Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Suchość w gardle i przełyku – jak sobie pomóc?

2022-10-28 17:47
Kobieta pije wodę ze szklanki, odczuwa suchość w gardle i przełyku.

Uczucie suchości w gardle i przełyku jest powszechnym zjawiskiem. Coraz częściej spotkać możemy się z nazwą kserostomia - określa ona zespół objawów towarzyszący mniejszemu niż zazwyczaj lub całkowitemu zahamowaniu wydzielania śliny. Dlaczego odczuwamy suchość w gardle oraz przełyku? Jak możemy sobie pomóc w takiej sytuacji?

Czym jest kserostomia?

Aby homeostaza organizmu była zachowana, w jamie ustnej powinna znajdować się określona ilość śliny wydzielanej przez ślinianki. Zmniejszenie ilości śliny zaburza prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Jama ustna będąca początkiem układu pokarmowego stanowi miejsce, gdzie pobrany pokarm miesza się ze śliną, jest wstępnie rozdrabniany i w takiej formie przechodzi przez kolejne odcinki układu pokarmowego. Występują dwa rodzaje kserostomii:

 • prawdziwa – występuje, gdy śliny jest zbyt mało lub ślinianki jej nie produkują;
 • rzekoma – stanowi subiektywne odczucia pacjenta, u którego produkcja śliny jest zazwyczaj prawidłowa.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie są objawy suchości w jamie ustnej?

Podstawowym objawem jest sama suchość, odczuwalna w gardle oraz przełyku. Innymi objawami są:

 • trudności w mowie;
 • zaburzenia przełykania pokarmu;
 • nieprawidłowe odczuwanie smaku;
 • swędzenie oraz pieczenie w jamie ustnej;
 • przewlekła kandydoza (grzybica wywołana przez grzyby z rodzaju Candida);
 • zmiany w barwie nabłonka wyścielającego jamę ustną;
 • nieżyt żołądka;
 • niedokrwistość;
 • zapalenie kącików ust.

Jednym z objawów suchości w gardle może być również uczucie duszenia. Poprzez nadmierne wysuszenie śluzówki nie jesteśmy w stanie wykonać odruchu połykania, a to skutkuje odczuwaniem ściskania w przełyku, a nawet duszenia.

Dlaczego odczuwamy suchość w gardle i przełyku?

Przyczyn takiego stanu można szukać na kilku płaszczyznach. Jednym z czynników może być zbyt suche powietrze w pomieszczeniach, gdzie najczęściej przebywamy. Dzieje się to najczęściej zimą, gdy kaloryfery są włączone. Często do wysychania śluzówki gardła oraz przełyku dochodzi gdy oddychamy przez usta. Chroniczny katar, który utrudnia oddychanie przez nos często prowadzi do przesuszenia gardła i przełyku. Do innych powodów zalicza się między innymi:

 • odwodnienie organizmu;
 • chrapanie w ciągu nocy;
 • nałogowe palenie papierosów;
 • nadwyrężanie głosu;
 • stany zapalne w obrębie jamy ustnej oraz nosa,
 • stosowanie niektórych leków;
 • niedobory witamin oraz mikroelementów.

Jak pomóc sobie z suchością w gardle i przełyku?

Aby móc dobrać odpowiednie leczenie, należy znaleźć przyczynę. Lekarzem, który zajmuje się zaburzeniami związanymi z jamą ustną jest laryngolog - to do niego należy skierować pierwsze kroki. Możliwości leczenia suchości jest kilka. Jedną z nich jest stosowanie preparatów zastępujących naszą naturalną ślinę. Dzięki zastosowaniu sztucznej śliny poprawimy nawilżenie tkanek, co złagodzi znacznie dyskomfort kserostomii. Innym sposobem jest zastosowanie leków, które pobudzają produkcję śliny przez ślinianki. Jeśli w jamie ustnej doszło do rozwoju grzybów lub innych patogenów, to stosuje się wówczas różnego rodzaju płukanki, pasty do zębów o odpowiednim składzie oraz pędzlowanie migdałów zawiesinami. W domowych warunkach warto również stosować różnego rodzaju inhalacje, które nawilżą śluzówkę zarówno gardła jak i przełyku, a także nosa. W zimie, gdy oddychamy suchym powietrzem również śluzówka w nosie może zostać nadmiernie wysuszona. Przyczynia się to do wystąpienia krwawień oraz nieprzyjemnego uczucia suchości w nosie. Warto również pomyśleć o urządzeniu, które poprawi nawilżenie powietrza w pomieszczeniu.

Temat jakim jest suchość w gardle i przełyku jest dość często spotykany wśród społeczeństwa. Dyskomfort który towarzyszy suchości jest bardzo duży, przez co problemu nie należy lekceważyć. Jeśli zaobserwujemy u siebie objawy chorobowe związane z suchością w jamie ustnej należy niezwłocznie udać się do laryngologa, w celu określenia przyczyny problemu. Pamiętajmy również o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Dziennie powinniśmy przyjmować około 2 litrów płynów (najlepiej czystej wody). Jeśli jednak w ciągu dnia nie pijemy tyle ile powinniśmy – warto jest nosić przy sobie butelkę z wodą i co jakiś czas pić po kilka łyków. Pomocne mogą być różnego rodzaju aplikacje na telefon lub po prostu budzik przypominający o piciu wody.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl

Bibliografia:

 1. Guzik Ł. (2010). Kserostomia - obraz kliniczny i terapia. Medycyna Paliatywna w Praktyce. 4, 1, 14-17.
 2. Guzi Ł., Kamysz E. (2009). Kserostomia - więcej niż suchość w jamie ustnej. Farmakoterapia. 65(6), 411-414.
 3. Skąd ta ciągła suchość w gardle? Dostępny na: https://www.mp.pl/pacjent/otolaryngologia/aktualnosci/show.html?id=183385

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów