Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Salmonella - jak można się zarazić? Objawy i leczenie salmonellozy

2020-05-26 11:31
Salmonella - jak można się zarazić?

Salmonelloza wywoływana przez bakterie Salmonelli to choroba układu pokarmowego - potocznie zwana “zatruciem pokarmowym”. W jaki sposób można się zarazić pałeczkami Salmonelli. Jak wyglądają objawy salmonellozy i w jaki sposób się ją leczy?

Co to jest salmonelloza?

Mianem salmonellozy określane są choroby układu pokarmowego wywoływane przez gram-ujemne pałeczki Salmonelli. Mogą one powodować choroby nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Ich najgroźniejsze odmiany (Salmonella typhi i Salmonella paratphi) wywołują dur brzuszny. Natomiast salmonelle niedurowe (Salmonella bungori oraz niektóre Salmonella enterica) odpowiadają za zakażenia układu pokarmowego. Żadne z bakterii z rodziny Salmonella nie wytwarzają zarodników, jednakże mogą przeżyć wewnątrz zakażonych komórek. Warto pamiętać, że Salmonella jest odporna na proces zamrażania.

Jakie są objawy zakażenia Salmonellą?

W wyniku zakażenia pałeczkami Salmonelli dochodzi najczęściej do zatrucia pokarmowego, w wyniku którego można zaobserwować takie objawy, jak: gorączka wynosząca do 39 ℃, ból brzucha, biegunka, wymioty, nudności, bolesne skurcze jelit. Biegunka ma najczęściej postać wodnistą, nie jest obfita, a w stolcu nie stwierdza się obecności krwi. Jedynie w bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do wystąpienia obfitych, krwawych stolców. W najczęstszych przypadkach do rozwinięcia się objawów dochodzi po czasie od 6 do 48 godzin od momentu zakażenia się Salmonellą, a sama choroba trwa od 4 do 7 dni i nie wymaga podejmowania leczenia. Sama choroba przeważnie ma postać jelitową, a w jej wyniku dochodzi do znacznej utraty wody z organizmu. Właśnie dlatego salmonelloza jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci i osób starszych. Co więcej, u osób z obniżoną odpornością (np. przyjmujących środki immunosupresyjne, czy też po przeszczepie), może dojść do przekroczenia przez bakterie bariery jelitowej - wówczas mamy do czynienia z rozwojem sepsy.

W większości przypadków, po samoistnym ustąpieniu choroby, obecność Salmonelli w stolcu jest stwierdzana przez okres od 4 do 5 tygodni od momentu ustąpienia choroby, jednakże w bardzo rzadkich przypadkach (około 1%) dochodzi do wystąpienia długotrwałego nosicielstwa, które może utrzymywać się nawet przez rok.

W jaki sposób można zarazić się Salmonellą?

Pałeczka Salmonelli rozprzestrzenia się drogą fekalno-oralną. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez:

  • spożywanie skażonej żywności - najczęściej żywność taka charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem oraz nieprawidłowym wyglądem;
  • nieodpowiednią higienę w kuchni, szczególnie w różnego rodzaju restauracjach;
  • kontakt z kałem zwierząt lub osób zakażonych salmonellą, które są bezobjawowymi nosicielami;
  • spożywanie zanieczyszczonej lub wolno stojącej wody;
  • spożywanie niehigienicznie mrożonego i rozmrażanego drobiu.

Obecnie najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia pałeczkami Salmonelli jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Warto pamiętać, że odpowiednia obróbka cieplna pozwala je zneutralizować - z tego powodu powinno się odpowiednio przygotowywać potrawy z jaj, drobiu, a także pamiętać o odpowiednim myciu warzyw, czy też kiełków roślinnych. W celu zahamowania rozprzestrzeniania się salmonelli, stosuje się ciągłe monitorowanie procesów produkcji żywności. Co więcej, każdy nowy pracownik podejmujący pracę w gastronomii jest zobligowany wykonać badanie na nosicielstwo Salmonelli.

W jaki sposób leczy się zakażenie Salmonellą?

Salmonelloza jest chorobą, która wygasza się się sama. W najczęstszym przypadku, w wyniku zakażenia dochodzi do wystąpienia objawów ze strony układu pokarmowego - wymiotów i biegunek, nadmiernej utraty wody z organizmu. Z tego powodu, w celu leczenia najczęściej stosuje się jedynie preparaty zawierające elektrolity, zapewniające odpowiednie nawodnienie organizmu.

Zatrucie pokarmowe wywołane przez Salmonellę ma przebieg zbliżony do zatrucia innymi bakteriami. W celu potwierdzenia źródła zatrucia oraz dobrania ewentualnej terapii warto zgłosić się do lekarza POZ. Wizytę u lekarza można w łatwy sposób umówić poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów