Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zapalenie zatok - jak je leczyć i kiedy staje się niebezpieczne dla naszego zdrowia?

2018-12-12 15:55
Zapalenie zatok - jak leczyć?

Jesienią i zimą nie trudno o przeziębienie. Infekcja przeważnie utrzymuje się przez kilka dni, a chory zmaga się z katarem, kaszlem i podwyższoną temperaturą. Zdarza się jednak, że towarzyszący przeziębieniu katar nie przechodzi i utrzymuje się nawet przez kilka tygodni. Może to świadczyć o tym, że infekcja dotarła do zatok przynosowych. Jak leczyć zapalenie zatok?

Jaką rolę pełnią zatoki przynosowe?

Zatoki przynosowe to przestrzenie, które połączone są z jamą nosową. Wyróżnia się zatoki szczękowe, czołowe, sitowe oraz klinowe. Każda z nich łączy się z jamą nosową, dzięki czemu są odpowiednio wentylowane, a produkowana przez nie wydzielina śluzowa może uchodzić przez nozdrza.

Zatoki przynosowe pełnią kilka funkcji korzystnych dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa. Ogrzewają i nawilżają wdychane przez nos powietrze, zapewniając jednocześnie odpowiednią termoizolację i ogrzewanie podstawy czaszki oczodołu. Wyrównują również różnice ciśnień podczas jego gwałtownych zmian. Zatoki są także swego rodzaju amortyzatorem, który chroni nasz mózg w przypadku urazów. Wreszcie zatoki pełnią funkcję statyczną i sprawiają, że nasza czaszka jest po prostu lżejsza.

Źródła zapalenia zatok przynosowych

Stan zapalny zatok może się rozwinąć z różnych przyczyn. Najczęstszym powodem jest przeziębienie lub inne infekcje wirusowe, w trakcie których dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa i zatkania ujścia zatok. W efekcie infekcja może się przenieść na błony śluzowe wyściełające zatoki, przez co powietrze i zalegająca w zatokach wydzielina nie mogą się wydostać. Zapaleniu zatok sprzyjają również wszelkiego rodzaju alergie objawiające się alergicznym nieżytem nosa.

Część osób posiada wady anatomiczne, takie jak zwężenia ujścia zatok, które sprzyjają nawracaniu infekcji. Warto przyjrzeć się również czynnikom środowiskowym. Częste przebywanie w zadymionych pomieszczeniach, kontakt z chemicznymi oparami i zanieczyszczonym powietrzem oraz nagłe zmiany temperatur nie pozostają obojętne dla naszych zatok.

Metody leczenia zapalenia zatok LekarzeBezKolejki.pl

Jak objawia się zapalenie zatok przynosowych?

Początkowo zapalenie zatok można z łatwością pomylić z objawami zwykłego przeziębienia, jednak z czasem choroba przybiera na sile i daje się mocno we znaki. Chory ma problemy z oddychaniem przez nos, który jest niedrożny. Towarzyszy temu ropna żółto-zielonkawa wydzielina, która spływa po tylnej ścianie gardła i wywołuje kaszel. Charakterystyczny jest ból twarzy u nasady nosa i po jego obu stronach, który nasila się podczas schylania głowy. Bolesność może być również odczuwana w okolicy skroni i wokół oczy, czyli tam, gdzie usytułowane są zatoki. Razem z nim może pojawić się obrzęk tkanek miękkich wokół oczu, podwyższona temperatura i zaburzenia węchu. Gdy infekcja zaatakuje zatoki szczękowe, chory może skarżyć się na bóle zębów, a także nieświeży zapach z ust.

Jeżeli powyższe objawy utrzymują się u nas przez kilka dni, należy wybrać się do gabinetu lekarza rodzinnego. Na podstawie zebranego wywiadu i badań diagnostycznych ustali, czy mamy do czynienia z zapaleniem zatok. W razie potrzeby skieruje nas do laryngologa, który zajmie się dalszą, bardziej zaawansowaną diagnostyką. Zaniedbanie zapalenia zatok może się skończyć nawet ingerencją chirurgiczną, dlatego lepiej nie lekceważyć tego schorzenia.

Umów wizytę u laryngologa

Metody leczenia zapalenia zatok

Zdecydowana większość stanów zapalnych zatok, zwłaszcza na początku spowodowana jest infekcją wirusową. Lekarz rodzinny może zalecić stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które zmniejszą ból i stan zapalny. Dodatkowo stosuje się leki (w formie tabletek lub kropli), które obkurczają obrzękniętą śluzówkę nosa i zatok. Trzeba jednak pamiętać, że leków tych nie powinno się stosować dłużej niż przez kilka dni, ponieważ działają uzależniająco. W domu chory może wykonywać inhalacje, robić ciepłe okłady i dbać o nawilżanie śluzówki nosa przy pomocy roztworu soli fizjologicznej. Popularne jest także domowe płukanie zatok, które łagodzi nieprzyjemne objawy infekcji.

Jeżeli mimo podjętych działań objawy nie mijają, potrzebna jest pomoc laryngologa. Specjalista może wykonać szereg badań, w tym wymaz z nosa i posiew, aby sprawdzić, jakie patogeny są przyczyną choroby. Na tej podstawie można włączyć do leczenia antybiotyki, a także sterydy, które zlikwidują stan zapalny. W sytuacji, gdy laryngolog podczas badań wykryje jakieś patologiczne zmiany w świetle zatok lub zmiany anatomiczne, które wpływają na nawracanie infekcji, konieczna może być operacja.

Czy zapalenie zatok jest niebezpieczne dla zdrowia?

Zapalenie zatok przynosowych występuje niezależnie od wieku i może się przydarzyć każdemu. Jego objawów nie warto bagatelizować, gdyż infekcja może przejść w stan przewlekły i szerzyć się do okolicznych tkanek. Dodatkowo nieleczone zapalenie zatok może wyzwalać ataki astmatyczne i przyczyniać się do rozwoju zapalenia ucha środkowego.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów