- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Dlaczego warto używać nici dentystycznej?
Regularne czyszczenie zębów jest najważniejszym elementem profilaktyki zdrowotnej jamy ustnej, ale nie jedynym. Szczotkowanie usuwa gromadzącą się na zębach płytkę nazębną i osady, jednak nie dociera do przestrzeni międzyzębowych. Mogą gromadzić się tam resztki jedzenia oraz płytka nazębna, które najłatwiej usunąć przy pomocy nici dentystycznej.
Nić dentystyczna – jak działa?
Jak wynika z nazwy, nić dentystyczna wyglądem przypomina zwykła, bawełnianą nitkę. Jednak do jej wykonania wykorzystuje się splecione włókna nylonowe, a także inne materiały, takie jak teflon czy polietylen. Nić dentystyczną stosuje się do usuwania z przestrzeni międzyzębowych resztek jedzenia, a także płytki nazębnej, również z powierzchni zębów.
Choć wiele osób nie używa nici dentystycznej, zdaniem stomatologów jej stosowanie jest ważnym elementem higieny jamy ustnej. Pomaga zapobiegać próchnicy, paradontozie i innym chorobom zębów. Brak nitkowania zębów sprawia, że w trudno dostępnych miejscach oraz w miejscach stycznych mogą pojawiać się przebarwienia i płytka nazębna, których konsekwencją są ubytki. Ponadto gromadzenie się osadów na zębach grozi zapaleniem przyzębia, czyli paradontozą. To schorzenie przyczynia się do rozchwiania zębów, a w konsekwencji nawet ich utraty.
Nić dentystyczna – dlaczego używamy niechętnie?
Nić dentystyczną kupimy w każdej drogerii i aptece. Mimo to nadal wiele osób wzbrania się przed jej używanie. Co jest tego powodem? Pacjenci miewają sporo wymówek. Wielu uważa, że nitkowanie zębów jest trudne i nie podejmuje nawet jednej próby. Część pacjentów tłumaczy się tym, że ma zbyt ciasno ustawione zęby, co ma uniemożliwiać wprowadzenie między nie nici. Są też osoby, u których gromadzenie się jedzenia w przestrzeniach zębowych nie występuje (lub zdarza się rzadko), zatem nie widzą potrzeby używania nici dentystycznej. Niektórzy skarżą się, że nitkowanie zębów jest dla nich bolesne. Jednak u zdecydowanej większości rezygnacja z nitkowania podyktowana jest zwykłym lenistwem.
Wszystkie te wymówi pokazują, że pacjenci nie wiedzą, jak poprawnie używać nici dentystycznej lub używają źle dobranej nici. Warto się jednak przełamać i zacząć nitkować zęby, ponieważ przynosi to wiele korzyści zdrowotnych.
Jakiej nici dentystycznej używać?
Apteki i drogerie posiadają szeroki wybór nici dentystycznych, dopasowanych do różnych potrzeb pacjentów. Podstawowa, nylonowa nić sprawdzi się w czyszczeniu małych przestrzeni międzyzębowych, ale dostępnych wariantów jest znacznie więcej:
nici pęczniejące - pęcznieją pod wpływem wilgoci i są grubsze od tych standardowych, dzięki czemu dokładniej czyszczą przestrzenie między zębami,
- nici woskowane - włókno pokryte jest warstwą wosku, który ułatwia wprowadzenie nici w bardzo wąskie przestrzenie i sprawia, że nitka się nie strzępi,
- nici wybielające - włókno nasączone jest substancjami usuwającymi przebarwienia i osad nazębny,
- nici antybakteryjne - włókno nasączone jest substancjami hamującymi wzrost bakterii próchniczych,
- nici z fluorem - oprócz dokładnego czyszczenia zapewniają dodatkową ochronę przed paradontozą i próchnicą.
Dostępne są także specjalne nici dla osób z założonym aparatem ortodontycznym lub mostem. Jeżeli mamy trudność z utrzymaniem nici w dłoniach, w aptekach można kupić specjalne uchwyty.
Technika czyszczenia zębów nicią dentystyczną
Stomatolodzy zalecają, by nici dentystycznej używać przynajmniej jeden raz dziennie, od razu po posiłku, aby usunąć spomiędzy zębów resztki jedzenia. Do jednorazowego czyszczenia potrzeba około 50 cm kawałka nici, którą należy opleść wokół palców wskazujących lub środkowych obu dłoni, pomagając sobie pracą kciuków.
Napiętą między palcami nić należy wprowadzić między zęby, tworząc wokół zęba „literę C”. Nić trzeba przesuwać od linii dziąseł w górę (nie z boku na bok). Czynność tę należy powtórzyć na wszystkich zębach, z przodu i z tyłu. Na każdy ząb powinien przypaść świeży fragment nici.
Jeżeli nitkowanie zębów sprawia nam trudność, warto skonsultować się ze stomatologiem, który wyjaśni i pokaże, jak korzystać z nici dentystycznej.
Autor
Redakcja KtoMaLek.pl - Zespół redakcyjny KtoMaLek.pl tworzą doświadczeni farmaceuci, którzy specjalizują się w różnych obszarach tematyki zdrowotnej. Doświadczenie zdobyte w zawodzie oraz wiedza uzyskana podczas studiów farmaceutycznych, pozwalają na tworzenie merytorycznych treści zgodnych z EBM (and. Evidence-based Medicine), opartych na rzetelnych źródłach — aktualnych badaniach naukowych, branżowych podręcznikach i książkach. Za praktyką podążają również pasja i niesłabnąca chęć do poszerzania wiedzy oraz dzielenia się nią z pacjentami. Dzięki temu użytkownicy otrzymują dostęp do ciekawych i angażujących materiałów edukacyjnych.