- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Kalprotektyna we krwi i w kale — badania, normy, interpretacja wyników
Kalprotektyna jest wskaźnikiem ciężkości zapalenia jelit. Badanie diagnostyczne kalprotektyny polega na określeniu jej ilości we krwi i w kale. Wyniki mogą różnić się w zależności od ostrości choroby i innych czynników, dlatego to lekarz na podstawie wywiadu, interpretuje wyniki.
Czym jest kalprotektyna?
Kalprotektyna jest białkiem odpowiedzialnym za wiązanie wapnia i cynku. Występuje w neutrofilach i w całym organizmie. Kalprotektyna nazywana jest markerem stanu zapalnego jelit. Wskutek zapalenia panującego w jelitach, neutrofile migrują do przewodu pokarmowego, dlatego można wykryć ją właśnie w kale lub krwi.
Badanie kalprotektyny — jakie są możliwości?
Do badania kalprotektyny w kale nie trzeba w żaden sposób się przygotowywać. Do zbadania poziomu tego białka wystarcza mała próbka kału, wielkości monety, którą umieszcza się w specjalnym pojemniku do badania kału. Należy pamiętać, że próbka musi w odpowiednim czasie, zostać przetransportowana do laboratorium (tego samego dnia, którego pobierana była próbka) oraz być przechowywana w odpowiednich warunkach, czyli w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.
Poziom kalprotektyny we krwi określa się z surowicy krwi, którą pobiera się ze zgięcia na przedramieniu. W tym przypadku pacjent również nie musi się w żaden sposób przygotowywać.
Kalprotektyna z krwi czy z kału?
Badanie kalprotektyny wykrywanej z kału jest bardziej specyficzne i czułe, przez co otrzymujemy dokładniejsze wyniki, w porównaniu z kalprotektyną wykrywaną we krwi. Poziom tego białka wykrywany z kału umożliwia lekarzowi określenie dokładnej przyczyny stanu zapalnego, a co za tym idzie — postawienie diagnozy i dobranie odpowiedniego leczenia.
Kalprotektyna w kale — normy
Tak jak wyżej wspomniano, kalprotektyna jest wskaźnikiem stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym, zatem można wnioskować, że im wyższy wynik, tym większy stan zapalny. Z tego powodu, określono normy kalprotektyny, które pozwalają lekarzowi, najczęściej gastrologowi, określić stopień zaawansowania stanu zapalnego, panującego w jelitach i postawienie diagnozy.
Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Należy pamiętać, że szczątkowe ilości kalprotektyny w kale nie zawsze świadczą o rozwijającej się chorobie, a zatem niskie stężenie kalprotektyny w kale, nie zawsze powinno być powodem do obaw.
Poniżej przedstawiono zakresy kalprotektyny w kale.
Wynik do 50 µg/g
Wynik ten uznawany jest za prawidłowy, a zatem w przewodzie pokarmowym nie panuje stan zapalny. Tak jak wyżej wspomniano, szczątkowe ilości kalprotektyny w kale nie świadczą zawsze o panującej w jelitach chorobie.
Zakres 50-150 µg/g
Wynik w zakresie 50-150 µg/g oznacza, że w przewodzie pokarmowym panuje łagodny stan zapalny. Taki poziom kalprotektyny może świadczyć np. o celiakii, zapaleniu trzustki, marskości wątroby czy zapaleniu błony śluzowej żołądka lub alergii pokarmowej. Dodatkowo niektóre leki również mogą powodować podwyższone stężenie kalprotektyny w kale, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne.
Wynik wyższy niż 150 µg/g
Taki wynik oznacza, że w organizmie, a dokładnie w przewodzie pokarmowym panuje silny stan zapalny, który świadczy o chorobie zapalnej jelit. U pacjentów chorujących na nieswoiste zapalenie jelit, wynik kalprotektyny może osiągnąć nawet 250 µg/g. Taki wynik nie mówi lekarzowi dokładnie, z jaką chorobą ma do czynienia. Najczęściej, aby postawić diagnozę, lekarz zleca wykonanie innych badań, takich jak kolonoskopia, ogólne badanie krwi czy gastroskopia.
Kalprotektyna a rak
Wykazano korelację pomiędzy wysokim poziomem kalprotektyny w organizmie a występowaniem raka jelita grubego. Wynik w tym przypadku z reguły przekracza 150 µg/g. Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, który co roku dotyka Polaków. Oprócz wysokiego stężenia kalprotektyny w organizmie objawia się również bólem brzucha, obecnością krwi w kale, naprzemiennie występującymi zaparciami i biegunkami, krwawieniem z odbytu czy anemią. Jeśli zauważymy, któryś z wymienionych objawów u siebie, nie powinniśmy ich bagatelizować! W takiej sytuacji należy udać się do lekarza, celem znalezienia przyczyny.
Bibliografia
- Ho, S. S. C., Ross, M., Keenan, J. I., Day, A. S. (2021). Fecal Calprotectin in Combination With Standard Blood Tests in the Diagnosis of Inflammatory Bowel Disease in Children. Frontiers in pediatrics, 8, 609279. https://doi.org/10.3389/fped.2020.609279
- Pathirana, W. G. W., Chubb, S. P., Gillett, M. J., & Vasikaran, S. D. (2018). Faecal Calprotectin. The Clinical biochemist. Reviews, 39(3), 77–90.
- Ho, S. S. C., Ross, M., Keenan, J. I., & Day, A. S. (2021). Fecal Calprotectin in Combination With Standard Blood Tests in the Diagnosis of Inflammatory Bowel Disease in Children. Frontiers in pediatrics, 8, 609279. https://doi.org/10.3389/fped.2020.609279
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.