Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wybielanie zębów: w domu czy u stomatologa?

2019-02-01 15:21
Wybielanie zębów: w domu czy u stomatologa?

Zdrowe i białe zęby są swego rodzaju wizytówką, która dodaje nam pewności siebie. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób decyduje się na wybielanie zębów. Dostępnych jest wiele metod - od wybielających past i płynów, po profesjonalne zabiegi w gabinecie dentystycznym. Należy sobie jednak odpowiedzieć na ważne pytanie - czy wybielanie zębów na pewno nam nie zaszkodzi?

Wybielanie zębów – na czym polega?

Wybielanie zębów jest jednym z najbardziej popularnych zabiegów stomatologicznych. Wiele osób jest zdania, że zdrowy i zadbany uśmiech dodaje atrakcyjności i podnosi pewność siebie. Jest w tym wiele prawdy, gdyż zaniedbane i przebarwione zęby często są źródłem kompleksów. Sam zabieg wybielania zębów polega na rozjaśnieniu barwy zębów, przeważnie o kilka tonów. Zanim pacjent zdecyduje się na taki krok powinien rzetelnie zadbać o zdrowie jamy ustnej. Śluzówka i dziąsła powinny być w dobrej kondycji bez stanów zapalnych, zaś zęby bez próchnicy oraz kamienia nazębnego. 

U wielu pacjentów już samo piaskowanie zębów oraz skaling pozwalają na uzyskanie bielszego uśmiechu. Częste picie ciemnego wina, kawy i herbaty, a także palenie papierosów powoduje powstawanie nieestetycznego osadu na zębach oraz sprzyja osadzaniu się kamienia nazębnego. W trakcie piaskowania usuwa się płytkę nazębną oraz wszelkie przebarwienia i osady, zaś abieg skalingu usuwa gromadzący się wokół szyjek zębowych kamień nazębny. Trzeba mieć jednak świadomość, że zabiegi te nie zmieniają naturalnego koloru zębów. Bywa również tak, że nagromadzone latami przebarwienia wnikają w głąb szkliwa i nie można ich już usunąć w inny sposób, niż przez zabieg wybielania.

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

Pierwszym pytaniem, które nurtuje większość pacjentów, jest to, czy wybielanie zębów jest bezpieczne? W przypadku metod domowych konsekwencje mogą być różne, zwłaszcza jeżeli sięgamy po preparaty kupowane przez internet. Pacjent nie ma gwarancji, że efekt wybielenia będzie jednolity lub zgodny z jego oczekiwaniami. Może się również zdarzyć, że preparat z niepewnego źródła doprowadzi do nadwrażliwości zębów lub ich poważniejszych uszkodzeń.

W przypadku wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym możemy mieć pewność, że zabieg będzie przeprowadzony pod okiem profesjonalisty i z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Stomatolodzy korzystają z preparatów o znacznie wyższym stężeniu, niż te dostępne w aptekach i sklepach internetowych, jednak są one bezpieczne dla zębów, a ich działanie potwierdzone badaniami. Profesjonalne wybielanie nie zwiększa podatności zębów na próchnicę ani nie osłabia ich struktury, może jedynie spowodować przejściową nadwrażliwość zębów. Plusem tego rozwiązania jest również fakt, że w razie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu, zostaniemy o tym poinformowani przez stomatologa.

Wybielanie zębów u dentysty LekarzeBezKolejki.pl

Wybielanie zębów u dentysty

Decydując się na wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym możemy wybierać między dwoma metodami:

  • wybielaniem w gabinecie,
  • wybielaniem nakładkowym.

Wybielanie w gabinecie przeprowadza się przy użyciu specjalistycznej lampy, zaś cały zabieg trwa 1-2 godziny. Na zęby nakładany jest żel wybielający o wysokim stężeniu, którego działania zostaje wzmocnione podczas naświetlania lampą. Zaletą tego rozwiązania jest natychmiastowy efekt wybielenia. Niestety jest on mniej trwały w porównaniu z metodą nakładkową. 

W tym drugim przypadku dentysta wykonuje odcisk szczęki pacjenta, a na jego podstawie przygotowuje specjalne nakładki, tzw. szyny do wybielania zębów. Jeżeli nakładki będą dobrze dopasowane, pacjent otrzyma kilka dawek żelu wybielającego wraz z instrukcją stosowania. Nakładki wypełnia się żelem i nakłada na noc (lub na kilka godzin w ciągu dnia), a całą procedurę powtarza się przez kilka do kilkunastu dni, zgodnie z zaleceniami lekarza. Minusem tego rozwiązania jest to, że na efekt trzeba trochę poczekać. Dodatkowo trakcie wybielania i kilka dni po jego zakończeniu pacjent musi stosować tzw. białą dietę. W tym czasie należy zrezygnować z napojów i pokarmów mocno barwiących, które mogłyby wpłynąć na ostateczny efekt zabiegu.

Alternatywą dla tych dwóch najbardziej popularnych zabiegów jest wybielanie zębów przy pomocy lasera. Jest to stosunkowo nowa metoda i droższa od tych wcześniej wspomnianych, jednak zdecydowanie najszybsza.

Wybielanie zębów w domu

Wybielanie zębów w gabinecie stomatologicznym jest skuteczne, ale również dosyć kosztowne. Jeżeli zależy nam na poprawie barwy uzębienia, można sięgnąć po preparaty dostępne w aptece, które pozwolą nam na wybielanie zębów w domu. Warto również wypróbować chociażby pasty do zębów oraz wybielające paski i nakładki.. Te pierwsze charakteryzują się wyższą ścieralnością niż tradycyjne pasty, dlatego lepiej stosować się do zaleceń producenta, by sobie nie zaszkodzić. Paski do wybielania i nakładki należy stosować przez dłuższy czas, aby uzyskać zadowalający efekt. Przed ich użyciem warto jednak skonsultować się z dentystą.

Nie poleca się wybielać zębów przy pomocy sody oczyszczonej, soli, czy soku z cytryny, gdyż mogą one osłabiać szkliwo i przyczyniać się do rozwoju próchnicy lub nadwrażliwości zębów.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów