- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jak wykonywać inhalacje przy infekcjach dróg oddechowych? Sposoby na domowe inhalacje
Katar, kaszel czy zatkane zatoki to nieodłączni towarzysze infekcji górnych dróg oddechowych. Stanowią uciążliwy problem dla każdego z nas. Na szczęście z pomocą przychodzą nam inhalacje. Jak je poprawnie wykonywać? Jakie są domowe sposoby na inhalacje?
Czym są inhalacje?
Inhalacje to najprościej mówiąc podawanie leków, roztworów soli lub innych substancji do oskrzeli, płuc czy krtani drogą oddechową. Inhalacje można wykonać za pomocą specjalnych urządzeń, takich jak nebulizatory czy inhalatory lub używając zwykłego garnka z parującą wodą.
Inhalacje służą nie tylko podaniu leku do interesującego nas miejsca, czyli płuc. To także doskonały sposób do nawilżenia błon śluzowych dróg oddechowych, które wyschnięte i podrażnione nie spełniają swoich podstawowych funkcji.
Prawidłowo wykonana inhalacja zapewnia dostarczenie odpowiednich dawek leku czy innych substancji do dróg oddechowych. Działają one miejscowo, dzięki czemu można zminimalizować ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, jakie mogą wystąpić stosując lek doustny. Ponadto lek podany w inhalacji może zadziałać szybciej.
Umów się do lekarza rodzinnego
Jakie są sposoby inhalacji?
Mówiąc inhalacje mamy na myśli zazwyczaj te domowe metody, z wykorzystaniem garnka z ciepłą wodą, olejków eterycznych czy ziół. W zależności od problemu i efektu, jaki chcemy uzyskać, inhalacje przeprowadza się za pomocą różnych urządzeń, takich jak:
- inhalatory osobiste - stosowane w leczeniu poważnych i przewlekłych chorób układu oddechowego, takich jak POChP, astma czy zapalenie płuc i oskrzeli. Są to gotowe małe urządzenia dozujące lek w postaci wziewnej;
- nebulizatory - to nieco większe urządzenia wielokrotnego użytku, pozwalające na zamianę płynu w delikatną mgiełkę, którą możemy się inhalować. W ten sposób podaje się zarówno leki, jak i roztwory soli fizjologicznej lub hipertonicznej, kwasu hialuronowego i innych składników o działaniu nawilżającym.
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sięgnąć po kuchenny garnek z gorącą wodą - i wykonania tak zwanej parówki. Jak ją przygotować? Do głębokiego naczynia wlewamy gorącą wodę, kilka kropli olejku eterycznego, nachylamy się, nakrywamy ręcznikiem i… oddychamy. Prosta i skuteczna metoda walki z objawami przeziębienia.
Do inhalacji można wykorzystać także popularne kominki zapachowe lub dyfuzory - pozwalają na długie i ciągłe rozprowadzanie olejku eterycznego w pomieszczeniu, dając ulgę i uczucie relaksacji.
Pamiętajmy, aby przed zastosowaniem urządzeń do nebulizacji czy inhalacji dokładnie przeczytać instrukcję, ponieważ nie wszystkie substancje można inhalować w danym typie urządzenia. Do tej grupy substancji należą np. olejki eteryczne, które można stosować tylko w inhalacjach parowych.
Jak działają inhalacje?
W zależności od wykonywanej inhalacji i stosowanych substancji można spodziewać się działania:
- nawilżającego na błonę śluzową dróg oddechowych;
- zmniejszającego stan zapalny;
- redukującego obrzęk błony śluzowej;
- zwiększającego płynność wydzieliny co ułatwia jej usuwanie;
- rozkurczającego (leki na receptę).
Inhalacje na zatoki
Inhalacje odpowiednimi substancjami mogą przynieść ulgę przy bolących i zatkanych zatokach. Do tego możemy wykorzystać zwykły garnek z parującą wodą, więc inhalacja nie musi być droga. Aby wykonać domową inhalację możemy użyć olejków eterycznych, takich jak olejek sosnowy, eukaliptusowy, miętowy czy pichtowy.
Sposoby na domowe inhalacje
W bardzo prosty sposób możemy wykonać domowe inhalacje bez specjalistycznego sprzętu, a nawet nie posiadając odpowiednich środków zakupionych w aptece. Wystarczy mieć miskę, gorącą wodę oraz odrobinę soli kuchennej, którą możemy rozpuścić w wodzie. Aby wykonać inhalację należy pochylić się nad parującą wodą i przez około 15 minut wdychać parę znad miski. Do wody możemy również dodać kilka kropel olejku eterycznego lub użyć ziół suszonych, takich jak szałwia, rumianek czy mięta. Jeśli nie mamy czasu siedzieć “nad miską” z wodą, możemy użyć kominka do aromaterapii.
Inhalacje na katar
W przypadku zatkanego nosa również możemy zdać się na domowe sposoby inhalacji, podobnie jak w przypadku inhalacji na zatoki lub skorzystać z nebulizatora. Za jego pomocą możemy inhalować sól izotoniczną lub hipertoniczną, która świetnie sprawdzi się w przypadku gęstej, zalegającej wydzieliny, opuchniętej śluzówki nosa czy nawet uczucia suchości błon śluzowych.
Inhalacje na kaszel
W przypadku kaszlu suchego i męczącego warto zadbać o prawidłowe nawilżenie błon śluzowych dróg oddechowych. W tym celu można wykorzystać roztwory soli izotonicznej z dodatkiem kwasu hialuronowego lub ektoiny. W przypadku kaszlu mokrego lepiej sprawdzi się sól hipertoniczna - ułatwi odkrztuszanie zalegającej wydzieliny.
Inhalacje w ciąży
Inhalacje w ciąży za pomocą soli fizjologicznej izotonicznej, hipertonicznej lub z dodatkiem kwasu hialuronowego, są świetną alternatywą dla licznych leków stosowanych w przeziębieniu, a które są przeciwwskazane w ciąży. Oprócz tego można stosować inhalacje parowe z niektórymi olejkami eterycznymi, takimi jak:
- bergamotowy,
- cedrowy,
- rumiankowy,
- cytronelowy,
- jodłowy,
- pelargoniowy,
- imbirowy,
- lawendowy,
- cytrynowy,
- sosnowy,
- różany,
- świerkowy,
- z drzewa herbacianego.
Mimo wszystko warto skonsultować stosowanie olejków z ginekologiem. Kobiety ciężarne powinny unikać stosowania olejków eterycznych takich jak:
- anyżowy,
- kamforowy,
- eukaliptusowy,
- z oregano,
- miętowy,
- rozmarynowy,
- szałwiowy,
- tymiankowy.
Wizytę u wybranego specjalisty zarezerwujesz wygodnie bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- Bromboszcz, J. (2015). Inhalacje. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/rehabilitacja/fizjoterapia/fizjoterapia-ukladu-oddechowego/122680,inhalacje.
- Young, R., Balacs, T. i Tisserand, R., (2013). Essential Oil Safety: A Guide for Health Care Professionals. Elsevier - Health Sciences Division., s. 160-162.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.