- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Jelitówka (grypa żołądkowa) - jak się objawia i ile trwa? Jak leczyć jelitówkę?
Grypa żołądkowa jest jednym z najczęstszych wirusowych zakażeń układu pokarmowego. Niezwykle szybko się rozprzestrzenia, przez co potrafi zaatakować wszystkich domowników. Choć trwa zazwyczaj tylko kilka dni, potrafi znacząco osłabić organizm i doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Jak leczyć jelitówkę?
Czym jest grypa żołądkowa oraz jakie są objawy jelitówki?
Grypa żołądkowa, jelitówka czy grypa jelitowa to nazwy wirusowego zakażenia układu pokarmowego i objawów z nimi związanych. Grypa żołądkowa jest wywoływana często przez rotawirusy, adenowirusy lub norowirusy.
Objawy jelitówki najczęściej są takie same, bez względu na czynnik etiologiczny choroby, a są to: bóle brzucha, gorączka, nudności, wymioty, osłabienie i biegunka. Jelitówka jest diagnozowana wówczas, gdy liczba wypróżnień jest większa niż 3 w ciągu doby, a konsystencja stolca jest płynna lub półpłynna.
Umów się do lekarza rodzinnego
Ile trwa jelitówka?
Grypa żołądkowa najczęściej samoczynnie ustępuje po około 2-3 dniach. Warto w tym czasie zadbać o odpowiednie leki zbijające gorączkę (jeśli ten objaw również występuje) oraz zapewnić organizmowi odpowiednie nawodnienie i podaż elektrolitów.
Jak postępować w przypadku wystąpienia jelitówki?
Grypa żołądkowa, choć sama w sobie dla osoby dorosłej nie stanowi poważnego zagrożenia zdrowotnego, to niestety dłużej utrzymujące się jej objawy, takie jak gorączka, osłabienie, czy biegunka, mogą prowadzić do wyczerpania organizmu oraz odwodnienia. Dlatego ogromnie ważne jest, aby pacjent z grypą żołądkową dużo odpoczywał oraz spożywał produkty czy napoje, które zapewnią mu odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia.
Niezwykle ważne jest również żywienie - nie należy stosować głodówek. Chory powinien spożywać posiłki zdrowe, bogate w witaminy i na które ma ochotę, aby nie doprowadzić do znaczącego osłabienia organizmu.
Gdy występują objawy jelitówki, warto udać się na konsultację do lekarza rodzinnego lub internisty.
Leczenie jelitówki
W większości przypadków grypa żołądkowa nie wymaga stosowania specjalnego leczenia. Jeśli jednak chcemy przyspieszyć proces zdrowienia, można zastosować probiotyki pomagające odbudować florę bakteryjną. W tym przypadku stosuje się probiotyki: Lactobacillus GG czy Saccharomyces boulardii. U osób dorosłych stosuje się również środki hamujące motorykę jelit. W celu wspomagania procesu nawadniania organizmu można skorzystać ze specjalnych aptecznych preparatów elektrolitowych, mających na celu wyrównanie zasobów mineralnych i witaminowych.
Jelitówka u dzieci
Na jelitówkę narażone są szczególnie małe dzieci, uczęszczające do przedszkola lub żłobka. W przypadku dzieci podobnie jak w chorobie u dorosłych należy pamiętać o dobrym odżywianiu i nawadnianiu w trakcie choroby. W przypadku przedłużających się objawów warto skonsultować się z pediatrą odnośnie do zastosowania farmakoterapii.
Jelitowka w ciąży
Jelitówka jest schorzeniem, które może dotknąć również kobietę w ciąży, szczególnie jeśli wśród domowników znajduje się mały przedszkolak. Zalecany jest wówczas szczególnie odpoczynek i odpowiednia podaż płynów. Należy pamiętać, że w przypadku kobiet w ciąży niezwykle niebezpieczną kwestią jest zarówno odwodnienie, jak i przedłużająca się gorączka.
Wówczas należy spokojnie ocenić sytuację, a w razie wątpliwości czy złego samopoczucia zgłosić się do lekarza rodzinnego. Należy pamiętać, że ciąża jest stanem szczególnym, w którym nie zawsze możliwe jest przyjmowanie leków, szczególnie bez zgody lekarza, warto więc z tym wyborem zwrócić się do lekarza.
Jeśli już dopadnie Cię jelitówka, pamiętaj o poniższych puntach!
- Odpowiednio się nawadniaj - możesz w tym celu użyć gotowych elektrolitów do rozpuszczenia w wodzie;
- Staraj się spożywać normalne posiłki – przyspiesza to proces samoleczenia i zapobiega wycieńczeniu organizmu;
- Odpoczywaj – daj organizmowi czas na walkę z chorobą i regenerację;
- Skontaktuj się z lekarzem, jeśli objawy nie ustępują!
Jak zapobiec rozwojowi grypy żołądkowej?
Ze względu na wysoką zaraźliwość jelitowki, bardzo ciężko jest się przed nią uchronić, szczególnie jeśli chory jest domownik. Do zakażenia może dojść nawet po minimalnej ekspozycji na materiał zarażony. Zapobieganie zachorowaniom polega więc głównie na szczególnym przestrzeganiu kilku podstawowych higienicznych zasad. W przypadku dzieci na zakażenia spowodowane rotawirusami stosuje się szczepionki.
By zmniejszyć ryzyko zachorowania na jelitówkę, należy pamiętać o:
- częstym myciu rąk - zarówno przed, jak i po posiłku, ale także po powrocie ze sklepu czy z pracy, przebieraniu dziecka itd.;
- dokładnym myciu produktów, które spożywasz;
- dbaniu o higienę miejsca, na którym przygotowujesz posiłki;
- dbaniu o czystość łazienki i toalety – warto pamiętać o zamykaniu deski sedesowej podczas spuszczania wody, częstym myciu i odkażaniu powierzchni łazienkowych oraz czyszczeniu nocników dzieci.
Pamiętaj, że wizytę u wybranego specjalisty możesz umówić z prosty sposób za pomocą portalu LekarzeBezKolejki.pl.
Bibliografia:
- Kuchar, E. (2017). Biegunka wirusowa. Medycyna praktyczna. Dostępna na: https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/choroby/zakazenia-wirusowe/157364,biegunka-wirusowa. (Dostęp: 10.2022).
- Żebrowska, K. (2022). Jelitówka w ciąży- przyczyny, leczenie- PBKM. Polski Bank Komórek Macierzystych. Dostępne na: https://www.pbkm.pl/pregnancy-zone-2/choroby-w-ciazy/jeliowka-w-ciazy-przyczyny-leczenie-pbkm. (Dostęp: 10.2022).
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.