Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Wymaz z gardła – wskazania, przygotowanie, przebieg badania

Infekcje gardła są jedną z najczęstszych chorób górnych dróg oddechowych, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. U ich podłoża leży najczęściej zakażenie wirusowe lub bakteryjne. Wymaz z gardła jest badaniem, które nie tylko pomaga ustalić przyczynę choroby, ale także umożliwia dobór skutecznego leczenia. Okazuje się jednak, że nie wykonuje się go rutynowo – kiedy zatem należy udać się na wymaz z gardła?

Kobieta ma pobierany wymaz z gardla.

Na czym polega wymaz z gardła?

Wymaz z gardła to badanie diagnostyczne, które polega na wykonaniu posiewu mikrobiologicznego z materiału pobranego od pacjenta ze ściany gardła i migdałków. Do pozyskania próbki służy długi patyczek zakończony bawełnianym końcem, tzw. wymazówka. Sam posiew wykonywany jest w laboratorium na specjalnych pożywkach. 

Na podstawie otrzymanego materiału biologicznego, laboratorium jest w stanie określić, jaki patogen zaatakował gardło. W przypadku stwierdzenia obecności chorobotwórczych bakterii, diagnosta wykonuje dodatkowe badanie - antybiogram. Pozwala ono na określenie wrażliwości wyhodowanych organizmów na antybiotyki.

Identyfikacja drobnoustroju chorobotwórczego, powodującego dolegliwości ze strony gardła, jest szczególnie przydatne, gdy lekarz nie jest w stanie jednoznacznie określić podłoża infekcji lub w trudnych, opornych na standardowe leczenie przypadkach.

Wymaz z gardła wykonywany jest najczęściej w przypadku podejrzenia anginy ropnej - choroby wywoływanej przez paciorkowiec Streptococcus pyogenes.

Umów się do lekarza rodzinnego

Kiedy wykonać wymaz z gardła?

Wskazaniami do wykonania posiewu z wymazu z gardła są:

  • wysoka gorączka, wysięk na migdałkach oraz powiększone węzły chłonne,
  • częsta angina,
  • przewlekły, nawracający stan zapalny gardła,
  • ostry stan zapalny gardła oporny na leczenie pierwszego rzutu.

Skierowanie na badanie może być wystawione przez lekarza prowadzącego, najczęściej lekarza POZ. Można je wykonać również prywatnie, na własny koszt.

Boli Cię gardło, a może miewasz często nawracające infekcje górnych dróg oddechowych? Dzięki portalowi LekarzeBezKolejki.pl zaplanujesz wizytę u lekarza bez wychodzenia z domu.

Alternatywą dla badań w laboratorium są szybkie testy na obecność bakterii. Dzięki nim pacjent sam może wstępnie sprawdzić, czy przyczyna stanu zapalnego i bólu gardła jest bakteryjna czy wirusowa. Testy te dostępne są w aptekach i wykrywają głównie obecność paciorkowców z grupy beta-hemolizujących, które są odpowiedzialne za większość bakteryjnych infekcji gardła.

Jak przygotować się do wymazu z gardła?

Przed badaniem nie należy:

  • pić słodkich napojów,
  • spożywać pokarmów (min. 3 godziny przed badaniem, choć najlepiej wykonać wymaz na czczo),
  • ssać tabletek na gardło, 
  • myć zębów,
  • płukać jamy ustnej płynami do higieny.

Wcześniejsze stosowanie antybiotyków i miejscowych środków o działaniu dezynfekującym w postaci tabletek do ssania może zafałszować wynik badania!

Jak wygląda pobieranie wymazu z gardła?

Pobranie wymazu nie należy do najprzyjemniejszych czynności, ale jest szybkie i bezbolesne. Wymaz pobiera lekarz lub pielęgniarka. W tym celu wykorzystuje się jałową wymazówkę, którą pociera się migdałki i tylną ścianę gardła. Może to wywołać odruch wymiotny. Następnie wymazówkę przekłada się do probówki i przesyła do laboratorium.

Czas oczekiwania na wynik wymazu z gardła

W przypadku, gdy wynik badania będzie negatywny, stosowną informację otrzymamy już w ciągu kilku dni. Jeśli jednak laboratorium stwierdzi obecność patogennych bakterii, czas oczekiwania wydłuży się ze względu na konieczność wykonania antybiogramu, czyli testu wrażliwości wyhodowanych bakterii na różne antybiotyki. Dzięki antybiogramowi lekarz doskonale wie, jakie leczenie zastosować, by terapia była krótka, efektywna i mało obciążająca dla chorego.

Interpretacja wyników wymazu z gardła

Nie wszystkie bakterie, które mogą być wyhodowane z wymazu są chorobotwórcze. W przypadku negatywnego wyniku, otrzymamy informację o wyhodowaniu flory saprofitycznej  - takiej, która występuje naturalnie w tym miejscu.

W przypadku pozytywnego wyniku posiewu z wymazu z gardła, czyli potwierdzenia obecności chorobotwórczych szczepów, wykonuje się antybiogram. Na jego podstawie lekarz wdraża odpowiedni schemat leczenia z właściwym antybiotykiem.

Należy pamiętać także o tym, że niektóre osoby mogą być bozobjawowymi nosicielami bakterii, które powszechnie uchodzą za chorobotwórcze. Wśród nich można wyróżnić:

  • S. aureus, 
  • M. catarrhalis, 
  • S. pneumoniae.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Laryngologia Badania i diagnostyka

Więcej artykułów