Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Zatrucie pokarmowe – objawy. Ile trwa zatrucie pokarmowe i co można jeść?

2021-05-19 14:24
Mężczyzna trzyma w ręce pudełko po jedzeniu na wynos, boli go brzuch z powodu zatrucia pokarmowego.

Prawdopodobnie, każdemu z nas chociaż raz w życiu doskwierało zatrucie pokarmowe. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego dają duży dyskomfort w codziennym życiu. Jakie objawy towarzyszą zatruciu pokarmowemu? Jaki jest czas trwania i co można jeść podczas przebiegu choroby?

Czym jest zatrucie pokarmowe?

Zatrucie pokarmowe jest to schorzenie wywołane spożyciem zanieczyszczonej żywności. Bakterie, wirusy, grzyby oraz pierwotniaki dostając się do układu pokarmowego mogą wywołać zatrucie pokarmowe. Na występowanie tegoż schorzenia najbardziej narażone są małe dzieci (poprzez wkładnie do buzi brudnych przedmiotów oraz niemytej żywności) oraz osoby starsze, które mają osłabiony układ odpornościowy. Do najczęstszych bakerii wywołującycyh zatrucie pokarmowe należą:

 • Salmonella,
 • Campylobacter,
 • Shigella,
 • Escherichia coli,
 • laseczka jadu kiełbasianego,
 • Listeria.

Umów się do lekarza rodzinnego

Jakie są objawy zatrucia pokarmowego?

Zatrucie pokarmowe najczęściej rozwija się bardzo gwałtownie. Objawami charakterystycznymi są:

Podczas przebiegu zatrucia pokarmowego dobrze jest skontaktować się z lekarzem rodzinnym – on wówczas po przeprowadzeniu wywiadu zdecyduje, czy potrzebujemy farmaceutyków celem złagodzenia objawów zatrucia pokarmowego. Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Ile trwa zatrucie pokarmowe?

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego podczas przebiegu choroby trwają zazwyczaj od 1 do 3 dni. Wszystko jednak jest zależne od rodzaju patogenu, który wywołał reakcję obronną organizmu. Po wniknięciu niepożądanego mikroorganizmu, układ pokarmowy celem wydalenia go powoduje wyżej wymienione objawy, chcąc jak najszybciej pozbyć się intruza z ustroju.

Jak zapobiegać zatruciom pokarmowym?

Niebezpieczeństwo związane z zatruciem pokarmowych czyha na każdym etapie przygotowywania żywności. Aby zminimalizować ryzyko należy:

 • przed przystąpieniem do przygotowywania posiłku dokładnie umyć ręce;
 • korzystać tylko z dobrze umytych (a najlepiej wyparzonych) przedmiotów używanych w kuchni m.in. talerze, deski do krojenia, noże;
 • pamiętać o tym, aby ponownie nie mrozić produktów spożywczych;
 • mięso, ryby oraz jaja przed spożyciem poddawać obróbce termicznej;
 • przed konsumpcją produktów – sprawdzić datę przydatności do spożycia.

Co jeść podczas zatrucia pokarmowego?

Normalną reakcją organizmu podczas przebiegu zatrucia pokarmowego jest spadek apetytu. W momencie, gdy objawami są wymioty lub biegunka niechętnie sięgamy po jedzenie. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby nie do doszło do odwodnienia organizmu. Wówczas warto pić duże ilości wody, najlepiej wzbogaconej w elektrolity. Gdy ustaną już największe rewolucje żołądkowe należy wprowadzić delikatne posiłki na bazie gotowanego ryżu z marchewką lub banana. Można również wspomóc się sucharkami oraz waflami ryżowymi. Podczas przebiegu choroby rezygnujemy z wszelkich ciężkostrawnych produktów oraz potraw. Picie kawy również nie jest wskazane, ze względu na właściwości pobudzające jelita do wypróżnień. Wraz z ustającymi objawami zatrucia pokarmowego należy stopniowo rozszerzać dietę o produkty łatwostrawne, aż do momentu całkowitego powrotu do zdrowia.

Jakie produkty spożywcze mogą wywołać zatrucie pokarmowe?

Do takich artykułów zaliczyć można:

 • jaja – poprzez nieumyte lub niewysterylizowane jaja można zatruć się Salmonellą;
 • mięso – głównie mięso drobiowe jest narażone na występowanie bakterii Campylobacter oraz Salmonella;
 • niepasteryzowane mleko oraz produkty z niego powstałe.

Zatrucie pokarmowe najczęściej nie jest stanem zagrożenia życia. Mimo to, w przypadku wystąpienia objawów charakterystycznych należy zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu! Podczas biegunki oraz wymiotów tracimy duże ilości wody, co szybko może doprowadzić do odwodnienia organizmu. Przestrzegajmy zasad higieny podczas przygotowywania posiłków oraz zwracajmy uwagę na zakupione produkty, aby nie przeoczyć terminu przydatności do spożycia. Dzięki czujnemu oku możemy uniknąć zatruć pokarmowych, które wprowadzają duży dyskomfort w codziennym życiu.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów