Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Leczenie kanałowe - na czym polega i czy jest bolesne?

2018-12-17 14:59
Leczenie kanałowe - na czym polega i czy jest bolesne?

Prawidłowa higiena jamy ustnej i regularne wizyty u dentysty w większości wypadków wystarczą, by utrzymać zęby w dobrej kondycji. Zdarza się jednak, że dochodzi do zapalenia miazgi zęba, co dla pacjenta oznacza, że musi przejść leczenie kanałowe. Na czym ono polega i czy jest bolesne?

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Leczenie kanałowe, zwane też leczeniem endodontycznym, dla wielu pacjentów jest już jedynym sposobem, aby uratować chorego zęba. Jest ono konieczne, gdy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi zęba - bogato unaczynionej i unerwionej tkanki, która wypełnia komorę zęba i jego kanały. Zmieniona chorobowo miazga musi zostać całkowicie usunięta zarówno z komory, jak i kanałów zęba. W trakcie zabiegu wnętrze zęba jest wielokrotnie i bardzo dokładnie dezynfekowane, następnie kanały wypełnia się odpowiednimi materiałami, które je uszczelniają i zapobiegają rozwojowi bakterii. Przy niewielkich uszkodzeniach zęba można go odbudować przy użyciu materiałów kompozytowych. Duże ubytki wymagają już odbudowy protetycznej. Leczeniem kanałowym zajmuje się dentysta endodonta.

Kiedy trzeba rozpocząć leczenie kanałowe zęba?

Istnieje kilka wskazań do przeprowadzenia leczenia kanałowego. U większości pacjentów najczęstszą przyczyną jest nieodwracalne i bardzo zaawansowane zapalenie miazgi zęba. Zazwyczaj jest ono powikłaniem nieleczonej próchnicy i bakterii znajdujących się ubytku. W takiej sytuacji ząb jest wrażliwy na zmiany temperatury i nacisk, może również bardzo boleć. Zdarzaj się jednak przypadki przewlekłego zapalenia miazgi, które nie dają żadnych widocznych objawów.

Leczenie endodontyczne przeprowadza się również u pacjentów z martwicą miazgi i z widocznymi zmianami okołowierzchołkowymi. Dentyści wykonują także ponowne leczenia kanałowe, gdy kanały korzeniowe są niedopełnione. Czasem zachodzi potrzeba wykonania powtórnego leczenia kanałowego (tzw. reendo). Jest to wskazane, gdy:

  • kanały korzeniowe są źle wypełnione,
  • widoczne są zmiany przy wierzchołku korzenia (na zdjęciu RTG),
  • pacjent odczuwa ból takiego zęba.

Czy leczenie kanałowe jest bolesne?

Leczenie kanałowe, choć dla pacjenta mało komfortowe, jest metodą bezbolesną, gdyż przeprowadza się je w znieczuleniu miejscowym. Wyjątkiem są sytuacje, gdy stan zapalny jest bardzo rozległy i nie sposób opanować go znieczuleniem.
W większości przypadków po podaniu znieczulenia ból ustępuje, co pozwala dentyście na przeprowadzenie dalszych etapów leczenia. Ząb, który pozbawiony jest miazgi nie posiada już unerwienia nie przewodzi impulsów bólowych, więc nie będzie bolał. Bezpośrednio po zabiegu może być jednak przez krótki czas bardziej wrażliwy. Jeśli jednak dolegliwości bólowe będą się nasilać, może to być symptom dalej rozwijającego się stanu zapalnego.

Przebieg leczenia kanałowego krok po kroku

Przed rozpoczęciem leczenia dentysta musi mieć wgląd w kształt i długość zęba, a także rozległość stanu zapalnego. W tym celu wykonuje się zdjęcie rentgenowskie lub bardziej zaawansowaną tomografię komputerową. Pozwala to również na dobranie odpowiedniego znieczulenia dla pacjenta.

Gdy pacjent jest już znieczulony, dentysta może przystąpić do leczenia. Wielu dentystów endodontów korzysta z mikroskopów endodontycznych, które znacznie zwiększają szanse na powodzenie leczenia. Dzięki nim potrafią dostrzec wszystkie ujścia kanałów, co pozwala na ich dokładne udrożnienie i wypełnienie.

Najpierw przy pomocy narzędzi usuwa on wszelkie zmiany próchniczne, by dostać się do komory i kanałów korzeniowych zęba. Następnie usuwa miazgę (martwą lub żywą) i dokładnie oczyszcza wnętrze zęba. W trakcie opracowywania kanały są wielokrotnie płukane preparatem dezynfekującym. Poszerzone, osuszone i zdezynfekowane kanały są uszczelniane i wypełniane, aby uniemożliwić bakteriom przedostanie się do tkanek okołowierzchołkowych. W trakcie wypełniania kanałów dentysta korzysta z endometru - urządzenia, które sprawdza długość roboczą zęba. Po wypełnieniu kanałów dentysta jeszcze raz przy pomocy zdjęcia RTG sprawdza, czy kanały zostały prawidłowo wypełnione.

Po zamknięciu kanałów dentysta zakłada podkład (który oddziela kanały od wypełnienia), a następnie przystępuje do odbudowy korony zębowej. 

Leczenie kanałowe – co jeszcze należy wiedzieć?

Nowoczesne metody leczenia kanałowego są tak zaawansowane, że całe leczenie może się odbyć już podczas jednej wizyty. Długość takiej wizyty uzależniona jest od stanu zęba, a także liczby kanałów zębowych. Koszty takiego zabiegu mogą być naprawdę różne. Narodowy Fundusz Zdrowia opłaca leczenie endodontyczne zębów od trójki do trójki (czyli tylko przednich) z wypełnieniem jednego zakażonego kanału. W przypadku dzieci i młodzieży do 18. roku życia oraz kobiet w ciąży i połogu leczenie kanałowe obejmuje także zęby z dwoma i trzema kanałami.

Wybierając leczenie w gabinecie prywatnym trzeba się przygotować na spory wydatek. Ceny uzależnione są od liczby kanałów zębowych, ale również od metody i technik leczenia oraz renomy i doświadczenia dentysty endodonty.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów