetlne, które do niego wpadają, skupiane były na siatkówce i dawały dokładny i wyraźny obraz. W trakcie takie zabiegu laser modeluje rogówkę poprzez usuwanie jej warstw, których grubość nie może przekroczyć 1 mikrona. Wiązka światła laserowego jest dobierana indywidualnie do każdego przypadku. Obecnie stosowane narzędzia się coraz bardzo precyzyjne, pozwalają na śledzenie ruchów gałki ocznej i naprawdę szybko korygują wadę, dzięki czemu zabieg trwa bardzo krótko. Co ważne, odbywa się to całkowicie bezdotykowo.

Dla kogo laserowa korekta wzroku?

Przed korektą wzroku, pacjent musi przejść szczegółowy wywiad, na podstawie którego może zostać zakwalifikowany do zabiegu. W trakcie tego procesu okulista:

 • zbiera dokładny wywiad na temat chorób okulistycznych pacjenta i ich leczenia, również farmakologicznego,
 • ustala, jaki typ korekcji jest stosowany przez pacjenta,
 • sprawdza, czy obecna wada jest stabilna i czy zmieniała się w ciągu ostatniego czasu,
 • przeprowadza badania refrakcji, ostrości wzroku bez korekcji, sprawdza ciśnienie wewnątrzgałkowe,
 • wykonuje pomiary krzywizny i grubości rogówki.

Otrzymane wyniki mogą zakwalifikować lub wykluczyć pacjenta, bowiem nie u każdego można wykonać laserową korekcję wzroku. Przeciwwskazaniem do zabiegu są:

 • szybko powiększająca się wada wzroku,
 • wiek poniżej 21. roku życia,
 • zaćma,
 • jaskra ze stanem zapalnym,
 • schorzenia wzroku, takie jak: odwarstwienie siatkówki, zbyt cienka rogówka, stożek na rogówce, blizny na rogówce, zespół suchego oka,
 • cukrzyca, której towarzyszą zmiany w siatkówce,
 • wszczepiony rozrusznik serca,
 • ciąża i karmienie piersią,
 • choroba autoimmunologiczna,
 • skłonność do powstawania bliznowców.

W celu umówienia się na konsultację okulistyczną warto skorzystać z serwisu LekarzeBezKolejki.pl, który umożliwia zarezerwowanie wizyty zarówno prywatnie, jak i w ramach NFZ.

Które wady refrakcji kwalifikują się do zabiegu?

Za pomocą lasera koryguje się zarówno krótko- jak i dalekowzroczność, a także astygmatyzm. W przypadku krótkowzroczności możliwa jest korekta od -0,5 do -10 dioptrii. U osób z nadwzrocznością zabieg laserowy może od +0,75 do +6 dioptrii. W przypadku astygmatyzmu możliwa jest korekta do 6 cylindrów.

Rodzaje zabiegów laserowych

Istnieje kilka metod laserowej korekcji wzroku, które są dostosowane do typów wad refrakcji. Różnią się od siebie techniką wykonywania zabiegu, a także, nie ma co ukrywać, zakresem cen. Wybór zależy od preferencji pacjenta oraz rekomendacji okulisty. W raz z rozwojem technologii, metody te są coraz bardziej udoskonalane.

 • PRK (ang. photorefractive keratectomy) - tę metodę stosuje się w korekcji nadwzroczności, krótkowzroczności i astygmatyzmu. Warstwa nabłonka rogówki jest usuwana, a jej powierzchnia modelowana. W trakcie kilka dni po zabiegu nabłonek się regeneruje, co może sprawiać pacjentowi dyskomfort.
 • TransPRK - przebiega podobnie, do metody PRK, jednak bezdotykowo.
 • PTK (ang. PhotoTherapeutic Keratectomy) - za pomocą tej metody usuwa się zmiany patologiczne rogówki.
 • LASIK (Laser-Assisted in situ Keratomileusis) - podczas tej metody odpreparowuje się płatek rogówki, następnie modeluje zrąb rogówki i po zakończeniu ponownie nasuwa się płatek w pierwotnym położeniu.
 • EPI-LASIK - metoda podobna do LASIK, wytworzony płatek nabłonka rogówki jest kilkukrotnie cieńszy.
 • EBK (ang. Keratektomia Epi-Bowman) – w tej metodzie usuwa się tylko wierzchnią warstwę nabłonka rogówki.
 • LASEK (Laser Epithelial Keratomileusis) - warstwę nabłonka odseparowuje się od reszty tkanek przy pomocy roztworu alkoholu. Następnie laserem modeluje się tkanki rogówki z powrotem umieszcza na nich wcześniej dosunięte tkanki.

Jak przebiega zabieg laserowej korekcji wzroku?

Niezależnie od wybranej metody, zabieg laserowej korekty wzroku wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Oznacza to, że pacjent nie odczuwa bólu i jest cały czas przytomny. Do oczu aplikuje się specjalne krople znieczulające, zakłada się także rozwórkę, która unieruchamia powieki, tym samym uniemożliwiając pacjentowi mruganie. Również głowa zostaje usztywniona, aby nie wykonywano żadnych gwałtownych ruchów, które mogłyby wpłynąć na efekt zabiegu. Sam zabieg trwa około kilkanaście minut. Po jego zakończeniu na oko zakłada się opatrunek.

Rekonwalescencja i zalecenia po zabiegu

Po zabiegu pacjent powinien otrzymać od okulisty listę zaleceń, których  musi bezwzględnie przestrzegać. W pierwszych kilku dniach konieczne jest noszenie specjalnych soczewek, ważne jest również stosowanie specjalistycznych kropli przepisanych przez okulistę. Powinno się unikać kontaktu z monitorami, telewizorami czy ekranem smartfona, należy również unikać słońca i nosić dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne. Trzeba również uważać na kontakt z osobami chorymi, gdyż na początku oczy są podatne na infekcje. Nie zaleca się także przebywania w miejscach zadymionych czy zakurzonych. Pacjent nie powinien pocierać oczu, ani wykonywać makijażu oka.

Rekonwalescencja po zabiegu laserowej korekcji wzroku przebiega w różnym tempie, co jest uzależnione od kondycji i zdrowia pacjenta, tempa regeneracji, a także wybranej metody. Im bardziej inwazyjna, tym dłużej oczy będę dochodziły do siebie. <