Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Inhalacje u dzieci. Jak robić to poprawnie?

Inhalacje są popularną metodą leczenia górnych dróg oddechowych - z powodzeniem stosowaną już od wielu lat. Szczególnie przydatne okazują się być u najmłodszych pacjentów, którzy na infekcje układu oddechowego chorują nawet kilka razy w roku - świetnie udrażniają nos, nawilżają górne drogi oddechowe, ułatwiają oddychanie. Jednak jest jeden warunek – muszą być wykonywane prawidłowo. Jak zatem poprawnie inhalować dziecko? Czym różni się inhalacja od nebulizacji? Czy warto robić inhalacje z soli fizjologicznej? Na te wszystkie pytania odpowiemy we wpisie.

Inhalacje u dzieci. Jak robić to poprawnie?

Czym się różnią inhalacje od nebulizacji?

Inhalacja i nebulizacja to dwa słowa, które często stosowane są wymiennie. Inhalacja jednak jest pojęciem szerszym, dotyczącym wszystkich zabiegów, które polegają na wdychaniu par do drzewa oskrzelowego. Natomiast nebulizacja jest jednym z rodzajów inhalacji, w którym za pomocą sprzężonego powietrza wodny roztwór zostaje przekształcony w aerozol. Nebulizator to najważniejsza część inhalatora, w której następuje przemiana płynnego roztworu w mgiełkę, a cząsteczki rozbijane są do odpowiednich rozmiarów, aby mogły dostać się do pęcherzyków płucnych (1 – 5 µm). A czym można robić inhalacje?

Inhalacje z soli fizjologicznej

Sól fizjologiczna jest 0,9% roztworem chlorku sodu (NaCl). Inhalacje z soli fizjologicznej nawilżają oraz oczyszczają drogi oddechowe, a więc działają wspomagająco w leczeniu kataru, kaszlu i astmy oskrzelowej. Wodny roztwór NaCl ułatwia usuwanie gęstej wydzieliny przez jej rozrzedzenie. Inhalacje solą fizjologiczną są niedrogą oraz bezpieczną metodą wspomagania leczenia infekcji górnych dróg oddechowych – mogą być stosowane nawet u niemowląt.

Jak zrobić inhalacje z soli fizjologicznej? Taką inhalację najlepiej wykonać przy użyciu nebulizatora. U najmłodszych dzieci należy przyłożyć maskę do twarzy dziecka, uruchomić nebulizator i przez cały czas inhalacji trzymać ją blisko twarzy. Starsze dzieci mogą trzymać maskę samodzielnie lub użyć ustnika.

Umów wizytę u pulmonologa

Inhalacje roztworami hipertonicznymi

Hipertoniczne roztwory to takie, które mają większe stężenie chlorku sodu (najczęściej 3% lub 6%). Inhalacje z roztworów hipertonicznych stosowane są głównie w celu upłynnienia zalegającej wydzieliny i pobudzenia jej wydzielania. Działają obkurczająco, a więc udrażnia drogi oddechowe. Należy pamiętać, że roztwór ten może powodować kaszel i skurcz oskrzeli, dlatego inhalacje hipertonicznym roztworem soli nie powinny być stosowane tuż przed snem (najlepiej przynajmniej 3 godziny wcześniej).

Inhalacje roztworami z kwasem hialuronowym

Dodatek kwasu hialuronowego do fizjologicznego roztworu chlorku sodu stosowany jest po to, aby jeszcze bardziej nawilżyć błony śluzowe i utrzymać ten efekt dłużej. Inhalacje z kwasem hialuronowym mogą być stosowane w suchym kaszlu, na wysuszoną śluzówkę nosa oraz w celu nawodnienia wydzieliny i ułatwienia odkrztuszania.

Jak inhalować dziecko przy użyciu nebulizatora?

Inhalacje olejkami eterycznymi i naparami roślinnymi

Olejki eteryczne i napary z roślin świetnie sprawdzają się w inhalacjach parowych, ale nie można używać ich do nebulizacji! Nebulizator rozbija cząsteczki na mniejsze i umożliwia ich przedostanie do dalszych części dróg oddechowych. Dotarcie olejków eterycznych do pęcherzyków płucnych może powodować skurcz oskrzeli, co dla maluszków może być bardzo niebezpieczne i zagraża uduszeniem.

Inhalacje lekami

Do leków stosowanych w nebulizacji należą: leki wykrztuśne, leki rozszerzające oskrzela, glikokortykosteroidy i antybiotyki. Każdy z tych leków powinien być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza.

Jak inhalować dziecko przy użyciu nebulizatora?

Inhalacje lekami powinny być wykonywane wyłącznie po konsultacji z pediatrą, natomiast inhalacje roztworami soli fizjologicznej często wykonywane są samodzielnie przez rodziców. Wiele osób nie wie jak prawidłowo inhalować dziecko, dlatego przygotowaliśmy kilka wskazówek:

  1. Inhalacji nie powinno się wykonywać bezpośrednio po posiłku (najlepiej minimum godzinę po lub godzinę przed nim).
  2. Przed wykonaniem nebulizacji należy oczyścić nosek dziecka z zalegającej wydzieliny i ułożyć dziecko w wygodnej pozycji (najlepiej siedzącej lub w przypadku najmłodszych – półsiedzącej).
  3. Zaleconą przez lekarza ilość roztworu należy wlać do nebulizatora i przyłożyć maskę lub ustnik blisko twarzy dziecka (maska powinna szczelnie przylegać). Najlepiej, aby dziecko jak najszybciej nauczyło się używać ustnika, ponieważ dzięki temu większa ilość leku trafia do płuc.
  4. Inhalacja powinna trwać około 10-15 minut - przez ten czas najlepiej, aby dziecko wykonywało nieco głębsze wdechy.
  5. Po wykonaniu inhalacji sterydem niezwykle ważne jest umycie twarzy dziecka i przepłukanie jamy ustnej wodą, aby ograniczyć ewentualne skutki uboczne leku.
  6. Po inhalacji mukolitykami dziecko należy oklepać, aby ułatwić usunięcie upłynnionej wydzieliny.

Przeciwwskazania do stosowania nebulizacji

Nebulizacja nie jest wskazana u osób cierpiących na:

  • przewlekłe choroby układu oddechowego (nowotwory, gruźlicę),
  • ropne zapalenie migdałków lub zatok,
  • krwotoki z dróg oddechowych,
  • ciężką niewydolność krążeniową,
  • niewydolność oddechową niezwiązaną ze skurczem oskrzeli.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Pediatria Pulmonologia

Więcej artykułów