Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Co może oznaczać ból podbrzusza?

2019-09-05 12:16
Co może oznaczać ból podbrzusza?

Ból brzucha jest dolegliwością, z którą zmagał się niemal każdy. Czasem jest to zwykła niestrawność lub ból na tle nerwowym, jednak są przypadki, w których może być to sygnał o rozwijającej się chorobie. Ból może być zlokalizowany w różnych partiach brzucha. Co może oznaczać ból w okolicy podbrzusza?

Ból podbrzusza a dolegliwości ginekologiczne

Najczęstszym powodem bólu podbrzusza u kobiet jest menstruacja. Bóle menstruacyjne mogą występować jeszcze przed krwawieniem, a także przez pierwsze dni miesiączki i mają różny stopień nasilenia. Spowodowane są skurczami mięśni macicy, co ma związek ze zmianami hormonalnymi. Ból ten może promieniować do pleców i powodować ogólne osłabienie. Dolegliwości bólowe mogą mieć też związek z przebiegającą owulacją. U części kobiet w trakcie jajeczkowania ból występuje z prawej lub lewej strony podbrzusza.

Nie zawsze jednak za ból odpowiedzialna jest miesiączka. Jeżeli jest wyjątkowo silny, wręcz utrudniający normalne funkcjonowanie i powodujący omdlenia, to może być sygnał, że mamy do czynienia z endometriozą. Ból może pojawiać się także podczas współżycia, jak również przy oddawaniu moczu, czy stolca. Przy endometriozie charakterystyczne są obfite i przedłużone krwawienia. Nieznane są przyczyny rozwoju endometriozy, ponadto choroba ta nie jest łatwa do zdiagnozowania. Jeżeli obserwujemy u siebie podobne objawy, koniecznie udajmy się na wizytę do ginekologa.

Wreszcie ból w okolicy podbrzusza może być objawem stanu zapalnego jajowodów i jajników. Przypomina on ból menstruacyjny, jednak nie ma związku z comiesięcznym krwawieniem. Towarzyszyć mu może podwyższona temperatura oraz ból podczas współżycia.

Ból podbrzusza spowodowany chorobami układu moczowego

Choroby układu moczowego mogą objawiać się kłującym i uporczywym bólem w dole brzucha. Wraz z bólem występują problemy z oddawaniem moczu, parcie na pęcherz, często krwiomocz. Najczęściej diagnozowanym schorzeniem jest zapalenie pęcherza moczowego, jednak ból może oznaczać również kamicę nerkową, kolkę nerkową, czy kłopoty z nerkami.

U mężczyzn ból w podbrzuszu może wskazywać na problemy z rozrostem gruczołu krokowego. Ból może promieniować na plecy, a także mosznę i odbyt. Rozrastająca się prostata, oprócz bólu, przyczynia się do zaburzeń w oddawaniu moczu (częstsze wizyty w toalecie, uczucie niecałkowitego opróżnienia pęcherza). Takie dolegliwości należy skonsultować z urologiem.

Ból podbrzusza a dolegliwości ginekologiczne LekarzeBezKolejki.pl

Ból podbrzusza jako objaw chorób układu pokarmowego

Dolegliwości bólowe zlokalizowane w podbrzuszu to częsty objaw przy problemach związanych z zaburzeniami pracy układu pokarmowego. Czasem przyczyna jest prozaiczna - niestrawność, wzdęcia, zatrucie pokarmowe, czy grypa żołądkowa. Na ból skarżą się także chorzy na zespół jelita drażliwego oraz choroby zapalne jelit. Schorzeniom tym często towarzyszą biegunki lub zaparcia, uczucie pełności w jamie brzusznej, wzdęcia i złe samopoczucie.

Jeżeli uporczywy ból zlokalizowany jest z prawej strony podbrzusza i z każdą godziną się nasila, to może być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego. Ból odczuwany jest powyżej pachwiny, z początku w całej jamie brzusznej. Jeżeli ból brzusza nie ustępuje, należy zgłosić się do swojego lekarza rodzinnego lub od razu do szpitala. Szybka reakcja jest bardzo istotna, ponieważ brak 

Jak złagodzić ból podbrzusza?

Jeśli jesteśmy pewni, że ból brzucha nie ma poważnego podłoża chorobowego, możemy próbować poradzić sobie z nim na własną rękę. Przy dolegliwościach związanych z miesiączką lub problemami gastrycznymi sprawdzą się preparaty rozkurczowe na bazie drotaweryn oraz butylobromku hioscyny. Jeżeli ból jest silniejszy, można posiłkować się preparatami z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), do których zalicza się m.in. ibuprofen. Leki te nie są wskazane u osób z chorobą wrzodową i stanami zapalnymi żołądka, ponieważ działają drażniąco na śluzówkę. Alternatywą dla tych preparatów są leki na bazie paracetamolu.

Oczywiście nie trzeba od razu sięgać po leki przeciwbólowe. Pomocne w uśmierzaniu bólu są napary z ziół, które zwiększają wydzielanie soków trawiennych oraz działają rozkurczowo na mięśnie układu pokarmowego. W tym celu sprawdzi się napar z mięty pieprzowej, kopru włoskiego, koszyczka rumianku, czy korzenia mniszka. Przy dolegliwościach związanych np. z chorobą wrzodową można sięgnąć po siemię lniane. Zawiera ono śluzy, które powlekają błony śluzowe przełyku, żołądka i częściowo dwunastnicy, chroniące przed działaniem kwasów żołądkowych.

W sytuacji, gdy pomimo podjętych działa, ból nie ustępuje lub nasila się i towarzyszą temu inne, niepokojące objawy (gorączka, nudności i wymioty, ból uniemożliwiający sen, krew w stolcu), należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem. Wizytę możemy zamówić on-line przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów