Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Rentgen płuc (RTG płuc) – jak przebiega, kiedy się stosuje i jak przygotować się do prześwietlenia klatki piersiowej?

Badania rentgenowskie są powszechnie stosowane w diagnostyce ze względu na prostotę i szybkość ich wykonania. Umożliwiają określenie wielkości, położenia i ewentualnych urazów narządów i kości, wykorzystując zjawisko pochłaniania przez nie promieni X. Czy rentgen płuc jest badaniem w pełni bezpiecznym i każdy może mu się poddać?

Kobieta trzyma przed sobą zdjęcie RTG płuc.

Na czym polega rentgen klatki piersiowej i płuc?

W badaniu rentgenowskim klatki piersiowej wykorzystuje się promieniowanie X, które łatwo przenika przez ciało i w zależności od gęstości tkanek przechodzi przez nie z różną intensywnością. Najwięcej promieniowania zatrzymują kości i na zdjęciu widoczne są jako najjaśniejsze elementy, natomiast pozostałe narządy przybierają różne odcienie szarości. Tkanka tłuszczowa oraz powietrze w płucach nie stawiają żadnego oporu dla promieni rentgena, więc pozostają czarne na zdjęciu.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jak przebiega badanie RTG płuc?

Przed wykonaniem badania należy zdjąć wszystkie metalowe elementy – okulary, pasek oraz biżuterię, które mogą zaburzać końcowy obraz, oraz rozebrać się od pasa w górę. Na okolice narządów rozrodczych zakłada się fartuch chroniący przed promieniowaniem, osłania się także szyję, by zabezpieczyć tarczycę. Następnie pacjent zostanie poproszony o przyłożenie klatki piersiowej do metalowej płyty zawieszonej na ścianie i oparcie ramion na uchwytach lub uniesienie ich w górę. Ważne jest, by przed aparatem stanąć równo – tak, by obie nogi były w tej samej odległości od ściany. 

Za plecami, w odległości kilku metrów znajduje się tuba aparatu, która emituje promieniowanie rentgenowskie. Na znak technika koordynującego badanie należy wykonać jak najgłębszy wdech i wstrzymać powietrze na kilka sekund – w tym momencie wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie płuc i klatki piersiowej. Następnie pacjent obraca się bokiem do płyty aparatu i cały zabieg jest powtarzany w celu wykonania zdjęcia w projekcji bocznej.

Kiedy stosuje się RTG płuc i klatki piersiowej?

Rentgen klatki piersiowej ma na celu określenie stanu, rozmiaru i położenia płuc, dróg oddechowych, serca, kości klatki piersiowej i fragmentów kręgosłupa. Pozwala zaobserwować zmiany chorobowe i monitorować postępy leczenia, jest także niezbędnym badaniem w przypadku urazu klatki piersiowej i płuc. Jest szeroko wykorzystywane w diagnostyce kardiologicznej i pulmonologicznej ze względu na szybkość i prostotę jego wykonania oraz bezinwazyjny przebieg. Ważną rolę odgrywa także w wykrywaniu wola zamostkowego tarczycy, powiększonych węzłów chłonnych śródpiersia i sprawdzaniu obecności płynu w jamie opłucnej. 

Rentgen klatki piersiowej jest pomocny w diagnostyce m. in.:

  • rozedmy płuc,
  • zapalenia płuc,
  • gruźlicy,
  • guzów płuc,
  • zmian nowotworowych płuc, w tym przerzutów z innych tkanek,
  • zmian śródmiąższowych,
  • niewydolności serca i układu krążenia,
  • wad anatomicznych serca,
  • chorób serca,
  • zapalenia wsierdzia,
  • zmian miażdżycowych,
  • zmian naczyniowych i sercowych związanych z nadciśnieniem tętniczym,
  • obrażeń lub wad rozwojowych kości i narządów w klatce piersiowej.

Wskazania do rentgena płuc

W celu rozpoznania schorzenia lekarz może zlecić prześwietlenie płuc, jeśli u pacjenta są obecne objawy takie jak:

  • duszność i trudności w oddychaniu,
  • długo utrzymujący się i uciążliwy kaszel,
  • krwawienie podczas kaszlu lub krwioplucie,
  • bóle w klatce piersiowej.

Rentgen płuc może także zostać wykonany w przypadku urazu klatki piersiowej. Coroczna diagnostyka obejmuje także osoby zawodowo narażone na pylicę płuc. W związku z tym, że płuca nie są unerwione i rozwijające się schorzenia mogą nie dawać o sobie znać latami, profilaktycznie zaleca się wykonanie rentgena płuc co roku u każdej dorosłej osoby, a palacze powinni poddać się badaniu dwa razy w roku.

Jak przygotować się do prześwietlenia klatki piersiowej?

Do rentgena klatki piersiowej i płuc nie trzeba się uprzednio przygotowywać. Warto ubrać się w taki sposób, by sprawnie się rozebrać. Badanie trwa około 15 minut, jest całkowicie bezbolesne, jedynym dyskomfortem może być przyłożenie klatki piersiowej do metalowej płyty aparatu. Po badaniu można od razu wrócić do zwykłych czynności. 

Ze względu na potencjalną szkodliwość promieniowania rentgenowskiego, RTG płuc i klatki piersiowej może zostać wykonane tylko na podstawie skierowania od lekarza specjalisty (ortopedy, kardiologa, pulmunologa, lekarza medycyny pracy itd.). Kobiety w ciąży oraz dzieci z reguły nie powinny być poddawane badaniu RTG, jednak w szczególnych przypadkach lekarz może zdecydować inaczej.

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów