Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Aparat ortodontyczny - czy warto prostować zęby?

2018-07-02 16:04
Aparat ortodontyczny - czy warto prostować zęby?

Zadbane i proste zęby są naszą wizytówką. Podnoszą pewność siebie, sprawiają, że czujemy się atrakcyjni, jednak przede wszystkim ułatwiają utrzymanie zdrowia jamy ustnej. Sposobem na uzyskanie prostych zębów jest aparat ortodontyczny. Czy jest to jednak rozwiązanie dla każdego? Czy warto prostować zęby w dorosłym wieku?

Jak działa aparat ortodontyczny?

Działanie aparatu ortodontycznego polega na wywieraniu nacisku partie zębów, w wyniku czego dochodzi do ich przemieszczenia w obrębie szczęki. Celem jest przywrócenie fizjologicznego zwarcia między szczęką i żuchwą oraz prawidłowego ustawienia zębów w łuku zębowym. Aparat ortodontyczny działa przez 24 godziny na dobę, co sprawia, że leczenie jest bardziej efektyne. Niestety z uwagi na procesy zanikania i nawarstwiania tkanki kostnej w szczęce, proces prostowania zębów może trwać nawet 2-3 lata. 

W trakcie leczenia, zwłaszcza na samym początku, pacjent może odczuwać lekki dyskomfort i nadmierną wrażliwość, jednak z czasem to uczucie mija. Leczenie ortodontyczne wymaga od pacjenta dostosowania się do nowej sytuacji i bezwzględnego przestrzegania higieny jamy ustnej, o czym z pewnością poinformuje lekarz stomatolog.

Aparat ortodontyczny – tylko dla dzieci?

Aparaty ortodontyczne zwykle kojarzymy z dzieciństwem i czasami wczesnoszkolnymi. Tymczasem nie ma określonej granicy wiekowej, która byłaby przeciwwskazaniem do prostowania zębów. W końcu służy ono nie tylko poprawieniu estetyki, ale przede wszystkim utrzymaniu zębów w zdrowiu. Leczeniem ortodontycznym można skorygować różne wady zgryzu, zniwelować wady wymowy oraz poprawić dykcję i artykulację. Prawidłowo ustawione zęby są prostsze w czyszczeniu i pielęgnacji, ułatwiają także żucie pokarmów, co usprawnia pracę układu pokarmowego. U wielu pacjentów wady zgryzu powodują dysfunkcje stawów skroniowo-żuchwowych, które po leczeniu ortodontycznym w zdecydowanej większości przypadków ustępują. Jeżeli więc nie jesteśmy usatysfakcjonowani stanem naszego uzębienia, warto wybrać się na konsultację ortodontyczną do dentysty. Termin wizyty można szybko umówić za pośrednictwem serwisu LekarzeBezKolejki, który daje możliwość zarezerwowania wizyty prywatnej lub w ramach NFZ. 

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne dzielimy na dwa rodzaje: ruchome oraz stałe. To, jaki aparat ortodontyczny będziemy nosić, zależne jest od naszego wieku, a także rodzaju wad uzębienia. Ostateczną decyzję podejmuje dentysta w oparciu o dokładny wywiad i stan naszych zębów. Zwykle jednak ruchome aparaty stosuje się u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu, aby skorygować wady zgryzu i wesprzeć prawidłowy rozwój szczęk. W odpowiednim momencie wymienia się go na aparat stały, aby kontynuować leczenie.

Aparaty stałe zakłada się u dorosłych i młodzieży, u której pojawiły się już wszystkie stałe zęby. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się je na stałe, czyli na cały okres leczenia. Wyróżnić można kilka typów:

  • aparat standardowy metalowy - najtańsza i najczęściej wybierana opcja przez pacjentów. Mogą być zbudowane z zamków standardowych lub "mini", co jest wskazane zwłaszcza u osób z małymi zębami. U pacjentów alergicznych stosuje się aparaty tytanowe;
  • aparat estetyczny - dobry wybór dla tych osób, którym zależy na mniejszej widoczności aparatu. Stosuję się w nich zamki ceramiczne, ceramiczno-kompozytowe lub porcelanowe, a także szafirowe i kryształowe;
  • aparat samoligaturujący - nie stosuję się w nim ligatur (gumek ortodontycznych), które trzeba wymieniać, co skraca czas leczenia;
  • aparat lingwalny - przypomina aparat standardowy, jednak zamki mocowane są na tylnej powierzchni zębów. Aparat jest wówczas całkowicie niewidoczny.

Warto również wspomnieć o stosunkowo nowych aparatach Clear Aligner. Zbudowane są one z dopasowanych nakładek wykonanych z przezroczystego polimeru, które można swobodnie zdejmować. Przebieg leczenia jest kontrolowany co 3-4 tygodnie, a stomatolog w każdej chwili może wprowadzic korekty.

Aparat ortodontyczny – przeciwwskazania

Mimo niewątpliwych zalet tego leczenia, nie każdy może nosić aparat ortodontyczny. Głównym przeciwwskazaniem są choroby miazgi zęba i przyzębia oraz tkanek otaczających ząb. Również osoby uczulone na niektóre składniki stopów metalu nie zawsze mogą skorzystać z tej metody. Aparatów nie zaleca się także u osób z nieuregulowanymi zaburzeniami hormonalnymi czy niewyrównaną cukrzycą. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są choroby wynikające z obniżonej odporności organizmu. Wszelkie dolegliwości oraz choroby należy skonsultować ze stomatologiem oraz lekarzem prowadzącym. Dopiero na podstawie ich rekomendacji można podjąć decyzję o leczeniu ortodontycznym.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.