Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Krew z nosa - co jest przyczyną częstego krwawienia?

2019-10-29 13:01
Krew z nosa - co jest przyczyną częstego krwawienia?

Błona śluzowa nosa jest bogato unaczyniona, a przez to bardziej narażona na ewentualne krwawienia. Przeważnie krwawienie to ma charakter miejscowy i jest wynikiem urazu lub stanu zapalnego. Jednak nawracające krwawienia z nosa mogą być sygnałem ostrzegawczym organizmu.

Funkcje ludzkiego nosa

Nos jest narządem pełniącym kilka funkcji. Przede wszystkim bierze udział w procesie oddychania. Powietrze dostaje się przez nos, gdzie zostaje dodatkowo nawilżone, oczyszczone i ocieplone, a następnie trafia do dalszych części układu oddechowego, aż do płuc. W nosie znajdują się także receptory węchowe, dzięki którym możemy rozpoznawać zapachy.

Jama nosowa wyścielona jest bogato unerwioną błoną śluzową, na której znajdują się rzęski wyłapujące zanieczyszczenia. Ponadto śluzówka nosa produkuje śluz. Oba te mechanizmu zapobiegają dostaniu się do organizmu drobnoustrojów, które mogłyby doprowadzić do rozwoju infekcji.

Krwawienie z nosa – źródło krwotoku

Bogate unaczynienie błony śluzowej nosa sprzyja częstszym krwawieniom z tego narządu. U niemal każdego z nas przynajmniej raz w życiu wystąpiło krwawienie z nosa. W większości przypadków krwawienie nie jest intensywne i przechodzi samoistne. Zdarza się jednak, że sytuacja wymaga interwencji lekarskiej.

Większość krwawień ma swoje źródło w przednim odcinku jamy nosowej, tzw. splocie naczyniowym Kiesselbacha. Znacznie rzadziej występują krwawienia z tylne (splot Woodruffa) lub z małżowin nosowych, które mogą przebiegać niezauważone, ponieważ krew nie wycieka przez nos. Takie krwawienia mogą objawiać się krwawymi wymiotami, krwiopluciem lub smolistymi stolcami.

Przyczyny krwawienia z nosa

Co trzecie krwawienie z nosa ma swoje źródło w przyczynach miejscowych, tj. zlokalizowanych w nosie. Dominującą przyczyną krwawień z nosa są urazy błony śluzowej tego narządu. Niechlubne dłubanie w nosie czy przypadkowe uderzenie to wystarczające podrażnienie dla delikatnej śluzówki. Nie dziwi więc, że zwłaszcza u dzieci krew z nosa to niemal codzienność. Krwawienia zdarzają się także podczas infekcji górnych dróg oddechowych przebiegających z katarem i stanów zapalnych zatok przynosowych. Osoby, które nadużywają kropli na katar obkurczających śluzówkę, mogą zmagać się z zanikowym nieżytem błony śluzowej nosa, co skutkuje krwawieniami. Ponadto krew z nosa może pojawić się w wyniku ubytków w przegrodzie nosa, nowotworów jamy nosowej i zatok raz schorzeń, w przebiegu których dochodzi do tworzenia ziarniny. Z takimi dolegliwościami warto zwrócić się do laryngologa.

Przyczyny krwawienia z nosa LekarzeBezKolejki.pl

Nie zawsze krwawienie związane jest z uszkodzeniami błony śluzowej nosa. Nawet 75% przypadków może być spowodowana współistniejącymi procesami chorobowymi, z których możemy nie zdawać sobie sprawy. Krwawienia występują u osób mających problemy z układem krążenia, zwłaszcza pacjentów chorujący na miażdżycę, nadciśnienie tętnicze i niewydolność krążenia. Wśród innych schorzeń, które mogą objawiać się krwawieniem z nosa wymienia się: skazy krwotoczne, nabyte zaburzenia krzepnięcia (np. wywołane przyjmowaniem leków), choroby zakaźne (np. odra, mononukleoza zakaźna), niewydolność wątroby.

Jak zatamować krwotok z nosa?

Istnieje przekonanie, że przy wystąpieniu krwawienia z nosa należy odchylić głowę do tyłu, by zahamować krwawienia. Nic bardziej mylnego! Jest to błędne postępowanie, które może doprowadzić do zadławienia się spływającą krwią. Jeżeli wystąpi krwotok z nosa, należy usiąść i lekko pochylić się do przodu. Nos należy starannie wydmuchać, aby go udrożnić. Następnie przy pomocy kciuka i palca wskazującego ściskamy skrzydełka nosa i pozostajemy w tej pozycji przez około 10 minut. Jeżeli czujemy, że krew spływa nam do gardła, należy ją odchrząknąć i wypluć. Gdy już uda się nam zatrzymać krwawienie, możemy nawilżyć śluzówkę nosa solą fizjologiczną lub wodą morską.

Nie zawsze możliwe jest zatamowanie krwawienia. Gdy nie potrafimy sobie samodzielnie poradzić z krwotokiem, warto wybrać się do lekarza rodzinnego lub laryngologa. Wizytę szybko zamówimy on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl, gdzie pacjenci mogą wybierać spośród tysięcy specjalistów z całego kraju.

Metody leczenia krwawienia z nosa

Do lekarza najczęściej trafiają pacjenci, który zmagają się z nawracającymi krwawieniami z nosa. Przyczyny tego stanu mogą być różne, dlatego nie ma jednej ścieżki leczenia. Konieczna jest szersza diagnostyka, aby wykryć ewentualne choroby mogące być przyczyną powracających krwotoków. W trakcie wizyty należy poinformować lekarza o wszystkich epizodach krwawień i ich przebiegu.

Wleczeniu krwawień korzysta się z kilku metod. Do nieinwazyjnych zalicza się koagulację elektryczną oraz chemiczną. Jeżeli zabiegi te nie zatrzymają krwawienia, larynolog może założyć tamponadę przednią lub tylną. Ostatecznością jest chirurgiczne zamknięcie naczyń lub embolizacja naczyń.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów