Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Chrypka u dorosłych i dzieci - czy to zawsze objaw choroby?

Chrypka to dolegliwość, z którą pacjenci często pojawiają się w aptece. Może ona towarzyszyć infekcjom górnych dróg oddechowych lub być objawem innych chorób. Ile trwa chrypka i kiedy wymaga konsultacji lekarskiej? Jaki jest skuteczny lek na chrypkę dla dziecka, a jaki dla dorosłego? Czy istnieją domowe sposoby na chrypkę?

Młoda kobieta chwyta się za gardło, dokucza jej chrypka.

Czym jest chrypka?

Mianem chrypki określa się występowanie szorstkiego i matowego głosu. Chrypka powstaje, gdy struny głosowe drgają w sposób nieprawidłowy, na skutek ich podrażnienia, uszkodzenia lub utraty elastyczności.

Skonsultuj swoje objawy z lekarzem rodzinnym

Jakie mogą być objawy chrypki?

Oprócz matowego i szorstkiego głosu w przypadku wystąpienia chrypki objawami odczuwanymi przez pacjentów mogą być także:

  • suchość w jamie ustnej, 
  • drapanie w gardle,
  • chrząkanie,
  • kaszel
  • ból gardła.

Jakie są przyczyny chrypki?

Chrypka może być jednym z objawów ostrego zapalenia krtani, spowodowanego infekcjami górnych dróg oddechowych. Pojawienie się chrypki ma charakter nagły, ale ustępuje samoistnie do dwóch tygodni. Chrypka może pojawić się także w przebiegu przewlekłego zapalenia zatok, na skutek spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła. 

Na powstanie chrypki szczególnie narażone są osoby wykonujące zawody związane z pracą głosem, takie jak nauczyciele czy wokaliści, a także osoby pracujące w otoczeniu substancji drażniących. 

Chrypka może też występować w przebiegu refluksu żołądkowo-przełykowego, co jest związane z cofaniem treści pokarmowej z żołądka i podrażnienie fałd głosowych. 

Chrypka może być jednym z pierwszych objawów nowotworu gardła i krtani, dlatego nie należy bagatelizować jej przedłużającego się przebiegu, bez innych objawów. 

Kiedy z chrypką należy zgłosić się do lekarza?

Na wizytę do lekarza rodzinnego należy się wybrać, gdy pojawienie się chrypki nie było związane z przebiegiem choroby górnych dróg oddechowych, a ta przedłuża się powyżej dwóch tygodni. Objawami alarmującymi, towarzyszącymi chrypce powinny być także:

Lekarz rodzinny po zebraniu odpowiedniego wywiadu, uwzględniającego czas trwania, okoliczności powstania czy choroby towarzyszące, może zlecić badania dodatkowe oraz w razie potrzeby skierować na wizytę do laryngologa.

Podstawowym badaniem jest badanie laryngologiczne, polegające na ocenie wyglądu krtani, z użyciem lusterka oraz ocenę węzłów chłonnych. W razie potrzeby mogą zostać zlecone także:

Wizytę u wybranego specjalisty znajdziesz i zarezerwujesz przez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Jak wyleczyć chrypkę?

Leczenie chrypki zależy od przyczyny jej powstania. W sytuacji, gdy jest ona wynikiem przeciążenia strun głosowych, należy w miarę możliwości ograniczyć ich używanie (np. mówienie ściszonym głosem). Czy da się zlikwidować chrypkę w jeden dzień? Jest to zadanie trudne do osiągnięcia, jednak można wspomóc się preparatami nawilżającymi, które zmniejszają dyskomfort i skrócą czas trwania dolegliwości. 

Wśród skutecznych preparatów na chrypkę dostępnych w aptekach są:

  • syropy, 
  • spraye do gardła,
  • tabletki do ssania,
  • inhalacje. 

Syropy i tabletki do ssania mogą być oparte o wyciąg z porostu islandzkiego, który wykazuje działanie osłaniające i nawilżające na błonę śluzową. Podobne działanie mają pastylki zawierające wyciągi z tymianku i podbiału. Doraźną poprawę uzyskuje się także dzięki aerozolom, które zawierają w składzie oleje lub glicerynę i wykazują działanie powlekające.  

Chrypka u niemowlaka i dziecka, której nie towarzyszą inne objawy, może być leczona przy pomocy inhalacji solami z dodatkiem kwasu hialuronowego czy ektoiny.  

Długotrwała, ciągła chrypka i brak poprawy po stosowaniu preparatów łagodzących jest wskazaniem do wizyty lekarskiej. 

Jakie są domowe sposoby na chrypkę?

Do domowych sposobów na chrypkę można zaliczyć:

  • dbanie o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, 
  • unikanie dymu papierosowego i środków drażniących, 
  • unikanie zimnych napojów,
  • spożywanie kleiku z siemienia lnianego i wody, o działaniu powlekającym gardło.

Bibliografia:

  1. Witkiewicz, I. (2022). Chrypka u dorosłego: przyczyny, objawy i leczenie. Co na chrypkę? Medycyna Praktyczna. Dostępne na:  https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175417,chrypka (dostęp 09.2023)
  2. Leppert, W., & Nowakowska, E. (2008). Rola radioterapii w leczeniu objawów zaawansowanej choroby nowotworowej. Palliative Medicine in Practice, 2(2), 33-47.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Laryngologia

Więcej artykułów