Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty?

2018-05-21 14:50
Co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty?

Dorośli z własnego doświadczenia wiedzą, że wizyta u dentysty to żadna przyjemność. Niestety często te negatywne doświadczenia i emocje przenosimy na swoje pociechy, co przynosi opłakane rezultaty. Dziecko jeszcze przed pierwszą wizytą u dentysty odczuwa strach i nie chce wejść do gabinetu. Czasem stres jest tak duży, że maluch nie jest w stanie współpracować ze stomatologiem, co uniemożliwia przeprowadzenie kontroli czy leczenia uzębienia. Co zrobić, by dziecko nie bało się dentysty?

Pierwsza wizyta u stomatologa

Zgodnie z obecnymi zaleceniami, pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym powinna się odbyć około 18. miesiąca życia dziecka. W niektórych krajach zaleca się taką wizytę jeszcze wcześniej. Celem takiego spotkania jest przede wszystkim zaznajomienie dziecka z gabinetem stomatologicznym, dostępnym sprzętem oraz personelem medycznym i samym lekarzem. Tak wczesne wizyty kształtują u dzieci pozytywne skojarzenia z gabinetem stomatologicznym i zwiększają szanse na to, że w przyszłości dziecko nie będzie się bało dentysty. To także korzyść dla rodziców, którzy mogą zweryfikować swoją wiedzę i skorygować ewentualne błędy w higienie jamy ustnej dziecka.

Podczas takiej wizyty adaptacyjnej stomatolog przeprowadza wstępną kontrolę, w trakcie której sprawdza stan uzębienia malucha i tłumaczy, na czym polega jego praca i wykonywane czynności. Dobrze, by podczas takiej wizyty obecni byli oboje rodzice. W ten sposób jedna osoba zajmie się dzieckiem, druga będzie miała możliwość rozmowy z dentystą. Na wizytę warto zabrać ulubioną zabawkę dziecka, dzięki której będzie się czuło bezpiecznie i komfortowo w nowym miejscu. Sprawdzonego stomatologa znajdziemy w serwisie LekarzeBezKolejki.pl. Wyszukiwarka umożliwia dostęp do tysięcy specjalistów w całym kraju.

Wizyta u dentysty – to nic strasznego

Osoby, które boją się dentystów zwykle demonizują swoje wcześniejsze doświadczenia. W wielu przypadkach możemy mówić o tzw. dentofobii, czyli panicznym strachu przed leczeniem stomatologicznym. Rodzice muszą mieć świadomość, że ich nastawienie może się "przenosić" na dzieci. Co zrobić, by tego uniknąć?

Przede wszystkim należy unikać sformułowań kojarzących się z bólem. Powiedzenie dziecku "nie bój się, nie będzie bolało" automatycznie implikuje, że wizyta u dentysty może być bolesna, a to rodzi niepokój i strach. Absolutnie nie wolno opowiadać przy dziecku o traumatycznych przeżyciach u dentysty, bólu czy nieudanym leczeniu. Unikajmy również tak ryzykownych sformułowań, jak „dentysta nic Ci nie zrobi” czy „wszystko będzie dobrze”. Zamiast tego lepiej wzmacniać w dziecku poczucie, że wizyty u stomatologa to coś zupełnie naturalnego, budując wokół nich pozytywną historię.

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Wczesne wizyty u dentysty wynikają nie tylko z konieczności budowania u malucha pozytywnych nawyków oraz zaufania do lekarza stomatologa, ale przede wszystkim kontroli zdrowia zębów. Coraz częściej zdarza się, że nawet niemowlęta chorują na próchnicę zębów. Im wcześniej udamy się do dentysty, tym większe prawdopodobieństwo, że dziecko nie nabawi się próchnicy. Unikniemy też w ten sposób niepotrzebnego bólu podczas wizyty, dzięki czemu stomatolog będzie się maluchowi pozytywnie kojarzył. Aby utrzymać zęby w zdrowiu, dzieci powinny odbywać u stomatologa regularne wizyty kontrolne co kilka miesięcy.

Zdrowe zęby przez zabawę

Dzieci najszybciej uczą się podczas zabawy. Jeżeli chcemy sprawić, by dziecko nie bało się dentysty, podejdźmy do tematu kreatywnie. Zorganizujmy w domu wraz z dzieckiem własny gabinet dentystyczny dla dziecięcych zabawek. Dziecko, jako dentysta, będzie mogło samodzielnie sprawdzić zdrowie zębów u swoich lalek i misiów, co przygotuje je na własną wizytę u stomatologa. Poprzez zabawę można pokazać dziecku różne procedury, które odbywają się w gabinecie dentystycznym, jak oglądanie zębów w lusterku i szerokie otwieranie buzi do badania.

Stomatolog dziecięcy – gabinet jak z bajki

Alternatywą dla tradycyjnych gabinetów stomatologicznych są kliniki dentystyczne stworzone specjalnie dla najmłodszych pacjentów. Pracujący w nich personel jest specjalnie przeszkolony do współpracy z dziećmi, zaś obiekt dostosowany do wymagających gustów dzieci. Zarówno w poczekalni, jak i samych gabinetach widnieją ulubione postaci z kreskówek, na telewizorach wyświetlane są ulubione bajki, dzieci mają dostęp do zabawek i materiałów edukacyjnych. Stomatolodzy dziecięcy korzystają w swoich gabinetach z wielu udogodnień, dzięki którym dzieci są spokojniejsze i łatwiej znoszą wizytę. Jeśli potrzebne jest znieczulenie, często stosuje się sedację wziewną (tzw. gaz rozweselający), a także znieczulenie komputerowe. Ich podanie nie powoduje bólu ani dyskomfortu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.