Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jakie są wskazania do gastroskopii? Przygotowanie do badania i jego przebieg

W obecnych czasach, towarzyszący nam permanentny stres oraz brak czasu na pełnowartościowe posiłki, często sprzyjają niestrawnościom, dolegliwościom bólowym brzucha oraz zgadze. O ile jest to spowodowane jedynie złym odżywianiem, sami możemy poprawić swój styl życia. Problem pojawia się kiedy może okazać się, że mamy problemy trawienne, o których mogliśmy nie wiedzieć i to one nasilają dolegliwości bólowe. Kiedy wykonać gastroskopię? Jak przygotować się do badania?

Jakie są wskazania do gastroskopii?

Czym dokładnie jest gastroskopia?

Gastroskopia jest badaniem oceniającym stan górnego odcinka przewodu pokarmowego, z wykorzystaniem endoskopu. Dzięki niemu lekarz może zobrazować i ocenić zmiany w obrębie przełyku, żołądka i dwunastnicy. W trakcie badania możliwe jest także pobranie materiału do oceny histopatologicznej, cytologicznej a także testu w kierunku obecności bakterii Helicobacter pylori.

Wskazania do wykonania gastroskopii

Gastroskopia jest badaniem, który rutynowo powiniem być wykonywamy u osób po 45. roku życia. Każdy objaw ze strony strony przewodu pokarmowego jest wówczas wskazaniem do badania. Gastroskopia może być zlecona przez lekarza rodzinnego lub gastrologa w przypadku: 

  • wystąpienie oraz utrzymywanie się objawów takich jak bóle brzucha, wzdęcia, zgaga;
  • trudności w połykaniu;
  • podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy;
  • podejrzenie krwawienia z przewodu pokarmowego;
  • diagnostyki m.in. żylaków przełyku, chorób bakteryjnych i grzybiczych;
  • podejrzenia uszkodzenia błony śluzowej na skutek długotrwałego przyjmowania leków.

Gastroskopia powinna być wykonywane także u osób z ryzykiem wystąpienia raka żołądka czy przełyku.

Przygotowanie do badania

Na badanie pacjent powinien się zgłosić na czczo. Jeśli badanie wykonywane jest rano tzn. że od wczesnej kolacji dnia poprzedniego, do momentu badania, pacjent powinien powstrzymać się od jedzenia, picia oraz palenia papierosów. Jeśli badanie jest wykonywane po południu, nie zaleca się jedzenia na około 6 godzin przed badaniem. Jeśli pacjent przyjmuje leki na stałe, powinien przyjąć normalnie poranną dawkę leku.

Przebieg badania ze znieczuleniem miejscowym

Przed przystąpieniem do badania, lekarz stosuje roztwór lidokainy w celu znieczulenia gardła. Pacjent dostaje ustnik, przez który będzie wprowadzony gastroskop, a następnie przyjmuje pozycję leżenia na lewym boku. Badanie polega na wprowadzeniu endoskopu przez usta do przełyku, żołądka, a następnie dwunastnicy. Pacjent powinien oddychać miarowo i nie powinien połykać śliny. W trakcie badania, wtłaczane jest powietrze do przewodu pokarmowego, aby zwiększyć widoczność obserwowanych struktur. Na tym etapie lekarz jest w stanie ocenić ruchomość ścian przełyku, żołądka i dwunastnicy, widoczność naczyń krwionośnych, a także rodzaj i ilość treści płynnej. W trakcie badania, lekarz może pobrać materiał do badania histopatologicznego, których wynik jest dostępny po paru tygodniach, o czym pacjent zostanie poinformowany. Całe badanie trwa około 5-15 minut, po czym pacjent może wrócić do domu. Pierwszy posiłek można spożyć około godziny od skończonego badania.

Przebieg badania ze znieczuleniem ogólnym

W trakcie gastroskopii ze znieczuleniem ogólnym, bierze udział zespół anestezjologiczny, który dożylnie podaje środek znieczulający usypiając pacjenta na kilkanaście minut. Zazwyczaj odbywa się to w warunkach szpitalnych. Całość badania przebiega tak samo jak w przypadku znieczulenia miejscowego. Podczas badania lekarz może wykonać drobne zabiegi takie jak: usuwanie polipów, ciał obcych, zamykanie przetok, leczenie żylaków przełyku czy udrażnianie zwężeń. Po zabiegu pacjent może czuć się osłabiony, dlatego dobrze, jeśli towarzyszy mu bliska osoba.

Istnieją oczywiście badania alternatywne dla gastroskopii np. badanie radiologiczne z kontrastem lub tomografia komputerowa. Jednak żadne z tych badań nie pozwala na pobranie materiału do badania histopatologicznego, co w niektórych przypadkach może być niezbędne do postawienia prawidłowej diagnozy.

Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz zarezerwować na portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Więcej artykułów