Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Badanie kału – wyniki, jak się przygotować?

Badanie kału najczęściej kojarzone jest z koniecznością wyrobienia książeczki zdrowia niezbędnej do pracy w gastronomii. Dzięki temu badaniu można dowiedzieć się między innymi, czy nie jesteśmy nosicielami żadnych bakterii lub pasożytów, które mogą przedostać się do jedzenia, a co za tym idzie doprowadzić skażenia jedzenia. Jak zatem powinny wyglądać wyniki z badania kału? Jak się przygotować do tego badania?

pojemniki na mocz i kał.

Badanie kału – dlaczego jest takie ważne?

W społeczeństwie niechętnie mówi się o rzeczach związanych z kałem, lecz to właśnie w nim często możemy znaleźć przyczynę różnych dolegliwości czy kłopotliwych sytuacji z którymi musimy mierzyć się na co dzień. Badanie to powinno być wykonane co kilka lat, gdyż pasożytami lub innymi patogenami jesteśmy w stanie zarazić się bardzo łatwo, chociażby zjadając brudne warzywa czy owoce. Poprzez to badanie możemy wykluczyć lub potwierdzić między innymi takie zaburzenia jak:

Umów się do lekarza rodzinnego

Badanie kału – wyniki

Wyniki badań, które otrzymujemy z laboratorium będą posiadać informację o parametrach w kierunku jakim to badanie zostało przeprowadzone. Prawidłowo powinniśmy otrzymać następujące wyniki w badaniu ogólnym:

  • barwa stolca – brązowa;
  • konsystencja – stała;
  • pH 6,7 - 7,2;
  • skrobia – nieobecna lub ziarna pojedyncze;
  • kulki tłuszczowe – nieobecne lub pojedyncze;
  • włókna mięsne z zachowanym prążkowaniem – nieobecne;
  • włókna mięsne o zatartym prążkowaniu – pojedyncze lub nieliczne.

Jak przygotować się do badania kału?

W celu prawidłowego pobrania materiału do badań musimy zaopatrzyć się w specjalne pojemniki, do których umieszczone zostaną próbki kału. Gdy przystępujemy do pobrania materiału, kał nie może mieć styczności z wodą lub moczem – wyniki badania mogą zostać zaburzone. W tym celu można wykorzystać czysty woreczek lub papier toaletowy, na który zostanie oddany stolec. Następnie przy pomocy dołączonej do pojemniczka szpatułki nabieramy materiał i umieszczamy w środku pojemnika do ⅓ jego wysokości. Tak przygotowaną próbkę należy dostarczyć do laboratorium w ciągu maksymalnie 2 godzin od momentu pobrania kału. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, pojemnik z próbką należy przechowywać w chłodnym miejscu (np. w lodówce).

Przygotowanie do badania – żywienie

Przed pobraniem materiału żywienie powinno być podobne do tego, które mamy na co dzień. Warto jednak zwiększyć podaż błonnika pokarmowego w celu ułatwienia wypróżnienia. Pamiętajmy jednak, że im więcej błonnika spożywamy tym więcej wody należy wypić, aby nie doszło do sytuacji odwrotnej – zatwardzenia.

O czym świadczy obecność śluzu w kale?

Śluz w stolcu jest sytuacją fizjologiczną – dzięki temu ułatwione jest przemieszczanie się masy kałowej w jelitach. Jeżeli jednak śluzu w stolcu jest zdecydowanie za dużo, może świadczyć to o wystąpieniu takich problemów jak:

Prawidłowa ilość śluzu w kale powinna być praktycznie dla nas niewidoczna. Jeżeli mamy obawy, czy z naszym kałem jest wszystko dobrze należy udać do lekarza gastroenterologa w celu dalszej diagnostyki problemu – tym bardziej jeśli oprócz śluzu zauważymy również krew.

Powszechnie owiany tematem tabu kał jest czymś całkiem normalnym – stanowi część fizjologii człowieka. Nie wstydźmy się zatem poruszać tematów związanych ze stolcem z lekarzem rodzinnym lub gastroenterologiem. Badanie na obecność pasożytów lub innych substancji w kale nie jest niczym wstydliwym – jest to normalne badanie, dzięki któremu możemy ocenić swój stan zdrowia. Każdego dnia do tego badania przystępują setki osób, dlatego zaniesienie materiału biologicznego do laboratorium nie powinno być kłopotliwe – dla osób odbierających od nas próbki jest to czynność rutynowa. Z wynikami badania należy udać się do lekarza gastroenterologa lub lekarza rodzinnego, aby poddać je fachowej ocenie specjalisty.

Do wybranego specjalisty można umówić się bez wychodzenia z domu poprzez portal LekarzeBezKolejki.pl.

Autor

Redakcja LekarzeBezKolejki.pl - W skład zespołu redakcyjnego portalu LekarzeBezKolejki.pl wchodzą wykwalifikowani farmaceuci. Ich bogate doświadczenie zawodowe i gruntowna wiedza nabyta na studiach farmaceutycznych umożliwiają tworzenie wiarygodnych i rzeczowych tekstów zgodnie z zasadami medycyny opartej na dowodach naukowych (EBM). Treści te są zawsze oparte na solidnych źródłach, takich jak aktualne badania naukowe czy specjalistyczne publikacje. Zespół łączy profesjonalizm z pasją do ciągłego rozwijania się i chęcią dzielenia się wiedzą, co przekłada się na atrakcyjne i wciągające materiały edukacyjne dla użytkowników.

Zobacz wszystkie artykuły Redakcja LekarzeBezKolejki.pl

Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Kategorie:  Badania i diagnostyka

Więcej artykułów