Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Ból gardła przy przełykaniu śliny – co oznacza?

2020-11-25 13:41
Ból gardła przy przełykaniu śliny

Występowanie bólu gardła przy przełykaniu śliny to często pojawiająca się dolegliwość dotycząca niejednego z nas. Jego obecność skłania do refleksji nad stanem naszego zdrowia. W sytuacji, gdy ból cechuje się dużym nasileniem, warto spróbować uśmierzyć go domowymi sposobami. Co może oznaczać ból gardła przy przełykaniu śliny? W jaki sposób powinniśmy sobie z nim radzić?

Ból gardła przy przełykaniu śliny – przyczyny

Odczuwanie bólu gardła podczas przełykania śliny związane jest z pobudzeniem receptorów bólowych m.in. poprzez aktywność tkanki mięśniowej. W proces przełykania zaangażowane są liczne mięśnie, których skurcze powodują ruch śliny do dalszych części przewodu pokarmowego. Podczas tego ruchu, mogą pojawić się nieprzyjemne wrażenie bólowe.

Ból gardła towarzyszyć może:

  • stanowi zapalnemu (głównie gardła, ale również np. zatok przynosowch),
  • obecności ciała obcego w gardle,
  • nieżytowi alergicznemu nosa,
  • nowotworom gardła lub migdałków.

Z uwagi na zróżnicowane przyczyny bólu gardła podczas przełykania, w żadnym wypadku nie należy go bagatelizować.

Co robić, gdy pojawia się ból gardła przy przełykaniu śliny?

Jeśli wystąpienie bólu gardła przy przełykaniu śliny nie było poprzedzone przeziębieniem lub innym schorzeniem, można spróbować poradzić sobie z nim domowymi metodami, które dokładniej zostały opisane poniżej. W przypadku, gdy ból się nasila, utrzymuje się przez dłuższy okres czasu lub regularnie powraca, warto udać się na konsultację do lekarza rodzinnego lub internisty. Specjalista po przeprowadzeniu z pacjentem szczegółowego wywiadu oraz wykonaniu ewentualnej diagnostyki, zaleci odpowiednie leczenie lub skieruje na konsultację otolaryngologiczną. Laryngolog jest lekarzem wyspecjalizowanym w schorzeniach nosa, gardła, zatok, uszu oraz krtani. Jeśli przyczyna bólu gardła podczas przełykania śliny leży w dysfunkcji któregoś z wymienionych wyżej elementów, dopiero pomoc doświadczonego otolaryngologa może okazać się skuteczna i przynieść ulgę w cierpieniu.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz z łatwością umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Umów wizytę u laryngologa

Leczenie bólu gardła przy przełykaniu śliny

Dobór farmakoterapii zależy od czynnika, który spowodował ból gardła. Jeśli przyczyna jest bakteryjna (np. angina) lekarz zleca antybiotykoterapię. W momencie, gdy ból gardła odczuwany podczas przełykania śliny nie ma podłoża bakteryjnego, stosuje się przede wszystkim leczenie objawowe. Warto sięgnąć wówczas po preparaty na bazie substancji o właściwościach przeciwbólowych i/lub przeciwzapalnych w postaci tabletek do ssania, bądź aerozoli.

Domowe sposoby na ból gardła przy przełykaniu śliny

Przy uporczywym i nawracającym bólu gardła przy przełykaniu śliny, warto zwrócić się na konsultację do lekarza POZ lub specjalisty (otolaryngologa). Jeśli dolegliwość jest łagodna i nie wynika z toczącego się procesu chorobowego, warto sięgnąć po domowe sposoby na złagodzenie bólu gardła przy przełykaniu śliny. Poniżej opisano kilka z nich.

Nawilżenie

Niezwykle istotne jest odpowiednie nawilżenie gardła zarówno w okresie pojawienia się bólu np. w trakcie połykania śliny, jak i w stanie zdrowia. Wysuszona śluzówka sprzyja rozwojowi różnego rodzaju patogenów chorobotwórczych, dlatego należy dbać o jej kondycję. Aby nawilżyć gardło warto zadbać o odpowiednią wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy. Znakomicie sprawdzą się tutaj nawilżacze powietrza. Do wielu z nich można dodatkowo dodać kilka kropel olejku eterycznego. Jeśli nie dysponujemy takim sprzętem – nic straconego, można bowiem rozwiesić w pomieszczeniu (np. na kaloryferach) mokre ręczniki, które także pomogą w nawilżeniu powietrza.

W celu utrzymania błony śluzowej gardła we właściwym nawilżeniu, każdego dnia należy przyjmować dużą ilość płynów (pić należy nawet, jeśli nie odczuwamy pragnienia).

Płukanki

Zastosowanie płukanek na bazie ziół zawierających substancje o działaniu przeciwzapalnym lub przeciwbakteryjnym (np. z szałwii czy rumianku) pomoże pozbyć się uczucia bólu gardła, który pojawia się np. podczas przełykania śliny. Należy stosować je wówczas kilka razy w ciągu doby.

Inhalacje

W celu nawilżenia dróg oddechowych można wykonywać inhalacje z użyciem soli fizjologicznej.

Miód i czosnek

W domowych sposobach na walkę z bólem gardła przy przełykaniu śliny nie można zapomnieć o najprostszych rozwiązaniach, które z łatwością można znaleźć we własnej kuchni. Ząbek czosnku zawiera substancje przeciwbakteryjne, dzięki czemu pomoże zwalczyć ból wynikający ze schorzenia o podłożu bakteryjnym. Dolegliwości bólowe znakomicie załagodzi również miód, który powlecze błony śluzowe niwelując uczucie drażnienia i dyskomfortu w gardle.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów