Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czym zajmuje się stomatolog?

2018-11-30 14:17
Czym się zajmuje stomatolog?

Każdy wie, że o zęby należy dbać. Jednak w praktyce wygląda to tak, że często zaniedbujemy higienę jamy ustnej, a reagujemy wówczas, gdy na zębach pojawiają się widoczne ubytki. Leczeniem uzębienia, a także innych schorzeń jamy ustnej zajmuje się stomatolog. Kiedy należy wybrać się do tego specjalisty?

Stomatolog – czym się zajmuje?

Stomatolog, zwany również dentystą, to specjalista zajmujący się funkcjonowaniem, a także leczeniem chorób zębów, przyzębia, języka i błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej. W jego zawodzie istotna jest przede wszystkim profilaktyka chorób jamy ustnej, aby pacjenci jak najrzadziej zmagali się z próchnicą i innymi schorzeniami zębów i przyzębia. Uczy zatem zasad prawidłowej higieny jamy ustnej już najmłodszych pacjentów. 

W ramach stomatologii powstało wiele podspecjalizacji, koncentrujących się na poszczególnych problemach dotyczących jamy ustnej. Większość pacjentów leczy się w ramach stomatologii zachowawczej, która zajmuje się usuwaniem zmienionych chorobowo tkanek zębów i ich odbudową. Może się jednak zdarzyć, że będziemy potrzebowali pomocy w zakresie innych dziedzin stomatologii, takich jak:

 • ortodoncja - dziedzina stomatologii zajmująca się korygowaniem wad zgryzu, leczeniem nieprawidłowości zębowych i wad szczękowo-twarzowych,
 • periodontologia - zajmuje się profilaktyką i leczeniem chorób przyzębi i błon śluzowych jamy ustnej,
 • protetyka stomatologiczna - dentysta z taką specjalizacją ma kompetencje do przygotowywania dla pacjentów stałych, ruchomych i kombinowanych protez zębowych,
 • stomatologia dziecięca - skupia się na profilaktyce i leczeniu chorób zębów i przyzębia u najmłodszych pacjentów,
 • chirurgia stomatologiczna - ta dziedzina stomatologii zajmuje się operacyjnym leczeniem jamy ustnej i okolic przyległych,
 • chirurgia szczękowo-twarzowa - zajmuje się szerszym spektrum problemów niż chirurgia stomatologiczna. Skupia się na leczeniu operacyjnym chorób jamy ustnej, a także części twarzowej głowy oraz szyi.

Kiedy iść do gabinetu stomatologicznego?

Najlepszą metodą zapobiegania próchnicy są regularne wizyty u stomatologa połączone z prawidłową pielęgnacją i higiena jamy ustnej. Dlatego osoby dorosłe powinny profilaktycznie składać wizytę u dentysty przynajmniej raz na pół roku, nawet jeśli zęby pozornie wydają się zdrowe. Dzieci powinny odwiedzać gabinet dentystyczny częściej, przynajmniej raz na kwartał, gdyż mają większą skłonność do powstawania próchnicy. Profilaktyka nie tylko pomaga uniknąć poważniejszych zmian chorobowych w uzębieniu, ale sprawia również, że ewentualne leczenie jest mniej bolesne.

Niestety pacjenci, zwłaszcza w Polsce, gabinety dentystyczne odwiedzają rzadko i tylko wtedy, gdy zmiany chorobowe są już mocno widoczne lub gdy ból zęba jest już mocno odczuwalny. Wizyta u stomatologa jest niezbędna, gdy zauważymy objawy, takie jak:

 • odsłonięcie szyjek zębowych,
 • obrzęk i ból dziąseł,
 • stan zapalny dziąseł lub śluzówki jamy ustnej,
 • nadwrażliwość zębów,
 • nadmiar kamienia nazębnego,
 • widoczne przebarwienia na zębach,
 • nieprzyjemny zapach z ust,
 • widoczne wady zgryzu.

Z wizyta u stomatologa nie warto zwlekać. Wizytę możemy szybko i bez wychodzenia z domu umówić w serwisie LekarzeBezKolejki.pl. W bazie dostępnych są tysiące specjalistów z całej Polski, którzy przyjmują pacjentów zarówno prywatnie, jak i na NFZ.

Wizyta u dentysty – czego się spodziewać?

Na samym początku wizyty stomatolog będzie chciał uzyskać informacje na temat stanu naszego zdrowia i przyjmowanych leków. To ważne, gdyż niektóre schorzenia, takie, jak cukrzyca, czy nadciśnienie tętnicze mogą wpływać na zdrowie zębów. Następnie stomatolog sprawdzi stan naszego uzębienia, wszystkie ewentualne ubytki oraz wypełnienia, a także kondycję błon śluzowych jamy ustnej. Na podstawie tej obserwacji można podjąć decyzję co do dalszego leczenia i terminów kolejnych wizyt.

Jeżeli od ostatniej wizyty u stomatologa minęło wiele miesięcy, specjalista może wykonać zabieg czyszczenia zębów obejmujący usuwanie kamienia oraz osadu i płytki nazębnej z miejsc poniżej linii dziąseł.

Część ubytków widoczna jest gołym okiem, jednak pewne symptomy mogą się ukrywać pod linią dziąseł lub w środku zęba. Wówczas stomatolog zleca wykonanie badania RTG, dzięki któremu widoczne są ubytki między zębami, torbiele i inne zmiany. Część gabinetów stomatologicznych oferuje wykonanie tomografii komputerowej jamy ustnej, która jest badaniem znacznie dokładniejszym. Korzysta się z niego zwłaszcza przy leczeniu endodontycznym i wszczepianiu implantów.

Jakie schorzenia leczy stomatolog?

Większość pacjentów zgłasza się do stomatologa z próchnicą zębów, jednak to nie jedyne schorzenie, którym zajmuje się lekarz tej specjalizacji. W gabinecie stomatologicznym leczy się również choroby, takie jak:

 • zmiany próchnicowe i wiążące się z nimi zapalenia miazgi, ropnie, zgorzele zęba,
 • choroby przyzębia,
 • zapalenia dziąseł,
 • kwasowa erozja szkliwa,
 • afty,
 • nowotwory jamy ustnej.

Metody leczenia poszczególnych schorzeń zależne są od ich zaawansowania. Gdy mowa o próchnicy, zwykle wystarczy leczenie powierzchniowe. Czasem jednak zmiany są tak poważne, że konieczne jest leczenie endodontyczne, inaczej zwane kanałowym. Jeżeli ząb jest bardzo zniszczony, stomatolog może opracować i odbudować rozległy ubytek, o ile jest to możliwe.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.