Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Grzybicze zapalenie gardła – na czym polega i jak leczyć tę chorobę?

2022-11-29 16:52
Kobieta trzyma się za szyje, odczuwa ból gardła powodowany grzybiczym zapaleniem gardła.

Dolegliwości ze strony gardła to bardzo częste problemy zdrowotne zarówno wśród dzieci, jak i osób dorosłych. Zazwyczaj łączymy ich obecność z zakażeniem wirusowym lub bakteryjnym. Zdarza się jednak, że występuje grzybicze zapalenie gardła. Co powoduje tę chorobą? Jak leczyć grzybicę gardła i czym płukać chore gardło?

Grzybicze zapalenie gardła – co to takiego?

Zapalenie górnych dróg oddechowych to dosyć powszechny problem zarówno wśród osób dorosłych, jak i dzieci. Choć schorzenia tego rodzaju kojarzą się przede wszystkim z infekcjami o podłożu bakteryjnym lub wirusowym, mogą być wywołane również przez grzyby

W sytuacji, gdy stan zapalny zlokalizowany jest w obrębie gardła, a czynnikiem etiologicznym, odpowiedzialnym za wystąpienie problemu zdrowotnego są grzyby, mówimy o grzybiczym zapaleniu gardła.

Przyczyny grzybiczego zapalenia gardła

Najczęściej za grzybicze zapalenie gardła i/lub migdałków odpowiadają grzyby z rodzaju Candida (np. C. albicans, C. tropicalis, C. kefyr). Zakażenie często powiązane jest z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej gardła pacjenta. 

Bardzo często grzybica gardła pojawia się jako konsekwencja antybiotykoterapii. Wystąpieniu grzybiczego zapalenia gardła sprzyjają także urazy skutkujące przerwaniem ciągłości nabłonka, wziewne sterydy (z tego powodu tak istotne jest płukanie jamy ustnej po każdorazowym użyciu tego rodzaju leków) oraz zdiagnozowana cukrzyca

Grzybicze zapalenie gardła u dzieci

Wśród dzieci zapalenie gardła to bardzo powszechny problem. Najczęściej czynnikiem etiologicznym infekcji górnych dróg oddechowych są wirusy. Niekiedy problemy zapalne gardła wynikają jednak z infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Zakażenie grzybicze często towarzyszy przewlekającej się lub nawracającej anginie. Oprócz tego przyczyny występowania grzybicy gardła u dzieci zbliżone są do tych, które wywołują chorobę u osób dorosłych.

Umów się do lekarza rodzinnego

Grzybica gardła – objawy

Grzybicze zapalenie gardła może przebiegać w sposób bezobjawowy oraz objawowy. Wśród symptomów charakterystycznych dla grzybicy gardła wyróżnić można:

  • obecność białego nalotu,
  • występowanie pleśniawek,
  • obecność bolesnych zmian na śluzówce gardła - często o czerwonym zabarwieniu.

Niektórzy pacjenci skarżą się dodatkowo na uczucie metalicznego posmaku w ustach oraz ogólne gorsze samopoczucie.

Jeśli zauważasz u siebie lub dziecka objawy mogące świadczyć o zapaleniu gardła - udaj się do lekarza (pediatry lub lekarza rodzinnego).

Wizytę u wybranego specjalisty z łatwością i bez konieczności wychodzenia z domu zarezerwujesz poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Grzybicze zapalenie gardła – leczenie

W momencie podejrzenia grzybicy gardła lekarz może zlecić wykonanie wymazu z gardła w celu oceny mikrobiologicznej pobranego materiału. W zależności od czynnika etiologicznego - sposób leczenia może różnić się pomiędzy poszczególnymi pacjentami. Z uwagi na różnorodność dostępnych preparatów leczniczych, o terapii powinien zadecydować lekarz, wskazując nazwę substancji leczniczej o aktywności przeciwgrzybiczej, po którą powinien sięgnąć pacjent.

Zazwyczaj stosuje się dietę ubogą w cukier (zalecane jest całkowite wyeliminowanie cukru, szczególnie słodyczy), a także zaleca się pacjentowi szczególną dbałość o zdrowie i higienę jamy ustnej.

Czym płukać gardło przy grzybicy?

Dużą popularnością w leczeniu grzybiczego zapalenia gardła cieszą się różnego rodzaju płukanki. W celu złagodzenia objawów oraz szybszego pozbycia się grzybicy gardła sprawdzą się zarówno apteczne preparaty, jak i domowe płukanki wykonane na bazie ziół.

Niektóre preparaty kupuje się w postaci proszku, z którego samodzielnie należy w domu przygotować płukankę z użyciem ciepłej wody. Należy zachować ostrożność przy doborze płukanek, jeśli uszkodzone są struktury błony śluzowej gardła czy jamy ustnej. O pomoc w doborze najlepszego preparatu warto poprosić lekarza podczas konsultacji lub farmaceutę w trakcie wizyty w aptece.

Domowe płukanki na grzybicze zapalenie gardła

Pośród ziołowych płukanek dobrym wyborem przy grzybiczym zapaleniu gardła będzie szałwia, która oprócz właściwości antyseptycznych, cechuje się również działaniem grzybobójczym. Gardła płukać należy naparem z szałwii - wystarczy połową szklanki gorącej wody zalać około 3 g liści tej rośliny, a całość następnie przez 15 minut zaparzać pod przykryciem. Można do płukanki dodać także rumianek (np. kilka kropli wyciągu z rumianku), który zadziała przeciwzapalnie.   

Starym sposobem na pleśniawki jest rozpuszczenie łyżeczki octu jabłkowego w letniej wodzie, a następnie płukanie jamy ustnej i gardła w odstępie kilkugodzinnym. W walce z grzybic gardła można również wykorzystać płukankę z liści jeżyny oraz miodu. Grzybobójcze działanie tanin zawartych w jeżynie wspomoże bowiem walkę z chorobą.

Bibliografia:

  1. Gargarin Aflofarm, proszek do sporządzania roztworu do płukania gardła. Charakterystyka Produktu Leczniczego. Dostępne na: http://chpl.com.pl/data_files/2013-06-11_gargarin_aflofarm_smpc_06.2013.pdf. (Dostęp: wrzesień 2022).
  2. Kurnatowski, P., Raczyńska-Witońska, G. (2004). Grzyby jako czynnik etiologiczny chorób górnych dróg oddechowych. Wiadomości parazytologiczne, 50(2) s. 157-162. 
  3. Piotrowska, M. Jak można się zarazić grzybicą jamy ustnej i jak ją leczyć? Dostępne na: https://leki.pl/poradnik/leczenie-grzybicy-jamy-ustnej/?fbclid=IwAR1NMRw3CsJ5ixiZW-xTfoXiBlWMTwmeu8ZCjie1Q9Ue7kjkZZTco1euT-Y. (Dostęp: wrzesień 2022).
  4. 23 płukanki na gardło, które wykonasz w domu. Dostępne na: https://www.gardvit.pl/plukanki-na-gardlo/?fbclid=IwAR1gGMhGPKO5iyMNzv9fFWJN30EYTb2vuoCjpZxWOi4GMkaaanR5Bx67mlY. Dostęp: wrzesień 2022).

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów