Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Kalprotektyna we krwi i w kale — badania, normy, interpretacja wyników 

Kalprotektyna jest wskaźnikiem ciężkości zapalenia jelit. Badanie diagnostyczne kalprotektyny polega na określeniu jej ilości we krwi i w kale. Wyniki mogą różnić się w zależności od ostrości choroby i innych czynników, dlatego to lekarz na podstawie wywiadu, interpretuje wyniki. 

Medyk trzyma w ręce pojemnik potrzebny do pobrania próbki kału.

Czym jest kalprotektyna?

Kalprotektyna jest białkiem odpowiedzialnym za wiązanie wapnia i cynku. Występuje w neutrofilach i w całym organizmie. Kalprotektyna nazywana jest markerem stanu zapalnego jelit. Wskutek zapalenia panującego w jelitach, neutrofile migrują do przewodu pokarmowego, dlatego można wykryć ją właśnie w kale lub krwi. 

Badanie kalprotektyny — jakie są możliwości?

Do badania kalprotektyny w kale nie trzeba w żaden sposób się przygotowywać. Do zbadania poziomu tego białka wystarcza mała próbka kału, wielkości monety, którą umieszcza się w specjalnym pojemniku do badania kału. Należy pamiętać, że próbka musi w odpowiednim czasie, zostać przetransportowana do laboratorium (tego samego dnia, którego pobierana była próbka) oraz być przechowywana w odpowiednich warunkach, czyli w temperaturze 2-8 stopni Celsjusza.

Poziom kalprotektyny we krwi określa się z surowicy krwi, którą pobiera się ze zgięcia na przedramieniu. W tym przypadku pacjent również nie musi się w żaden sposób przygotowywać.

Kalprotektyna z krwi czy z kału?

Badanie kalprotektyny wykrywanej z kału jest bardziej specyficzne i czułe, przez co otrzymujemy dokładniejsze wyniki, w porównaniu z kalprotektyną wykrywaną we krwi. Poziom tego białka wykrywany z kału umożliwia lekarzowi określenie dokładnej przyczyny stanu zapalnego, a co za tym idzie — postawienie diagnozy i dobranie odpowiedniego leczenia.

 

Kalprotektyna w kale — normy

Tak jak wyżej wspomniano, kalprotektyna jest wskaźnikiem stanu zapalnego w przewodzie pokarmowym, zatem można wnioskować, że im wyższy wynik, tym większy stan zapalny. Z tego powodu, określono normy kalprotektyny, które pozwalają lekarzowi, najczęściej gastrologowi, określić stopień zaawansowania stanu zapalnego, panującego w jelitach i postawienie diagnozy.

Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu na portalu LekarzeBezKolejki.pl

Należy pamiętać, że szczątkowe ilości kalprotektyny w kale nie zawsze świadczą o rozwijającej się chorobie, a zatem niskie stężenie kalprotektyny w kale, nie zawsze powinno być powodem do obaw. 

Poniżej przedstawiono zakresy kalprotektyny w kale.

Wynik do 50 µg/g

Wynik ten uznawany jest za prawidłowy, a zatem w przewodzie pokarmowym nie panuje stan zapalny. Tak jak wyżej wspomniano, szczątkowe ilości kalprotektyny w kale nie świadczą zawsze o panującej w jelitach chorobie. 

Zakres 50-150 µg/g

Wynik w zakresie 50-150 µg/g oznacza, że w przewodzie pokarmowym panuje łagodny stan zapalny. Taki poziom kalprotektyny może świadczyć np. o celiakii, zapaleniu trzustki, marskości wątroby czy zapaleniu błony śluzowej żołądka lub alergii pokarmowej. Dodatkowo niektóre leki również mogą powodować podwyższone stężenie kalprotektyny w kale, takie jak niesteroidowe leki przeciwzapalne.

Wynik wyższy niż 150 µg/g 

Taki wynik oznacza, że w organizmie, a dokładnie w przewodzie pokarmowym panuje silny stan zapalny, który świadczy o chorobie zapalnej jelit. U pacjentów chorujących na nieswoiste zapalenie jelit, wynik kalprotektyny może osiągnąć nawet 250 µg/g. Taki wynik nie mówi lekarzowi dokładnie, z jaką chorobą ma do czynienia. Najczęściej, aby postawić diagnozę, lekarz zleca wykonanie innych badań, takich jak kolonoskopia, ogólne badanie krwi czy gastroskopia

Kalprotektyna a rak

Wykazano korelację pomiędzy wysokim poziomem kalprotektyny w organizmie a występowaniem raka jelita grubego. Wynik w tym przypadku z reguły przekracza 150 µg/g. Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, który co roku dotyka Polaków. Oprócz wysokiego stężenia kalprotektyny w organizmie objawia się również bólem brzucha, obecnością krwi w kale, naprzemiennie występującymi zaparciami i biegunkami, krwawieniem z odbytu czy anemią. Jeśli zauważymy, któryś z wymienionych objawów u siebie, nie powinniśmy ich bagatelizować! W takiej sytuacji należy udać się do lekarza, celem znalezienia przyczyny.

 

Bibliografia

  1. Ho, S. S. C., Ross, M., Keenan, J. I., Day, A. S. (2021). Fecal Calprotectin in Combination With Standard Blood Tests in the Diagnosis of Inflammatory Bowel Disease in Children. Frontiers in pediatrics, 8, 609279. https://doi.org/10.3389/fped.2020.609279
  2. Pathirana, W. G. W., Chubb, S. P., Gillett, M. J., & Vasikaran, S. D. (2018). Faecal Calprotectin. The Clinical biochemist. Reviews, 39(3), 77–90.
  3. Ho, S. S. C., Ross, M., Keenan, J. I., & Day, A. S. (2021). Fecal Calprotectin in Combination With Standard Blood Tests in the Diagnosis of Inflammatory Bowel Disease in Children. Frontiers in pediatrics, 8, 609279. https://doi.org/10.3389/fped.2020.609279

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Badania i diagnostyka Gastrologia

Więcej artykułów