- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Ropień okołomigdałkowy u dorosłych i dzieci — przyczyny, objawy, leczenie
Ropień okołomigdałkowy może być wynikiem infekcji migdałków. Występuje zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Tego rodzaju ropień ma charakterystyczne objawy i ze względu na miejsce występowania, nie stanowi dla lekarza problemu z postawieniem diagnozy, a także z dobraniem odpowiedniego leczenia.
Jak wygląda ropień okołomigdałkowy?
Ropień okołomigdałkowy to wypełniony ropą obszar, pomiędzy migdałkiem, a górnymi mięśniami zwieracza gardła. Obszar ten, ze względu na swoją budowę, podatny jest na zakażenia. Z reguły ropień okołomigdałkowy jest wynikiem ciągłej infekcji migdałków. Zwykle powstaje po ostrym zapaleniu migdałków. Dodatkowo osoby palące wyroby tytoniowe, a także z infekcjami przyzębia, są podatne na powstawanie ropni okołomigdałkowych.
Tego rodzaju ropień bardzo rzadko pojawia się bez przyczyny. Z reguły jest ono powikłaniem infekcji.
Umów dogodny termin telewizyty u laryngologa
Ropień okołomigdałkowy — objawy
Ropień okołomigdałkowy może objąć zarówno jeden, jak i oba migdałki. Większość pacjentów skarży się przede wszystkim na narastający ból gardła, który często występuje tylko z jednej strony, zaczerwienienie przełyku, opuchliznę gardła, a nawet szyi, trudności w połykaniu, gorączkę z towarzyszącymi dreszczami, pogorszone samopoczucie, ból ciała, ból głowy, stłumiony głos, a nawet nudności i zaparcia.
W niektórych przypadkach ropień okołomigdałkowy jest tak bolesny, że pacjenci skarżą się na znaczące problemy z połykaniem śliny i pożywienia.
Ropień okołomigdałkowy — czy można się zarazić?
Przyczyną ropnia okołomigdałkowego są bakterie, zatem można się nim zarazić. Rozprzestrzenianie drobnoustrojów występuje poprzez kichanie, kaszel lub dzielenie się przyborami kuchennymi np. picie z jednego kubka lub używanie w tym samym czasie jednych sztućców.
Bardzo często dochodzi do zakażenia pomiędzy dziećmi, które nie są jeszcze w pełni świadome, codziennej higieny. Warto, aby rodzice pamiętali, że ropień okołomigdałkowy jest zakaźny i mieli ten aspekt w uwadze.
Ropień okołomigdałkowy — leczenie
Tak jak wyżej wspomniano, ropień okołomigdałkowy spowodowany jest infekcją, a co za tym idzie, występującymi w tym obszarze drobnoustrojami. Lekarz internista po przeprowadzonym wywiadzie, a także badaniu, może przepisać odpowiedni antybiotyk na ropień okołomigdałkowy. Najczęściej stosowane są penicyliny, takie jak amoksycylina czy ampicylina w połączeniu z metronidazolem lub klindamycyną.
Dodatkowo można zastosować leki przeciwbólowe, przeciwgorączkowe i miejscowo znieczulające. Należy również nie zapominać o odpowiednim nawodnieniu, co pomoże w zwalczeniu infekcji.
W cięższych przypadkach, w których antybiotykoterapia jest niewystarczająca, zaleca się przeprowadzenie zabiegu drenażu ropnia okołomigdałkowego, który służy zarówno celom terapeutycznym, jak i diagnostycznym.
Leczenie ropnia okołomigdałkowego jest u większości pacjentów bardzo efektywne, a powikłania występują rzadko. Jeśli do nich dojdzie, to najczęściej obejmują poszerzenie infekcji na całe gardło, a nawet na płuca. Warto zaznaczyć, że w nielicznych przypadkach może dojść do sepsy, a nawet do śmierci.
Domowe sposoby na ropień okołomigdałkowy
Niestety domowe sposoby nie pomogą w zwalczeniu ropnia okołomigdałkowego. Jeśli podejrzewamy u siebie jego obecność, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, czyli w przypadku dorosłych do internisty, a dzieci — pediatry. Lekarz po przeprowadzonym wywiadzie, a także badaniu, dobierze odpowiednie leczenie.
Należy również nie zapominać o regularnej i prawidłowej higienie jamy ustnej, ponieważ tworzące się na płytce zębów bakterie, mogą prowadzić do licznych zakażeń drobnoustrojami.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Nawracający ropień okołomigdałkowy
Nawracający ropień okołomigdałkowy dotyka około 13% pacjentów. U tych pacjentów nawroty najczęściej wynikają z licznych nawracających infekcji, a co za tym idzie — zapaleń migdałków. Z racji, że nawracający ropień okołomigdałkowy stanowi dla wielu pacjentów znaczny ból i dyskomfort, zaleca się takim pacjentom usunięcie migdałków. Zabieg ten wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym przez laryngologa.
Bibliografia:
- Dalesio, N.M., Hayward, D.M., Schwengel, D.A. (2017). Anesthesia for Pediatric Otorhinolaryngologic Surgery. Smith's Anesthesia for Infants and Children (Ninth Edition). Elsevier. Available from: https://www.sciencedirect.com/topics/medicine-and-dentistry/peritonsillar-abscess
- Gupta, G., McDowell, R.H. (2023). Peritonsillar Abscess. In: StatPearls [Internet]. Treasure Island (FL): StatPearls Publishing. Available from: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK519520/
- Chung, J.H., Lee, Y.C., Shin, S.Y., Eun, Y.G. (2014). Risk factors for recurrence of peritonsillar abscess. The Journal of laryngology and otology. https://doi.org/10.1017/S002221511400259X
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.