- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
- Medycyna estetyczna
Nadziąślak — czym jest i jak go usunąć? Objawy, przyczyny, leczenie
- Publikacja:
- 2025-07-04 12:58
- Aktualizacja:
- 2025-07-04 13:20
Pojawienie się kulki na dziąśle czy twardego zgrubienia nad zębem może być w istocie nadziąślakiem. Pacjent, słysząc diagnozę nadziąślaka, może przestraszyć się, czy taki guzek na dziąśle to rak. Na szczęście nadziąślaki stanowią zmiany o charakterze nienowotworowym. Jakie są typy nadziąślaków? Dlaczego pojawiają się w jamie ustnej niektórych osób? W jaki sposób można usunąć zmiany na dziąsłach? Wiedzę na wspomniane zagadnienia dotyczące nadziąślaków znajdziesz w poniższym tekście.

Narośl na dziąśle — czym jest nadziąślak?
Nadziąślak to twardy guzek na dziąśle, odczuwany jako obecność kulki na powierzchni dziąsła. Należy do zmian rozrostowych nienowotworowych jamy ustnej. Pochodzą z tkanki łącznej tworzącej dziąsło, a także z włókien ozębnej.
Na ich wystąpienie narażony jest każdy z nas. Nadziąślak może pojawić się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn w dowolnym wieku. Najczęstszy profil pacjenta z nadziąślakiem to jednak kobieta między 30. a 40. rokiem życia.
Rodzice mogą zastanawiać się, czy nadziąślak może pojawić się u dzieci? Odpowiedź na to pytanie brzmi — tak, zmiany na dziąśle mogą wystąpić również u dzieci. Okresem szczególnie narażającym pediatrycznych pacjentów na wystąpienie tego typu zmian jest moment zastępowanie zębami stałymi zębów mlecznych.
Typy nadziąślaków
Z uwagi na obraz badania histopatologicznego oraz objawy kliniczne, istnieje kilka typów nadziąślaków. Takie twarde kulki/guzy na dziąśle to zwykle nadziąślaki zapalne lub włókniste, a także nadziąślaki olbrzymiokomórkowe (zwane także ziarniniakami olbrzymiokomórkowymi obwodowymi). W okresie ciąży u kobiet mogą pojawić się również nadziąślaki ciążowe. Najbardziej powszechne są nadziąślaki zapalne.
Czy nadziąślak ciążowy jest groźny?
Wśród czynników predysponujących do pojawienia się nadziąślaków zalicza się m.in. zmiany hormonalne, które w okresie ciąży są wyjątkowo intensywne. Pojawienie się tego typu zmiany nienowotworowej wymaga konsultacji z lekarzem, jednak w większości przypadków nie stanowi zagrożenia dla matki i rozwijającego się płodu.
Ciążowe zmiany hormonalne to nie jedyny stan mogący wywołać pojawienie się guli na dziąśle. Inne czynniki ryzyka wystąpienia nadziąślaka to:
- kamień nazębny;
- niewłaściwe uzupełnienia protetyczne lub wypełnienia zębowe;
- nieprawidłowa higiena jamy ustnej;
- uraz zgryzu;
- stosowanie antykoncepcji hormonalnej;
- ubytki próchnicowe o ostrych krawędziach;
- choroby o podłożu immunologicznym.
Jakie objawy mogą dawać nadziąślaki?
Wiele zmian o charakterze nadziąślaka jest bezobjawowych. Pacjenci czasem mogą zupełnie nie odczuwać pojawienia się zmiany w jamie ustnej! Zdarza się jednak, iż obecność nadziąślaka manifestuje się w zauważalny sposób, np. poprzez:
- krwawienia;
- trudność w jedzeniu posiłków;
- dyskomfort estetyczny wywołany widoczną zmianą.
Większość nadziąślaków nie wywołuje bólu, przez co pacjenci często niepotrzebnie zwlekają z udaniem się do specjalisty.
Nadziąślak — do jakiego lekarza?
Pojawienie się nadziąślaka wymaga konsultacji ze specjalistą. Z uwagi na lokalizację zmiany pacjenci trafiają zwykle do stomatologa czy chirurga szczękowego, co jest jak najbardziej właściwym postępowaniem.
Jeśli zauważasz u siebie niepokojące zmiany, pamiętaj, że wizytę u dowolnego specjalisty możesz z łatwością umówić poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Specjalista po przeprowadzeniu szczegółowego wywiadu oraz zbadaniu pacjenta postawi rozpoznanie. Mogą być konieczne również dodatkowe badania w celu potwierdzenia charakteru zmiany, o czym stomatolog lub lekarz poinformuje podczas wizyty.
Czy nadziąślaki można usunąć?
Nadziąślaki można, a nawet trzeba usunąć. Procedurę wykonuje się poprzez chirurgiczny zabieg przeprowadzany w miejscowym znieczuleniu. Zależnie od wielkości i dokładnej lokalizacji zmiany w jamie ustnej, zabieg może być bardziej lub mniej rozległy.
Niestety, zdarza się, że nadziąślak nawraca, dlatego konieczna jest obserwacja lekarska i w razie potrzeby wykonanie kolejnej procedury zabiegowej. W przypadku nawrotowych nadziąślaków prowadzone jest zwykle szeroka diagnostyka, mająca na celu wykrycie przyczyny nawrotu zmiany.
Bibliografia
- Gefrerer, L., Popowski, W., Wojtowicz, A. (2014). Leczenie nadziąślaków. Chirurgia stomatologiczna. Stomatologia po Dyplomie, 12. Dostępna na: https://podyplomie.pl/stomatologia/17519,leczenie-nadziaslakow?srsltid=AfmBOopn26eRCqYQlmb6eGn49PTyme2REL0X794bO3X-BJU52l2N-le8. (Dostęp: 04.2025).
- Wyrębek, B., Górski B., Plakwicz, P. (2015). Diagnostyka i leczenie nadziąślaków – opis trzech przypadków. Stomatologia współczesna, 22, 5.
Autor
Redakcja lekarzebezkolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.