- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jak przygotować się do kolonoskopii?
Kolonoskopia jest podstawowym badaniem błony śluzowej dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Choć budzi wiele obaw naprawdę warto się jej poddać, ponieważ jest najskuteczniejszą metodą wczesnego wykrycia nowotworu jelita grubego.
Co to jest kolonoskopia?
Kolonoskopia polega na wprowadzeniu przez odbytnicę długiej, elastycznej rurki (kolonoskopu) zakończonej małą kamerką, która pozwala lekarzowi obejrzeć wnętrze jelita. Podczas badania możliwe jest usunięcie polipów, tamowanie krwawienia z przewodu pokarmowego, poszerzenie zwężeń jelitowych oraz pobranie wycinków błony śluzowej jelita do badań histopatologicznych.
Wskazania do przeprowadzenia kolonoskopii
Wykonanie kolonoskopii profilaktycznie zalecane jest wszystkim osobom, które ukończyły 50. rok życia. Badaniu powinni poddać się także młodsi pacjenci:
- u których występują liczne biegunki, przewlekłe zaparcia, ołówkowate stolce,
- którzy zauważyli krwawienie z odbytu,
- u których istnieje ryzyko wystąpienia stanów zapalnych jelit, polipów jelita grubego
- u których istnieje podejrzenie raka jelita grubego,
- którzy cierpią na skurczowe bóle brzucha,
- którzy zmagają się z anemia objawiająca się zmęczeniem.
Skierowanie na to badanie możemy otrzymać od lekarza rodzinnego, chirurga, onkologa, gastroenterologa. Wizytę można z łatwością zarezerwować na stronie LekarzeBezKolejki.pl
Czy trzeba specjalnie przygotować się do badania?
Aby możliwe było obejrzenie wnętrza jelita należy oczyścić je z resztek pokarmowych stosując odpowiednią dietę oraz przyjmując preparat przeczyszczający.
Tydzień przed badaniem
Już 7 dni przed badaniem nie powinno się spożywać produktów zawierających drobne pestki (jak winogrona, kiwi, maliny, pomidory, truskawki) oraz nasion (siemię lniane, mak, słonecznik).
2-3 dni przed badaniem
Na 2-3 dni przed badaniem zaleca się spożywanie produktów ubogich w błonnik, dieta powinna być lekkostrawna, niezbyt obfita. Dozwolone jest spożywanie kisieli, kleików, gotowanych ziemniaków, makaronów. Dopuszcza się spożycie soków owocowych, herbaty, zup, kawy bez mleka.
24 godziny przed badaniem
W dzień poprzedzający badanie należy przestrzegać diety płynnej lub półpłynnej! Zaleca się spożywanie soków owocowych, wody mineralnej, zup, kawy bez mleka. Można także ssać cukierki.
Dzień badania
W dzień badania nie należy nic jeść! Do czterech godzin przed badaniem (jeśli badanie nie będzie robione w znieczuleniu ogólnym) powinno się pić duże ilości płynów niegazowanych: wodę, herbatę, soki bez miąższu. Jeśli planowane jest znieczulenie należy powstrzymać się od przyjmowania płynów.
Preparat przeczyszczający przyjmuje się w dwóch porcjach zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj jeśli badanie zaplanowane jest w godzinach 8.00-11.00 obie porcje należy wypić dzień przed badaniem. Pierwszą około godziny 12.00-14.00, a drugą między 18.00 a 20.00.
Jeśli badanie zaplanowane jest po godzinie 11.00 pierwszą porcję przyjmuje się wieczorem w dzień poprzedzający badanie (18.00-20.00), a drugą w godzinach porannych w dniu badania (6.00-7.00).
Na badanie powinno się zabrać ze sobą skierowanie, dowód osobisty oraz poprzednie wyniki badań.
O czym poinformować lekarza przed badaniem?
Przed zabiegiem należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach. Podczas przygotowania do badania większość leków może być stosowana. Osoby cierpiące na choroby przewlekłe, wymagające regularnego stosowania leków np. na nadciśnienie, choroby serca powinny zażyć lekarstwo rano. Osoby chore na cukrzycę powinny skonsultować z lekarzem sposób przygotowania do zabiegu (cukrzycy powinni mieć zabieg z samego rana). Koniecznie należy poinformować lekarza o przyjmowaniu leków przeciwzakrzepowych, antyagregacyjnych i preparatów żelaza – prawdopodobnie zaleci on odstawienie ich lub zamianę na inne. Ponadto lekarz przeprowadzający zabieg powinien być poinformowany o ciąży, karmieniu piersią, ewentualnych uczuleniach, przebytych zabiegach, skłonności do krwawień oraz wszystkich chorobach.
Po kolonoskopii
Po badaniu mogą doskwierać skurcze jelit oraz wzdęcia wywołane powietrzem, które dostaje się do jelit w trakcie badania. Przez kilka dni po badaniu może utrzymywać się biegunka spowodowana podrażnieniem jelita. Poważniejsze powikłania występują rzadko. Jeśli pacjent zauważy niepokojące objawy jak krew w stolcu, silny ból brzucha czy wysoką gorączkę powinien niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Bibliografia
- 1. Lee T., Nair S., Beintaris I., Rutter M.: Recent advances in colonoscopy. F1000Research, 2016, 5(F1000 Faculty Rev):328
- 2. https://www.mp.pl/medycynarodzinna/praktyka-kliniczna/161233,kolonoskopia-kwalifikacja-i-przygotowanie
- 3. Cohen LB: Split dosing of bowel preparations for colonoscopy: an analysis of its efficacy, safety, and tolerability. Gastrointest Endosc. 2010:406–412.
- 4. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/colonoscopy-procedure/colon-rectal-cancer-screening
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.