Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak dbać o gardło latem?

Artykuł sponsorowany

Wbrew pozorom lato bywa trudnym okresem dla naszego gardła. Suche, gorące powietrze oraz wiele innych czynników sprawiają, że często w tym czasie pojawiają się uporczywe dolegliwości. Jak można złagodzić te objawy? Jak najskuteczniej dbać o gardło latem? Wyjaśniamy.

Kobieta kaszle, boli ją gardło.

Przyczyny problemów z gardłem latem

Lato zwykle nie kojarzy się jako sezon, w którym gardło bardzo dokucza. Jest to jednak okres, w którym jak najbardziej może dojść do pojawienia się bólu gardła, chrypki i innych uporczywych dolegliwości.

Wśród przyczyn problemów z gardłem latem wymienia się przede wszystkim:

  • suche i gorące powietrze;
  • przebywanie przez dłuższy czas w klimatyzowanych pomieszczeniach;
  • nagromadzenie pyłków drzew i roślin w powietrzu;
  • alergie;
  • infekcje wirusowe i bakteryjne;
  • kąpiele w słonej wodzie;
  • picie dużych ilości zimnych napojów;
  • jedzenie lodów.

Objawy chorego gardła latem

Chore gardło w lecie poznamy po takich objawach, jak:

  • ból gardła, który może się nasilać przy połykaniu;
  • obrzęk i zaczerwienienie błony śluzowej gardła;
  • chrypka;
  • suchość gardła;
  • pieczenie w gardle;
  • kaszel;
  • czasami powiększenie migdałków podniebiennych, stan podgorączkowy lub gorączka przy infekcji;
  • bóle zatok, katar w przypadku alergicznego podłoża dolegliwości.

Jak radzić sobie z problemami z gardłem w lecie?

Ból gardła, kaszel i chrypkę latem mogą pomóc złagodzić proste domowe sposoby, np. picie większej ilości wody i herbatek ziołowych. Jeżeli one nie zdadzą rezultatu, można sięgnąć po preparaty na gardło dostępne w aptekach bez recepty. Ostatecznie, jeśli to też nie pomoże, należy skonsultować się z lekarzem.

Pij dużo wody

Odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia jest kluczem do utrzymania właściwego nawilżenia błony śluzowej gardła. Jej suchość sprzyja otarciom, podrażnieniom i rozwojowi stanów zapalnych. Dlatego osoby, które zmagają się z problemami z gardłem latem, powinny pić minimum 2 litry płynów dziennie, z czego większość powinna stanowić woda.

Jedz dużo wodnistych warzyw i owoców

Lato to pora roku, kiedy warzywa i owoce stają się soczyste i wyraziste w smaku. Jest to więc świetny okres na włączenie ich do diety, ponieważ zawierają w sobie spore ilości wody. Pomogą one odpowiednio nawodnić organizm i błony śluzowe gardła.

Największe ilości wody znajdują się w:

  • ogórkach (96 proc. suchej masy);
  • arbuzach (96 proc.);
  • ananasach (95 proc.);
  • borówkach (95 proc.);
  • pomidorach (94 proc.);
  • cytrusach (90 proc.).

Oddychaj nosem, nie ustami

Latem ważna jest również prawidłowa technika oddychania. W tym czasie w powietrzu unosi się wiele drobnych pyłków roślin i drzew. Mogą one działać drażniąco na gardło i sprzyjać rozwojowi kaszlu, chrypki i innych uporczywych dolegliwości. Objawy te występują często u alergików, jednak przy silnym pyleniu przejściowe dolegliwości mogą odczuwać również osoby bez alergii.

Oddychanie nosem pozwala wstępnie oczyścić powietrze z nadmiarowych ilości pyłków przed jego dostaniem się do gardła i dolnych dróg oddechowych. Jest to możliwe dzięki obecności małżowin nosowych, które nawilżają i ocieplają powietrze, oraz dzięki drobnym włoskom w nosie, które zatrzymują zanieczyszczenia.

Pij herbatki ziołowe

Latem nie warto rezygnować z picia gorących herbat, w tym ziół, mimo że upały za oknem mogą do tego nie zachęcać. Ciepły napój ukoi podrażnione gardło i zmniejszy dolegliwości bólowe. Do zwykłej herbaty można dodać np. miodu, aby efekt łagodzący był jeszcze silniejszy.

Wśród ziół, które mogą pomóc zmniejszyć ból gardła latem, wymienia się m.in.:

  • rumianek,
  • miętę,
  • lipę,
  • tymianek.

Daj głosowi odpocząć

Długie używanie głosu bez przerwy nie sprzyja regeneracji gardła. Jeżeli więc masz taką możliwość, daj strunom głosowym odpocząć — ogranicz mówienie do absolutnego minimum. Jeśli twoja praca opiera się na używaniu głosu, być może dobrym pomysłem będzie wzięcie krótkiego zwolnienia, aby gardło mogło się całkowicie zregenerować.

Postaw na wiatrak

Sztuczna klimatyzacja, o ile skutecznie obniża temperaturę powietrza, to niestety jednocześnie dodatkowo je wysusza. Może to nasilać dolegliwości ze strony gardła. Wiadomo, że w miejscu pracy trudno jest uniknąć klimatyzacji — często jest ona konieczna dla komfortu osób w nim pracujących.

Jednak w domu warto postawić na dobrej jakości i wysokiej mocy wiatrak — przyniesie on ulgę w upalne dni bez nadmiernego wysuszania powietrza. Z kolei mając już klimatyzację w domu, można wspomóc się nawilżaczem powietrza, który pomoże utrzymać poziom wilgotności w pokoju na optymalnym poziomie.

Stosuj gotowe preparaty na gardło

Jeżeli powyższe sposoby nie zdadzą egzaminu, warto sięgnąć po gotowe produkty łagodzące dolegliwości ze strony gardła. Obecnie dostępnych jest bardzo wiele preparatów w postaci np. sprayów, tabletek czy pastylek do ssania. Warto szukać w nich m.in. substancji ziołowych, a także składników o właściwościach nawilżających, łagodzących, przeciwbólowych i regenerujących.

Jednym z takich produktów są pastylki do ssania Cevitt Gardło, które zawierają kompleks składający się z hialuronianu sodu i dwóch innych składników aktywnych. Razem, w połączeniu ze śliną, tworzą na powierzchni błony śluzowej gardła ochronną powłokę, która wspomaga jej nawilżenie oraz regenerację.

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.

Producent: Fairpharm Vertriebs Niemcy. Podmiot odpowiedzialny/Dystrybutor: Alpen Pharma Polska.

Źródła:

  1. Ontario Equestrian Shop, Hydrate Your Body with High Water Content Fruits and Vegetables - Ontario Equestrian [na:] „Ontario Equestrian”, https://ontarioequestrian.ca/hydrate-your-body-with-high-water-content-fruits-and-vegetables/, 22 lipca 2016 r., dostęp 17 maja 2024 r.
  2. Huang Y., Zhang Y., Wang J., i in., Impact of Air Pollutants and Pollen on the Severity of Nonallergic Rhinitis: A Data-Oriented Analysis, „Journal of asthma and allergy” t. Volume 15 (2022), DOI: https://doi.org/10.2147/jaa.s372927, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9364988/.
  3. Faris S., The Link Between Allergies and Sore Throat [na:] „Healthline”, https://www.healthline.com/health/allergies/sore-throat, 28 maja 2020 r., dostęp 17 maja 2024 r.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Laryngologia

Więcej artykułów