Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co może spowodować rozwój nerwicy żołądka?

2023-04-14 15:57
Mężczyzna trzyma się za brzuch, doskwiera mu nerwica żołądka.

We współczesnym świecie wiele osób zmaga się z nieustannym stresem, który wywołany jest przez szereg czynników życia codziennego. Nerwowość może być przyczyną wielu chorób, nie tylko psychicznych. W przypadku, gdy czynniki stresogenne działają nieustannie, a ludzki organizm nie radzi sobie z ich pokonaniem rozpoczyna się faza tzw. wyczerpania, co skutkuje różnymi dolegliwościami. Jedną z nich może być nerwica żołądka. Czym jest nerwica żołądka? Jak ją leczyć?

Za co odpowiada żołądek?

Nerwica żołądka to zaburzenia czynnościowe żołądka, które objawiają się bólem, najczęściej w postaci napadowej. Pacjenci, którzy odczuwają taki ból, zwykle nie potrafią podać przyczyny wystąpienia dolegliwości. Jest to spowodowane reakcją obronną organizmu na występowanie okoliczności lękowych lub stresowych. Powodują one pogorszenie funkcjonowania oraz motoryki przewodu pokarmowego. 

Silna nerwica żołądka oprócz bólu może objawiać się również innymi dolegliwościami, takimi jak: 

  • nudności, 
  • wymioty, 
  • brak łaknienia, 
  • wzdęcia
  • biegunki. 

Umów się do lekarza rodzinnego

Czym jest nerwica żołądka?

Nerwica żołądka bywa mylona z obecnością refluksu. Obie choroby mogą być wywoływane na tle obciążenia emocjonalnego. Choroba refluksowa różni się jednak od nerwicy żołądka charakterystycznymi objawami, do których należą: 

  • zgaga (uczucie palenia w okolicy mostka), 
  • bóle nadbrzusza,
  • uczucie odbijania po jedzeniu

Dodatkowo może występować również cofanie się treści żołądkowej do przełyku.

Jak leczyć nerwicę żołądka?

Przy zauważeniu objawów mogących świadczyć o nerwicy żołądka, należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym. Specjalista zleci pacjentowi konkretne badania zależne od doświadczanych dolegliwości. Zazwyczaj wykonywane są badania krwi oraz moczu chorego. Dodatkowo można wykonać badania kału, a także badanie ultrasonograficzne jamy brzusznej czy badania endoskopowe. Lekarz prowadzący może zlecić również konsultację u gastrologa. Jeżeli wyniki badań nie pokażą nieprawidłowości w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, lekarze mogą podejrzewać nerwicę żołądka i zasugerować pacjentowi udanie się do psychiatry lub psychologa. 

Ważnym aspektem w leczeniu nerwicy żołądka jest wyznaczenie czynników działających na ludzki organizm w sposób stresowy lub lękowy. Wizyty u specjalisty, np. psychiatry, mają na celu m.in. nauczenie pacjenta metod odreagowywania stanów napięcia. Często pacjentom z nerwicą lękową zaleca się stosowanie specjalnej diety, dzięki której poprawi się trawienie. Warto rozważyć również zmianę stylu życia, w tym zadbanie o relaks oraz odpoczynek. W wielu przypadkach utrzymywanie aktywności fizycznej pomaga w rozładowaniu nadmiernego stresu, co pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu i zmniejsza przy tym ból żołądka. Znajomość tła emocjonalnego pacjenta pozwoli lekarzowi na dobór odpowiednich form leczenia.

Jak uspokoić nerwicę żołądka?

W przypadku dolegliwości, jakie występują w tym schorzeniu, warto zastosować naturalne środki. Jednym z nich jest miód, który w swoim działaniu wykazuje właściwości przeciwskurczowe, znieczulające oraz uspokajające. Dzięki tym działaniom ułatwia zasypianie, dlatego warto go stosować przed snem.

Wiele ziół wykazuje działanie uspokajające, dzięki czemu korzystanie z ich naparu zadziała pozytywnie na funkcjonowanie pacjentów, u których zdiagnozowano nerwicę żołądkową. Do takich ziół zaliczamy m.in. korzeń kozłka lekarskiego, ziele dziurawca zwyczajnego, ziele serdecznika pospolitego czy owoc róży dzikiej. W procesie terapeutycznym nerwicy żołądka nie należy zapominać o technikach relaksacyjnych, które również pomogą złagodzić stany lękowe oraz stres.

Jeśli zauważysz u siebie objawy nerwicy żołądka zgłoś się do lekarza. Wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić bez wychodzenia z domu korzystając z portalu LekarzeBezKolejki.pl.

Bibliografia:

  1. Denys, K, Orzechowska, A., Gałecki, P. (2015). Kiedy podejrzewać podłoże psychiczne w zaburzeniach układu pokarmowego? Medycyna po Dyplomie, tom 24, nr 7, s. 72-80.
  2. Kędzia, B., Hołderna-Kędzia, E. (2018). Możliwości wykorzystania miodu i ziół w chorobach żołądka i jelit. Herbalism, nr 1 (4).
  3. Korzonek, M., Dziergas, A., Kuczyńska, M. (2014). Choroba refluksowa przełyku (GERD) – problem wciąż aktualny. Forum Medycyny Rodzinnej, tom 8, nr 5, s. 201-210.

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów