- Polecane
- Endokrynologia
- Okulistyka
- Ortopedia
- Stomatologia
- Alergologia
- Kardiologia
- Ginekologia
- Dermatologia
- Neurologia
- Laryngologia
- Urologia
- Pulmonologia
- Diabetologia
- Zdrowie
- Odżywianie i Diety
- Pediatria
- Badania i diagnostyka
- proktologia
- Psychiatria i psychologia
- Reumatologia
- medycyna estetyczna
- Hematologia
- Onkologia
- Chirurgia
- Czasopismo OSOZ
- Nefrologia
- Gastrologia
Salmonella - jak można się zarazić? Objawy i leczenie salmonellozy
Salmonelloza wywoływana przez bakterie Salmonelli to choroba układu pokarmowego - potocznie zwana “zatruciem pokarmowym”. W jaki sposób można się zarazić pałeczkami Salmonelli. Jak wyglądają objawy salmonellozy i w jaki sposób się ją leczy?
Co to jest salmonelloza?
Mianem salmonellozy określane są choroby układu pokarmowego wywoływane przez gram-ujemne pałeczki Salmonelli. Mogą one powodować choroby nie tylko u ludzi, ale także u zwierząt. Ich najgroźniejsze odmiany (Salmonella typhi i Salmonella paratphi) wywołują dur brzuszny. Natomiast salmonelle niedurowe (Salmonella bungori oraz niektóre Salmonella enterica) odpowiadają za zakażenia układu pokarmowego. Żadne z bakterii z rodziny Salmonella nie wytwarzają zarodników, jednakże mogą przeżyć wewnątrz zakażonych komórek. Warto pamiętać, że Salmonella jest odporna na proces zamrażania.
Jakie są objawy zakażenia Salmonellą?
W wyniku zakażenia pałeczkami Salmonelli dochodzi najczęściej do zatrucia pokarmowego, w wyniku którego można zaobserwować takie objawy, jak: gorączka wynosząca do 39 ℃, ból brzucha, biegunka, wymioty, nudności, bolesne skurcze jelit. Biegunka ma najczęściej postać wodnistą, nie jest obfita, a w stolcu nie stwierdza się obecności krwi. Jedynie w bardzo rzadkich przypadkach dochodzi do wystąpienia obfitych, krwawych stolców. W najczęstszych przypadkach do rozwinięcia się objawów dochodzi po czasie od 6 do 48 godzin od momentu zakażenia się Salmonellą, a sama choroba trwa od 4 do 7 dni i nie wymaga podejmowania leczenia. Sama choroba przeważnie ma postać jelitową, a w jej wyniku dochodzi do znacznej utraty wody z organizmu. Właśnie dlatego salmonelloza jest najbardziej niebezpieczna dla dzieci i osób starszych. Co więcej, u osób z obniżoną odpornością (np. przyjmujących środki immunosupresyjne, czy też po przeszczepie), może dojść do przekroczenia przez bakterie bariery jelitowej - wówczas mamy do czynienia z rozwojem sepsy.
W większości przypadków, po samoistnym ustąpieniu choroby, obecność Salmonelli w stolcu jest stwierdzana przez okres od 4 do 5 tygodni od momentu ustąpienia choroby, jednakże w bardzo rzadkich przypadkach (około 1%) dochodzi do wystąpienia długotrwałego nosicielstwa, które może utrzymywać się nawet przez rok.
W jaki sposób można zarazić się Salmonellą?
Pałeczka Salmonelli rozprzestrzenia się drogą fekalno-oralną. Do zakażenia dochodzi najczęściej poprzez:
- spożywanie skażonej żywności - najczęściej żywność taka charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem oraz nieprawidłowym wyglądem;
- nieodpowiednią higienę w kuchni, szczególnie w różnego rodzaju restauracjach;
- kontakt z kałem zwierząt lub osób zakażonych salmonellą, które są bezobjawowymi nosicielami;
- spożywanie zanieczyszczonej lub wolno stojącej wody;
- spożywanie niehigienicznie mrożonego i rozmrażanego drobiu.
Obecnie najlepszym sposobem na uniknięcie zakażenia pałeczkami Salmonelli jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. Warto pamiętać, że odpowiednia obróbka cieplna pozwala je zneutralizować - z tego powodu powinno się odpowiednio przygotowywać potrawy z jaj, drobiu, a także pamiętać o odpowiednim myciu warzyw, czy też kiełków roślinnych. W celu zahamowania rozprzestrzeniania się salmonelli, stosuje się ciągłe monitorowanie procesów produkcji żywności. Co więcej, każdy nowy pracownik podejmujący pracę w gastronomii jest zobligowany wykonać badanie na nosicielstwo Salmonelli.
W jaki sposób leczy się zakażenie Salmonellą?
Salmonelloza jest chorobą, która wygasza się się sama. W najczęstszym przypadku, w wyniku zakażenia dochodzi do wystąpienia objawów ze strony układu pokarmowego - wymiotów i biegunek, nadmiernej utraty wody z organizmu. Z tego powodu, w celu leczenia najczęściej stosuje się jedynie preparaty zawierające elektrolity, zapewniające odpowiednie nawodnienie organizmu.
Zatrucie pokarmowe wywołane przez Salmonellę ma przebieg zbliżony do zatrucia innymi bakteriami. W celu potwierdzenia źródła zatrucia oraz dobrania ewentualnej terapii warto zgłosić się do lekarza POZ. Wizytę u lekarza można w łatwy sposób umówić poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.
Autor
Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.