Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Grypa żołądkowa - objawy i leczenie

2020-03-24 14:51
Grypa żołądkowa - objawy i leczenie

Grypa żołądkowa jest jedną z najczęściej występujących, ostrych chorób przewodu pokarmowego. W jaki sposób się objawia i jak można ją leczyć?

Czym dokładnie jest grypa żołądkowa?

Grypa żołądkowa, zwana także grypą jelitową, czy też jelitówką, jest ostrą biegunką wirusową. Charakteryzuje się zwiększoną częstością oddawania stolca - powyżej 3 razy w ciągu dnia, a także zmianą jego konsystencji na dużo bardziej wodnistą. Co więcej, stolce charakteryzują się zwiększoną kwasowością, mogą cuchnąć bardziej niż zazwyczaj, a także mogą zawierać różnego rodzaju śluzy, a nawet domieszki krwi. Najczęstszą przyczyną grypy żołądkowej są zakażenia wirusowe.

Jakie wirusy powodują grypę żołądkową?

Do wirusów najczęściej odpowiedzialnych za wywołanie grypy żołądkowej zaliczamy:

  • rotawirusy - zawierają one podwójny łańcuch RNA i są przenoszone drogą pokarmową. Zakażenia z ich udziałem są rejestrowane na całym świecie. Co więcej prawie każde dziecko ulega zakażeniu z udziałem rotawirusa przynajmniej raz przed ukończeniem 5 roku życia. W przypadku noworodków zakażenie rotawirusem jest częste, jednakże przebiega w sposób łagodny lub nawet bezobjawowy. Szczyt zachorowania występuje u dzieci od 4 do 23. miesiąca życia, a każde następne zakażenie zmniejsza szansę na pojawienie się kolejnego, dlatego zakażenia rotawirusem u starszych dzieci, czy też dorosłych są stosunkowo rzadkie. Czas trwania grypy żołądkowej spowodowanej rotawirusami wynosi od 3 do 7 dni.
  • norowirusy - zawierają pojedynczą nić RNA, są one najczęstszą przyczyną łagodnej grypy żołądkowej utrzymującej się od 12 do 60 godzin. Ze względu na fakt, że do zakażenia z ich udziałem potrzebna jest ich niewielka liczba, do zarażenia się grypą żołądkową może dojść poprzez nie tylko drogę pokarmową, ale także przez kontakt z chorym, materiałem mającym kontakt z chorym, czy aerozolem powstającym podczas wymiotów. 
  • adenowirusy - są to wirusy posiadające nić DNA. Odpowiadają za około 10 % przypadków grypy żołądkowej na świecie.

Jakie są objawy grypy żołądkowej?

Grypa żołądkowa przebiega zwykle w ten sam sposób, bez względu na to, jaki wirus ją wywołał - i niestety nie jesteśmy w stanie zidentyfikować przyczyny biegunki na podstawie samych objawów. Do cech charakterystycznych należą wymioty oraz biegunka, którym często dodatkowo towarzyszy gorączka. Nie są to jednak wszystkie objawy grypy żołądkowej. Chory może dodatkowo odczuwać brak apetytu, nudności, bóle brzucha, a także uczucie ogólnego rozbicia, a oddawane stolce są wodniste i obfite.

Jak postępować w przypadku wystąpienia grypy żołądkowej?

Postępowanie w przypadku grypy żołądkowej opiera się przede wszystkim na zapobieganiu odwodnieniu organizmu. W tym celu należy przyjmować dużą ilość płynów. Napój stosowany do nawadniania podczas biegunki powinien zawierać sód oraz glukozę w odpowiednim stężeniu, gwarantującym najlepsze wchłanianie (z pomocą przychodzą gotowe saszetki z elektrolitami dostępne w aptece). W przypadku grypy żołądkowej należy pamiętać o unikaniu słodkich napojów gazowanych czy też bardzo słonych zup, ponieważ mogą wywoływać efekt odwrotny do zamierzonego - prowadzić do zwiększonego odwodnienia organizmu. Dobrym efektem nawadniającym u chorych cierpiących na grypę żołądkową cechują się: gorzka herbata, woda mineralna, mięta, jogurt naturalny bez cukru. 

W chwili obecnej uważa się, że chory w trakcie grypy żołądkowej powinien spożywać takie same pokarmy jak przed chorobą. Z powodu częstego braku apetytu u chorych, wystarczy aby spożywali oni od 4 do 6 posiłków dziennie, składających się z tego na co chory aktualnie ma chęć. Najczęściej są to posiłki lekkostrawne, np. bułka z masłem, ryż, gotowane ziemniaki. Pod żadnym pozorem nie powinno się głodzić chorego na grypę żołądkową!

Farmakoterapia grypy żołądkowej

W celu leczenia grypy żołądkowej nie należy stosować antybiotyków, a także nie jest wskazane stosowanie węgla aktywnego, czy też białczanu taniny. Dobre rezultaty daje stosowanie probiotyków o udokumentowanym działaniu, czy też smektyn. W przypadku dorosłych dopuszczalne jest stosowanie loperamidu. Jednakże najważniejszym postępowaniem leczniczym w grypie żołądkowej pozostaje nawadnianie organizmu.

Jak długo trwa grypa żołądkowa?

Grypa żołądkowa jest chorobą, która ustępuje samoistnie - najczęściej po 5 - 7 dniach, lecz może trwać też krócej. Bez względu na wszystko objawy powinny ustąpić maksymalnie po 10 dniach od ich pojawienia się. Jeżeli tak się nie stanie, koniecznie należy zasięgnąć porady lekarza rodzinnego.

Pamiętajcie, że teraz możecie zarezerwować telewizytę u wybranego specjalisty za pośrednictwem portalu LekarzeBezKolejki.pl. Skonsultuj się z lekarzem bez wychodzenia z domu!


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów