- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Przyczyny i objawy zapalenia dziąsła. Jak leczyć stan zapalny dziąseł?
Zapalenie dziąsła jest jedną z uciążliwych dolegliwości, skłaniających pacjentów do wizyty u dentysty. Bezpośrednią przyczyną choroby jest narastająca płytka nazębna, prowadząca do bolesnego obrzęku dziąsła i częstych krwawień. Jak leczyć zapalenie dziąsła i jak mu zapobiegać?
Przyczyny zapalenia dziąsła
Zapalenie dziąsła to choroba o charakterze infekcyjnym, spowodowana przez gromadzące się w jamie ustnej bakterie. Brak odpowiedniego leczenia prowadzić może do zapalenia przyzębia, a w konsekwencji nawet do utraty zębów.
Bezpośrednią przyczyną zapalenia dziąsła jest pojawienie się płytki nazębnej, na którą składają się:
- resztki jedzenia,
- bakterie,
- ślina.
Nieusuwana regularnie płytka nazębna zaczyna wydzielać toksyny, co prowadzi do podrażnienia dziąseł i rozwoju stanu zapalnego. Z czasem nagromadzona płytka przekształca się w strukturę zmineralizowaną, czyli kamień nazębny, zwiększający ryzyko chorób przyzębia, m.in. paradontozy.
Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąsła jest niedostateczna higiena jamy ustnej, która może dotyczyć zarówno młodszych, jak i starszych pacjentów. Płytka nazębna przyrasta wtedy szybko, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego oraz powstawania kamienia nazębnego. Szczególną grupę ryzyka stanowią osoby noszące protezy zębowe i aparaty ortodontyczne, ze względu na tworzenie się płytki nazębnej pomiędzy ich elementami. W praktyce utrudnia to utrzymanie odpowiedniej higieny, zwłaszcza w trudnodostępnych miejscach.
Umów wizytę u lekarza medycyny ogólnej
Objawy zapalenia dziąsła
Jednym z charakterystycznych objawów zapalenia dziąsła, z którym pacjenci zgłaszają się do dentysty, jest krwawienie występujące podczas mycia i nitkowania zębów, a w zaawansowanym stadium choroby, także podczas jedzenia. Najczęściej towarzyszy mu nadwrażliwość, zaczerwienienie oraz opuchlizna dziąseł. Przewlekły stan zapalny prowadzi do uszkodzenia tkanek i odsłonięcia szyjek zębowych, powodując ból podczas spożywania zimnych, gorących lub kwaśnych pokarmów. Zdarza się, że zapalenie dziąsła jest subiektywnie odczuwane jako ból zęba.
Lekarz dentysta podczas badania jamy ustnej pacjenta, zmagającego się z zapaleniem dziąseł, może zaobserwować pojawiający się kamień nazębny. Warto wtedy wykonać bezbolesny zabieg jego usunięcia.
Wizytę u wybranego lekarza możesz zarezerwować przez portal LekarzeBezKolejki.pl.
U kogo występuje zwiększone ryzyko zapalenia dziąsła?
Najczęstszą przyczyną zapalenia dziąsła jest niewystarczająca higiena jamy ustnej i narastanie płytki nazębnej. Ponadto ryzyko zachorowania wzrasta u pacjentów, u których zdiagnozowano:
- cukrzycę,
- białaczkę,
- zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja lub bulimia,
- niedobory witaminy C lub witamin z grupy B.
Zapaleniu dziąsła może również sprzyjać stosowanie niektórych leków, m.in. sterydów, preparatów przeciwpadaczkowych lub immunosupresyjnych, a także nałogowe palenie papierosów.
Jak wygląda leczenie zapalenia dziąsła?
Leczenie zapalenia dziąsła jest zależne od przyczyny jego wystąpienia. W przypadku niedostatecznej higieny jamy ustnej należy zwrócić uwagę na dokładniejsze mycie zębów i nitkowanie przestrzeni międzyzębowych. Dobrym rozwiązaniem może być zakup szczoteczki elektrycznej lub sonicznej o miękkim włosiu, dostosowanym do potrzeb wrażliwych dziąseł.
W leczeniu zapalenia dziąsła stosuje się płyny i żele stomatologiczne zawierające:
- chlorheksydynę, wykazującą właściwości odkażające,
- połączenie chlorku cetalkoniowego i salicylanu choliny, działające odkażająco, przeciwbólowo i przeciwzapalnie,
- lidokainę o działaniu miejscowo znieczulającym.
Dobrą skutecznością charakteryzują się też preparaty ziołowe, oparte m.in. na wyciągu z rumianku, szałwii lub tarczycy bajkalskiej. Występują one w postaci żeli, płukanek lub płynów ze specjalnym aplikatorem.
Jak zapobiegać zapaleniu dziąseł?
Profilaktyka zapalenia dziąsła polega głównie na prawidłowej, regularnej higienie jamy ustnej z zastosowaniem odpowiednich past, szczoteczek i nitek dentystycznych. Istotne jest wdrożenie odpowiedniej diety, ograniczającej cukry proste, bogatej w witaminy z grupy B i C. W ramach profilaktyki chorób przyzębia warto zrezygnować z palenia papierosów oraz regularnie poddawać się zabiegom usuwania pojawiającego się kamienia nazębnego.
Bibliografia:
- Kłosińska, A., Nowacka, M., Kopeć, G., i inni (2010). Choroby przyzębia a ryzyko chorób sercowo−naczyniowych— przegląd badań epidemiologicznych. Kardiologia Polska, 68, 8, s. 973–976.
- Tomaszewska, I. (2017). Zapalenia przyzębia. Medycyna Praktyczna. Dostępna na: https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/127744,zapalenia-przyzebia. (Dostęp: 02.2023).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.