- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
RTG klatki piersiowej – jak wygląda? Kiedy wykonać?
Rentgen (RTG) klatki piersiowej to bezbolesne, nieinwazyjne badanie radiologiczne, umożliwiające potwierdzenie lub wykluczenie wielu chorób górnych dróg oddechowych oraz serca. Jest to obecnie jedno z najlepiej dostępnych i najczęściej wykonywanych badań radiologicznych. Kiedy należy wykonać RTG klatki piersiowej? Jak wygląda badanie i jak się do niego przygotować?
Na czym polega RTG klatki piersiowej?
RTG klatki piersiowej jest badaniem polegającym na przejściu przez klatkę piersiową promieni rentgenowskich (promieniowania X). Za pomocą tego badania można ocenić stan płuc, serca, fragmentów kręgosłupa czy dróg oddechowych. Badanie można wykonać metodą analogową lub bardziej dokładną – cyfrową, która umożliwia zapis wyników wraz z opisem na płycie CD. Badanie RTG wykonuje się w pracowni radiologicznej na podstawie skierowania od lekarza, zazwyczaj pulmonologa, kardiologa lub lekarza rodzinnego.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Jak działa urządzenie do RTG?
Urządzenie wykorzystywane do przeprowadzania badania rentgenowskiego składa się z dwóch części. Jedna z nich ma kształt pudła i w większości przypadków przytwierdzona jest do ściany. Zawiera ona kliszę czułą na promieniowanie rentgenowskie lub płytę, które rejestruję obraz radiologiczny. Drugim elementem jest tuba oddalona o kilka metrów, która emituje promieniowanie X.
Podczas badania pacjent staje pomiędzy jednym i drugim elementem, a przez jego ciało przechodzi promieniowanie. Tkanki ludzkie pochłaniają promieniowanie z różną intensywnościach, przez co na zdjęciach rentgenowskich widoczne są one w różnych odcieniach. Najwięcej promieni zatrzymuje się w kościach, dlatego są one najjaśniejsze i najbardziej widoczne. Narządy miękkie (np. serce, płuca) pochłaniają promieniowanie w mniejszym stopniu, a na zdjęciach przyjmują barwę ciemną lub szarą. W niektórych przypadkach, w celu uzyskanie precyzyjniejszych wyników, narządy wypełnia się środkiem kontrastującym, który może być podany doustnie, dożylnie lub doodbytniczo.
Umów się do lekarza rodzinnego
Wskazania do wykonania RTG klatki piersiowej
Badanie RTG wykonywane jest jedynie na podstawie skierowania od lekarza i służy do diagnozy podczas występowania objawów takich jak:
- duszności,
- krwawienie z przełyku,
- długo utrzymujący się kaszel,
- ból w klatce piersiowej,
- urazy w obrębie klatki piersiowej,
- krwioplucie podczas kaszlu.
Bardzo często rentgen klatki piersiowej zalecany jest również przed przystąpieniem do operacji oraz w trakcie badań okresowych w pracy.
Jakie choroby diagnozuje się za pomocą RTG klatki piersiowej?
Rentgen (RTG) klatki piersiowej pomaga w rozpoznaniu wielu schorzeń. Zaliczyć można do nich m.in.:
- zapalenia płuc,
- zapalenia oskrzeli,
- rozedmy płuc,
- przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP),
- gruźlicy,
- zmian torbielowatych w płucach,
- zmian nowotworowych płuc,
- niewydolności serca,
- zapalenia wsierdzia,
- częstoskurczu komorowego.
Jak przygotować się do RTG klatki piersiowej?
Badanie RTG klatki piersiowej nie wymaga specjalnego przygotowania. Najlepiej założyć na siebie wygodne ubrania, które umożliwiaję łatwe zdjęcie górnej części, ponieważ podczas badanie będzie to konieczne. Jeśli rentgen klatki piersiowej był już wcześniej wykonywany, pacjent powinien zabrać ze sobą poprzednie wyniki. Na badanie należy przyjść punktualnie i zabrać ze sobą skierowanie oraz dowód osobisty.
Jak wygląda badanie?
Badanie rentgenowskie klatki piersiowej jest szybkie i bezbolesne. Podczas badania należy rozebrać się od pasa w górę, zdjąć biżuterię oraz jakiekolwiek elementy metalowe. Badanie wykonuje się zazwyczaj na stojąco, ale gdy pacjent nie jest w stanie ustać robi się je w pozycji leżącej. Podczas wykonywania badania pacjent zostanie poproszony o wzięcie głębokiego oddechu i wstrzymanie na chwilę powietrza oraz o podniesienie rąk w odpowiednim momencie.
Przeciwwskazania do wykonania badań RTG
RTG klatki piersiowej nie powinno wykonywać się częściej niż dwa razy w roku. Nie zaleca się wykonywania tego badania u:
- kobiet w ciąży – jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa ciążę, powinna poinformować o tym lekarza przed rozpoczęciem badania. Jeśli przeprowadzenie badania jest konieczne, personel medyczny podejmie dodatkowe działania zapewniające maksymalną ochronę kobiecie i dziecku,
- osób poniżej 18. roku życia.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.