Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Czy klimatyzacja jest dobra dla naszego zdrowia?

2018-08-06 15:23
Czy klimatyzacja jest dobra dla naszego zdrowia?

Wysokie temperatury sprawiają, że praca czy wykonywanie codziennych obowiązków jest znacznie utrudnione. Jesteśmy zmęczeni, przegrzani, nie potrafimy się na niczym skupić. Z pomocą przychodzi klimatyzacja, która obniża temperaturę i sprawia, że upały stają się znośne. Niestety oprócz niewątpliwych zalet posiada także trochę wad.

Obecnie mało kto wyobraża sobie pracę czy codzienne funkcjonowanie bez chłodzącego działania klimatyzacji. Wentyluje ona powietrze i utrzymuje stałą, komfortową temperaturę w pomieszczeniu, bez względu na warunki pogodowe na zewnątrz. Jeżeli korzystamy z niej odpowiedzialnie i wtedy, gdy naprawdę jej potrzebujemy, nie powinna sprawiać większych kłopotów. Często się jednak zdarza, że klimatyzacja nie jest odpowiednio czyszczona, ani poprawnie zaprogramowana, co odbija się na naszym zdrowiu. W jaki sposób klimatyzacja może nam zaszkodzić?

Klimatyzacja a infekcje

Klimatyzację często obwinia się za infekcje układu oddechowego w okresie wiosenno-letnim. Sporo osób skarży się na problemy z zatokami, uporczywy katar czy ból gardła i krtani. Przyczyną tych problemów zdrowotnych są zbyt duże różnice temperatur i związany z nimi szok termiczny. Gdy na dworze temperatura przekracza 30 st. C, a w biurze panuje chłodne 20 st. C, nasz układ odpornościowy może się buntować. W efekcie jesteśmy bardziej narażenie na rozwój infekcji bakteryjnych i wirusowych. Jeżeli zacznie dokuczać nam gorączka, ból gardła lub katar, warto skonsultować te objawy z lekarzem rodzinnym.

Eksperci zalecają, by powietrze w zamkniętych pomieszczeniach było chłodniejsze o maksymalnie 7 st. C w porównaniu z tym na zewnątrz. 

Klimatyzacja a problemy laryngologiczne

Suche powietrze z klimatyzacji wysusza błony śluzowe, w tym śluzówkę nosa oraz gardła, które ulegają podrażnieniu, co sprzyja rozwojowi stanów zapalnych i infekcji różnego pochodzenia. Częstym efektem są stany zapalne zatok oraz uporczywy katar, stany zapalne gardła, migdałków i krtani, a także towarzyszące tym dolegliwościom bóle głowy. Zdarzają się także stany zapalne uszu. Jeżeli objawy te nawracają, konieczna może być wizyta u laryngologa. Sposobem na zapobieganie wysuszeniu śluzówki nosa i gardła są inhalacje, stosowanie nawilżających kropli oraz regularne wietrzenie pomieszczeń.

Klimatyzacja a problemy okulistyczne

Suche powietrze wysusza także śluzówkę oczu. Pojawia się wówczas pieczenie, ból i łzawienie oczu, a także uczucie piasku pod powiekami. Mogą one również sprawiać wrażenie zmęczonych. Problem nasila się, gdy strumień powietrza skierowany jest bezpośrednio na twarz np. podczas jazdy samochodem. Dolegliwości te mogą się przerodzić w zespół suchego oka, dlatego lepiej zawczasu złożyć wizytę u okulisty, który zaproponuje rozwiązanie problemu. Pomocniczo warto stosować nawilżające krople np. na bazie kwasu hialuronowego.

Klimatyzacja a alergie

Jeżeli zauważyliśmy u siebie nasilone objawy alergii, warto sprawdzić stan klimatyzacji. Okazuje się bowiem, że jest ona idealnym środowiskiem do rozwoju różnych grzybów i pleśni. Wszystko za sprawą skraplającej i gromadzącej się wody, co w tych urządzeniach jest dosyć częstym zjawiskiem. Zwłaszcza, jeśli klimatyzacja nie jest regularnie czyszczona, a filtry wymieniane. Jeśli więc od jakiegoś czasu towarzyszy nam katar, kichanie, świąd oczu czy kaszel, warto skonsultować się z alergologiem, ale przede wszystkim poprosić o przegląd i serwis klimatyzatora.

Klimatyzacja a problemy dermatologiczne

Suche powietrze o niskiej wilgotności oddziałuje także na kondycję skóry. U osób, które regularnie przebywają w pomieszczeniach klimatyzowanych skóra staje się przesuszona, szorstka w dotyku, podrażniona i mniej sprężysta. W przypadku cery problematycznej takie problemy, jak wypryski, zaczerwienienia czy rumień mogą się nasilać. Podobnie jest w przypadku skóry osób chorujących na trądzik różowaty, egzemę czy AZS. Pomóc może dermatolog, który dobierze pielęgnację odpowiednią do typu cery. Warto także zadbać o skórę od wewnątrz, stosując dietę bogatą w witaminy i tłuszcze nienasycone, a także pamiętając o piciu 1,5-2 litrów wody w ciągu dnia.

Klimatyzacja nie taka zła

Choć skutków ubocznych stosowania klimatyzacji jest wiele, nie można jej demonizować. Regularnie czyszczona i serwisowana nie będzie szkodzić, a wręcz pomoże osobom z alergiami, gdyż filtruje z powietrza wszelkie pyłki, drobinki kurzu i inne alergeny. Jeżeli nie będziemy przesadzać z ustawieniami temperatury, przyniesie ulgę podczas upałów i ułatwi codzienne funkcjonowanie. Klimatyzacja jest nieocenionym wynalazkiem w takich miejscach, jak szpitale, gdzie utrzymanie niższej temperatury sprzyja rekonwalescencji i ogranicza namnażanie wirusów i bakterii.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów