Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Krwioplucie - przyczyny i postępowanie

2022-05-06 13:48
Mężczyzna, u którego wystąpiło krwioplucie po kaszlu. Widać ślady krwi na chusteczce higienicznej.

Krwiopluciem nazywamy wykrztuszanie z dróg oddechowych krwi lub plwociny zmieszanej z krwią. To objaw, który budzi duży niepokój i zawsze wymaga znalezienia przyczyny. Krwioplucie zazwyczaj towarzyszy już zaawansowanym stadiom chorób dróg oddechowych, najczęściej płuc. U kogo więc może występować krwioplucie? Jakie są jego przyczyny i jak postępować, kiedy się pojawia?

Krwioplucie - przyczyny

Istnieje wiele przyczyn krwioplucia. W krajach rozwiniętych krwioplucie najczęściej pojawia się jako objaw zaawansowanej choroby dróg oddechowych, przede wszystkim płuc, ale także górnej części układu pokarmowego. 

Wśród najczęstszych przyczyn krwioplucia znajdują się:

Z kolei w krajach rozwijających się to gruźlica jest nadal najczęstszą przyczyną krwioplucia.

Krwioplucie idiopatyczne

U niektórych osób (5-20%) nie udaje się ustalić przyczyny plucia krwią - takie krwioplucie nazywamy idiopatycznym.

Umów się do lekarza rodzinnego

Stopnie krwioplucia

To jak silne jest krwioplucie zależy od stopnia uszkodzenia naczynia krwionośnego - może ono objawiać się jedynie domieszką krwi w plwocinie, ale równie dobrze może przebiegać znacznie intensywniej, z dużą ilością odkrztuszanej krwi.

Biorąc pod uwagę ilość odkrztuszanej krwi, krwioplucie możemy podzielić na 3 stopnie:

  • haemoptysis - charakteryzujące się odkrztuszanie śladowych ilości krwi, a dokładnie mniej niż 20 ml na dobę. W jego przebiegu obserwujemy zwykle jedynie podbarwienie plwociny krwią;
  • haemoptoe - charakteryzuje się odkrztuszaniem 20-200 ml krwi na dobę. Odkrztuszana jest czysta krew;
  • haemorrhagia - charakteryzuje się odkrztuszaniem ilości krwi przekraczającej 200 ml na dobę.

Nie bagatelizuj krwioplucia!

Nie bagatelizuj nawet śladowych ilości krwawej wydzieliny, ponieważ z czasem może ono przekształcić się w zagrażający życiu krwotok płucny. Dlatego taki stan wymaga odpowiedniej diagnostyki i ustalenia jego przyczyny. Nie zwlekaj z tym, bo w przypadku niektórych chorób opóźnienie ich zdiagnozowania może pogorszyć rokowania. Kiedy zaobserwujesz u siebie ślady krwi podczas odkrztuszania, zgłoś się do lekarza rodzinnego lub pulmonologa

Krwioplucie rzeczywiste a rzekome

Podstawową kwestią wymagającą wyjaśnienia jest to, czy krew pochodzi z dolnych dróg oddechowych, czy może z jamy ustnej, nosa lub górnego odcinka przewodu pokarmowego.

W razie wątpliwości co do tego, czy występuje u Ciebie krwioplucie rzeczywiste czy rzekome, lekarz może rozpocząć diagnostykę od wykonania badania laryngologicznego lub badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego.

Diagnostyka krwioplucia

Pierwsze i najważniejsze, co możesz zrobić, kiedy zauważysz, że plujesz krwią to udanie się do lekarza. Na początku wizyty zbierze on wywiad - dlatego musisz umieć opisać rodzaj i ilość odkrztuszanej wydzieliny (ropna, krwista, zabarwiona, pienista). Dla lekarza ważne jest też to, czy chorujesz na jakieś choroby przewlekłe i w związku z tym, czy przyjmujesz jakieś leki, a także czy palisz papierosy. Ponadto zastanów się, czy poza krwiopluciem coś w Twoim zdrowiu i samopoczuciu nie zmieniło się na gorsze.

Podstawowym badaniem, które wykonuje się w diagnostyce krwioplucia jest badanie radiologiczne (RTG) klatki piersiowej - prawidłowy obraz RTG oznacza zazwyczaj nieznaczne krwioplucie i niewielkie ryzyko nowotworu płuc. W razie, gdy badanie RTG wskaże nieprawidłowy wynik wymagane jest wykonanie tomografii komputerowej (TK). Jeśli pomimo wykonania opisanych badań nadal nie jest możliwe postawienie diagnozy, kieruje się pacjenta na badanie endoskopowe dróg oddechowych (bronchoskopię, bronchofiberoskopię) oraz USG (w niektórych przypadkach).

Jak postępować w masywnym krwiopluciu?

Masywne krwioplucie z dużą ilością wykrztuszanej krwi, podobnie jak krwioplucie z towarzyszącymi dusznościami i/lub bólem w klatce piersiowej jest stanem zagrażającym życiu, dlatego jeśli w Twoim otoczeniu wydarzy się taki incydent, niezwłocznie zadzwoń na pogotowie!

Umów wizytę u wybranego specjalisty bez wychodzenia z domu - wejdź na stronę LekarzeBezKolejki.pl i zarezerwuj termin.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów