Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Obturacyjny bezdech senny — objawy i przyczyny. Jak leczyć bezdech senny?

Obturacyjny bezdech senny dotyka pacjentów w nocy i może doprowadzić do wielu problemów zdrowotnych. Objawy są charakterystyczne, natomiast z racji, że bezdech senny pojawia się w nocy, wielu pacjentów nie zdaje sobie sprawy, że na niego cierpi. 

Grafika 2D obrazująca problem obturacyjnego bezdechu sennego u mężczyzny.

Obturacyjny bezdech senny — objawy

Bezdech senny może objawiać się epizodami całkowitego lub częściowego zapadnięcia się dróg oddechowych, czyli wystąpieniem całkowitego bezdechu lub spłycenia oddechu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że cierpi na bezdech senny. Do najczęstszych objawów bezdechu sennego zaliczamy:

  • głośne chrapanie, 
  • budzenie się z powodu chwilowej utraty oddechu, 
  • wydawanie podczas snu odgłosów, takich jak sapanie, dławienie, parskanie,
  • nierównomierny oddech.

Dodatkowo w ciągu dnia pacjenci cierpiący na obturacyjny bezdech senny, często skarżą się na zmęczenie, senność, ból głowy, trudności w koncentracji czy wahania nastroju. 

Jeśli podejrzewamy u siebie wyżej wymienione objawy, należy zgłosić się do internisty lub laryngologa

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Umów dogodny termin telewizyty u laryngologa

Bezdech senny — przyczyny

Do najczęstszych przyczyn obturacyjnego bezdechu sennego należą:

  • otyłość
  • wydłużenie twarzy, 
  • różnego pochodzenia krzywizny żuchwy czy przegrody nosowej, 
  • przerost migdałków
  • nieprawidłowa pozycja ciała podczas snu 
  • duży obwód szyi. 

Ponadto, ryzyko wystąpienia bezdechu sennego wzrasta wraz z wiekiem i wagą. Badania wykazały, że mężczyźni są bardziej narażeni na obturacyjny bezdech senny niż kobiety. U płci żeńskiej ryzyko to wzrasta w trakcie ciąży. 

W rzadszych przypadkach czynniki, takie jak spożywanie alkoholu, palenie wyrobów tytoniowych lub przyjmowanie środków uspokajających i nasennych, również mogą zwiększać ryzyko wystąpienia bezdechu sennego.

Bezdech senny — leczenie

Bezdech senny nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może stanowić zagrożenie dla pacjenta. W zależności od przyczyny lekarz dobiera właściwe leczenie. Jeżeli bezdech senny spowodowany jest przez różnego rodzaju krzywizny, jak np. krzywa przegroda nosowa, czy krzywizny żuchwy, lekarz może zlecić przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który nada odpowiedni kształt lub pozycję. W efekcie pacjent pozbędzie się problemów z oddychaniem podczas snu. Dodatkowo u wielu pacjentów zaleca się zmianę diety, celem utraty wagi, a także zmianę pozycji podczas spania. W przypadku bezdechu, spowodowanego przerostem migdałków, koniecznie jest ich usunięcie.

Aparat na bezdech senny

Inną metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego jest aparat na bezdech senny CPAP (z ang. Continuous Positive Airway Pressure — stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych). Urządzenie to składa się z maski, rury oraz aparatury. Maskę zakłada się na nos i usta. Urządzenie pod ciśnieniem wtłacza przez maskę powietrze do płuc pacjenta. W efekcie drogi oddechowe chorego są usztywnione, co zapobiega ich zapadaniu się, dzięki czemu pacjent nie „dusi się” w trakcie snu. Aparat CPAP jest najskuteczniejszą metodą leczenia obturacyjnego bezdechu sennego.

Badanie bezdechu sennego

Lekarz, jeżeli podejrzewa u pacjenta obturacyjny bezdech senny, może zlecić serię badań, aby je potwierdzić. Jednym z najczęstszych badań jest polisomnografia, czyli badanie jakości snu. Pacjent na czas trwania badania, podłączany jest do specjalnej aparatury. Sama analiza trwa średnio 6-8 godzin, czyli tyle, ile dany pacjent śpi. W trakcie badania zbierane są dane, takie jak saturacja krwi, fale mózgowe mierzone przez elektroencefalogram (EEG), ruchy gałek ocznych, które mierzone są za pomocą elektrookulogramu (EOG) czy napięcie mięśni. 

Polisomnografia pozwala lekarzowi ustalić dokładnie fazy snu, pozycję pacjenta lub moment, w którym chory budzi się z powodu bezdechu sennego.

Bezdech senny u dzieci

Bezdech senny rzadko dotyka dzieci. Problem ten dotyczy głównie dorosłych i osób starszych. Oprócz wymienionych wyżej objawów, dzieci cierpiące na bezdech senny mogą w nocy lunatykować, moczyć łóżko, a w ciągu dnia mogą być odbierane przez dorosłych, jako rozkojarzone i zdekoncentrowane. Oprócz otyłości bezdech senny mogą powodować inne schorzenia: Zespół Downa, anemia sierpowata czy porażenie mózgowe. Co więcej, jeśli w rodzinie występowały przypadki obturacyjnego bezdechu sennego, możliwe jest, że dziecko również je odziedziczy. Jeśli podejrzewamy ją u naszego dziecka, należy udać się do pediatry.

Bibliografia

  1. Slowik, J.M., Sankari, A., Collen, J.F. [Updated 2022 Dec 11]. Obstructive Sleep Apnea.  In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459252/ 
  2. Spicuzza, L., Caruso, D., & Di Maria, G. (2015). Obstructive sleep apnoea syndrome and its management. Therapeutic advances in chronic disease, 6(5), 273–285. https://doi.org/10.1177/2040622315590318 
  3. Jodi E. Gustave. (2021). Obstructive Sleep Apnea. KidsHealth. Available from: https://kidshealth.org/en/parents/apnea.html 
  4. (2022). Sleep apnoea. National Health Service. Available from: https://www.nhs.uk/conditions/sleep-apnoea/ 

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Laryngologia

Więcej artykułów