Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Pleśniawki – 5 sprawdzonych sposobów

Pleśniawki na podniebieniu, biały nalot na dziąsłach lub języku - to znak, że zmagasz się z infekcją grzybiczą. Jakie są domowe sposoby na pleśniawki jamy ustnej? Jaki lek na pleśniawki wybrać?

Kobieta pokazuje język.

Czym są pleśniawki i jakie są ich objawy?

Od czego powstają pleśniawki? Pleśniawki to choroba grzybicza wywołana najczęściej przez Candida albicans.

Od czego robią się pleśniawki u dorosłych? Pleśniawki w jamie ustnej mogą częściej pojawiać się u osób noszących protezy, przyjmujących sterydy wziewne, cierpiących na suchość jamy ustnej, z obniżoną odpornością lub cukrzycą

Pleśniawki występują w postaci białych lub żółtawych nalotów na błonie śluzowej, dziąsłach, języku, podniebieniu lub gardle. Gdy zetrzesz pleśniawki w ustach gazą, pod spodem zauważysz zaczerwienioną błoną śluzową, która może krwawić. Pleśniawki mogą powodować pieczenie, swędzenie, ból oraz utrudniać jedzenie.

Czy pleśniawki są zaraźliwe? Tak, pleśniawki są chorobą grzybiczą i może się ona przenosić przez kontakt ze śliną.

Umów dogodny termin telewizyty u lekarza rodzinnego

Pleśniawki - jak leczyć?

Co na pleśniawki u dorosłych? Istnieje wiele preparatów z apteki, które pomogą walczyć z białym nalotem na ustach u dorosłych. Jaki lek na pleśniawki u dorosłych wybrać?

Tabletki do ssania z chlorochinaldolem

Pleśniawki na dziąsłach pomoże zwalczyć chlorchinaldol. Tabletki do ssania z chlorochinaldolem można stosować w przypadku pleśniawek oraz zakażeń grzybiczych jamy ustnej i gardła.  

Można je podawać dzieciom powyżej 6. roku życia, u młodszych dzieci istnieje ryzyko zachłyśnięcia. 

Żele z salicylanem choliny

Białe podniebienie u dziecka możesz leczyć żelem z salicylanem choliny. Działa on przeciwzapalnie oraz zawiera dodatki substancji odkażających. Dodatkowo ma lekkie działanie przeciwbólowe. 

Można je bezpiecznie stosować u dzieci powyżej 3. roku życia. W przypadku młodszych dzieci najpierw skonsultuj się z lekarzem.

Płyny do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną 

Płyny do płukania jamy ustnej z chlorheksydyną będą świetnym środkiem pomocniczym w leczeniu wykwitów na podniebieniu. Chlorheksydyna długo utrzymuje się w jamie ustnej, więc czas jej działania jest wydłużony. 
Będą szczególnie pomocne dla osób z tendencją do częstych zakażeń grzybiczych. Ich stosowanie zapobiega nawrotom pleśniawek. 

Preparaty te można stosować u dzieci powyżej 6. roku życia. 

Cetylpirydyna

Na pleśniawki na gardle skuteczna będzie także cetylpirydyna. Dostępnych jest wiele preparatów zawierających chlorek cetylpirydyny np. płyny do płukania jamy ustnej, żele, pastylki do ssania. Środki te skutecznie zmniejszają ilość drożdżaków wywołujących pleśniawki. 

Spreje z propolisem

Co na pleśniawki u dorosłego? Pleśniawki na języku u dorosłych pomogą zwalczyć preparaty z propolisem. Etanolowe ekstrakty propolisu niszczą nawet dojrzały, dobrze uformowany biofilm grzybów z rodzaju Candida. Spreje takie zawierają alkohol, więc jest to rozwiązanie raczej dla dorosłych lub starszych dzieci. Małym dzieciom alkoholu nie podajemy.

Dbaj o higienę

Masz pleśniawkę na podniebieniu? Najlepszym sposobem na afty i pleśniawki jest prawidłowa higiena jamy ustnej. Nieprzestrzeganie higieny sprawia, że pojawia się kamień i płytka nazębna, co zwiększa ryzyko rozwoju pleśniawek. 

Pamiętaj o higienie jamy ustnej na co dzień, a nie tylko podczas infekcji. 

Wymień szczoteczkę, umyj protezę

Twoja szczoteczka może być przyczyną nawracających pleśniawek w jamie ustnej. Pamiętaj, żeby regularnie ją wymieniać. Podczas trwania choroby regularnie dezynfekuj lub wyparzaj szczoteczkę, a po ustąpieniu objawów wymień na nową. 

Podobnie rzecz ma się z protezami. Oczywiście w tym przypadku wymiana na nową raczej nie wchodzi w grę. Pamiętaj więc o regularnym, dokładnym czyszczeniu.

Leki przeciwgrzybicze na receptę

Kiedy pleśniawki stają się uporczywe i nie znikają pomimo stosowania preparatów dostępnych w aptece, warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym lub lekarzem dentystą, który może przepisać leki przeciwgrzybicze na receptę

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl

Nystatyna na pleśniawki jest często stosowanym lekiem. Inne leki na receptę mogą zawierać klotrimazol, ketokonazol czy flukonazol. Na początek najczęściej wybiera się preparaty działające miejscowo. W przypadku ich nieskuteczności lub znacznego zaawansowania grzybicy lekarz może zadecydować o dołączeniu leków doustnych

Bibliografia:

  1. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.18.142.1.2 (Dostęp 24.10.2023)
  2. https://www.mp.pl/otolaryngologia/artykuly/gardlo_i_krtan/107527,grzybicze-zapalenie-jamy-ustnej (Dostęp 24.10.2023)
  3. Millsop, J. W., & Fazel, N. (2016). Oral candidiasis. Clinics in dermatology, 34(4), 487–494. https://doi.org/10.1016/j.clindermatol.2016.02.022 
  4. Fathilah, A. R., Himratul-Aznita, W. H., Fatheen, A. R., & Suriani, K. R. (2012). The antifungal properties of chlorhexidine digluconate and cetylpyrinidinium chloride on oral Candida. Journal of dentistry, 40(7), 609–615. https://doi.org/10.1016/j.jdent.2012.04.003 
  5. Freires, I. A., Queiroz, V. C. P. P., Furletti, V. F., Ikegaki, M., de Alencar, S. M., Duarte, M. C. T., & Rosalen, P. L. (2016). Chemical composition and antifungal potential of Brazilian propolis against Candida spp. Journal de mycologie medicale, 26(2), 122–132. https://doi.org/10.1016/j.mycmed.2016.01.003 
  6. Salim, N., Moore, C., Silikas, N., Satterthwaite, J., & Rautemaa, R. (2013). Chlorhexidine is a highly effective topical broad-spectrum agent against Candida spp. International journal of antimicrobial agents, 41(1), 65–69. https://doi.org/10.1016/j.ijantimicag.2012.08.014 
  7. Muzurovic, S., Babajic, E., Masic, T., Smajic, R., & Selmanagic, A. (2012). The relationship between oral hygiene and oral colonisation with Candida species. Medical archives (Sarajevo, Bosnia and Herzegovina), 66(6), 415–417. https://doi.org/10.5455/medarh.2012.66.415-417

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Zdrowie Stomatologia

Więcej artykułów