Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Jak objawiają się uchyłki jelita grubego? Diagnostyka i leczenie uchyłków jelitowych

Uchyłki jelitowe to jedna z najczęstszych chorób przewodu pokarmowego. Jej występowanie znacznie zwiększa się po 60. roku życia. W świetle dostępnej literatury, uchyłki mogą być nabyte lub wrodzone. Jak objawiają się uchyłki jelita grubego? Czy uchyłki jelita grubego da się wyleczyć? Jaką dietę stosować przy uchyłkach jelitowych?

Rysunkowa postać cierpiące na uchyłki jelita grubego.

Czym są uchyłki jelitowe?

Uchyłek (łac., ang. diverticulum) to zazwyczaj niewielkie, workowate uwypuklenie ściany na zewnątrz światła narządu. Może powstawać w różnych miejscach, ale najczęściej dotyczy jelita grubego. Liczba uchyłków waha się od kilku do kilkudziesięciu, a ich średnica to około 1cm. 

Uchyłki jelitowe można podzielić na:

  • uchyłki nabyte jelita grubego – drobne przepukliny błony śluzowej przez błonę mięśniową okrężnicy (uchyłki rzekome);
  • uchyłki wrodzone – uwypuklenia wszystkich warstw ściany jelita (najczęściej pojedyncze w kątnicy).

Umów wizytę u lekarza rodzinnego

Uchyłki jelitowe – przyczyny

Etiologia uchyłkowatości wciąż nie jest dobrze poznana. Do czynników ryzyka rozwoju uchyłków zalicza się między innymi:

  • starszy wiek;
  • dietę ubogoresztkową;
  • choroby tkanki łącznej;
  • czynniki środowiskowe, takie jak alkohol, papierosy, niska aktywność fizyczna, otyłość czy wysokie spożycie czerwonego mięsa.

Uchyłki nabyte uważane są za chorobę cywilizacyjną związaną głównie ze sposobem żywienia i dietą ubogoresztkową (ubogą w błonnik pokarmowy).

Uchyłki jelitowe – objawy

Uchyłki jelita grubego zazwyczaj są bezobjawowe. U około 60% osób z uchyłkami nie stwierdza się żadnych objawów i jest to tak zwana uchyłkowatość bezobjawowa. Uchyłki jelita grubego często wykrywane są przypadkowo podczas badań diagnostycznych w przebiegu innego wskazania lub choroby. Reszta (czyli około 30% przypadków) to pacjenci z objawową chorobą uchyłkową okrężnicy, która objawia się:

Czy uchyłki jelitowe bolą?

Pacjenci z chorobą uchyłkową okrężnicy mogą odczuwać ból brzucha. Ponadto, ból towarzyszy ostremu zapaleniu uchyłków, w przebiegu którego może pojawić się gorączka i wyczuwalny guz w lewym dole biodrowym. Taki stan wymaga pilnej konsultacji lekarskiej z lekarzem POZ, gastroenterologiem, a nawet może być przyczyną hospitalizacji.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Diagnostyka uchyłków jelita grubego

Uchyłki jelitowe najczęściej wykrywane sa podczas kolonoskopii, tomografii komputerowej jamy brzusznej i miednicy mniejszej lub ultrasonografii (USG) jamy brzusznej. Uchyłki uwidacznia również kontrastowy wlew doodbytniczy, natomiast jest to obecnie procedura rzadko wykonywana. 

WAŻNE!

Kolonoskopia  i kontrastowy wlew doodbytniczy są przeciwwskazane u osób z objawami zapalenia uchyłków.

Leczenie uchyłków jelita grubego

W ciężkich lub powikłanych przypadkach zapalenia uchyłków konieczna jest hospitalizacja lub leczenie operacyjne. W sytuacji ostrego zapalenia uchyłków, pod nadzorem lekarskim stosowane są leki przeciwbólowe, rozkurczowe lub antybiotyki oraz dieta płynna. W niepowikłanej chorobie uchyłkowej najważniejsze jest zadbanie o: 

  • regularne wypróżnienia;
  • utrzymanie prawidłowej masy ciała;
  • dopasowaną aktywność fizyczną;
  • odpowiednią dietę;
  • zaprzestanie palenia tytoniu.

W przypadkach leczenia bólu zalecane jest stosowanie paracetamolu (najlepiej zawsze po konsultacji lekarskiej). Ponadto, w sytuacji pojawienia się zaparć warto stopniowo zwiększać spożycie rozpuszczalnej frakcji błonnika pokarmowego i zadbać o odpowiednie nawodnienie. Jeśli zmiana w sposobie żywienia nie przyniesie pożądanych efektów, wówczas można sięgnąć po leki przeczyszczające, zwiększające objętość stolca.

Dieta przy uchyłkach jelitowych

Badania naukowe mówią, o tym, że odpowiednio skomponowana dieta istotnie zmniejsza ryzyko wystąpienia uchyłków i ich powikłań. W związku z różnorodnością objawów, jakie mogą towarzyszyć uchyłkom jelita grubego, nie ma jednego sprawdzonego modelu żywienia. Sposób żywienia zależy głównie od objawów i postaci choroby. W  bezobjawowej postaci choroby uchyłkowej zaleca się stosowanie diety o rekomendowanej lub wyższej zawartości błonnika pokarmowego. W sytuacji pojawienia się szeregu nieprzyjemnych objawów w przebiegu zapalenia uchyłków, zaleca się dietę łatwostrawną, a nawet przez jakiś czas płynną.

W diecie przy uchyłkach jelita grubego najlepiej unikać:

  • wysoko przetworzonych produktów i dań typu fast-food;
  • cukrów prostych pochodzących z różnego rodzaju słodyczy, ciast czy słodkich napojów;
  • czerwonego przetworzonego mięsa;
  • tłuszczy nasyconych pochodzenia zwierzęcego i tłuszczy typu trans;
  • dań smażonych na głębokim tłuszczu.

W diecie przy uchyłkach jelita grubego powinny znaleźć się:

  • chude gatunki mięs: kurczak lub indyk;
  • ryby;
  • chude produkty nabiałowe: jogurty, kefir, maślanka;
  • jajka na miękko;
  • pieczywo: typu graham, pszenno-żytnie lub pszenne;
  • tłuszcze roślinne: oliwa z oliwek, olej rzepakowy;
  • awokado;
  • drobne kasze, makarony i ryż;
  • gotowane i świeże warzywa;
  • owoce.

WAŻNE!

Każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie pod kątem diety. Pomocna może okazać się wizyta u dietetyka, który odpowiednio dobierze zalecenia żywieniowe do objawów i samopoczucia oraz zadba o odpowiednie odżywienie organizmu.

Bibliografia:

  1. Bartnik, W. (2021). Uchyłki jelita grubego. Medycyna praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/choroby/jelitogrube/80804,uchylki-jelita-grubego. (Dostęp: 05.2023).
  2. Eder, P., Szczepanek, M., Bartnik, W. (2022). Uchyłki jelita grubego. Medycyna Praktyczna. Dostępne na: https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.4.16. (Dostęp: 05.2023).
  3. Pietrzak, A., Bartnik, W., i in. (2015). Polski konsensus interdyscyplinarny dotyczący diagnostyki i leczenia choroby uchyłkowej okrężnicy. Gastroenterologia Kliniczna, tom 7, nr 1.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Gastrologia

Więcej artykułów