Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Hemoroidy: jak rozpoznać i jak leczyć?

2019-07-29 14:22
hemoroidy

Hemoroidy, czyli żylaki odbytu są bardzo często spotykanym problemem, a odsetek osób nim dotkniętych wzrasta z wiekiem. Niestety za ich pojawienie się w dużej mierze odpowiadamy my sami. Za główną przyczynę ich powstania uważa się małą aktywność fizyczną, siedzący tryb pracy oraz występowanie przewlekłych zaparć związanych z koniecznością zwiększonego parcia przy wypróżnianiu. Do czynników szczególnie predysponujące do powstania hemoroidów zalicza się także uprawianie niektórych sportów jak np.: biegi długodystansowe, podnoszenie ciężarów, kolarstwo, jeździectwo. Objawy choroby są bardzo nieprzyjemne i potrafią znacznie obniżyć komfort życia. Jak rozpoznać chorobę hemoroidalną i jak ją skutecznie leczyć?

Jak rozpoznać, że to hemoroidy?

Pojawienie się choroby hemoroidalnej trudno zlekceważyć, a objawy, które jej towarzyszą mocno dają się we znaki znacząco obniżając komfort życia. Dlatego, kiedy podejrzewamy, że problem nas dotyczy nie warto zwlekać z wizytą u lekarza rodzinnego. Im szybciej wdrożymy odpowiednie leczenie, tym większe szanse na jego powodzenie.

Objawy towarzyszące chorobie hemoroidalnej

Objawy choroby hemoroidalnej nierzadko są uciążliwe i trudne do zniesienia, a do najbardziej charakterystycznych należą:

 • świąd;
 • ból;
 • krew - świeża, żywoczerwona, obecna na powierzchni stolca, na papierze toaletowym albo w muszli klozetowej;
 • uczucie niepełnego wypróżnienia;
 • obecność śluzu w kale.

Świeża krew w stolcu, na papierze toaletowym czy bieliźnie jest sygnałem alarmującym, którego nie można bagatelizować. Wówczas należy niezwłocznie wybrać się do swojego lekarza rodzinnego,  który rozpozna przyczynę jej pojawienia się. Najczęściej towarzyszy ona chorobie hemoroidalnej, ale jest także podstawowym objawem groźnego nowotworu jelita grubego, który przy wczesnym wykryciu jest chorobą uleczalną. Dlatego nigdy nie stawiajmy diagnozy samodzielnie i już teraz zapiszmy się do specjalisty przez serwis LekarzeBezKolejki.pl.

Wizyta u lekarza

Pojawienie się któregoś z powyższych objawów jest sygnałem, który powinien skłonić nas do wizyty u lekarza pierwszego kontaktu. Przeprowadzi on wywiad oraz wykona badanie przez odbyt (tzw. badanie per rectum). Takie działanie umożliwi postawienie prawidłowej diagnozy. Lekarz wykluczy ewentualne inne patologie i stany chorobowe oraz pomoże dopasować odpowiednie leczenie.

Stopnie zaawansowania choroby hemoroidalnej

W zależności od stopnia zaawansowania chorobę hemoroidalną klasyfikuje się według 4-stopniowej skali:

 • Stopień I - guzki powiększają się, ale nie wypadają na zewnątrz kanału odbytu - zazwyczaj bezbolesne, pojawia się nieznaczne krwawienie;
 • Stopień II - guzki wypadają na zewnątrz w trakcie wypróżniania i cofają się samoistnie - dają poczucie umiarkowanego dyskomfortu, swędzenia i pełności w odbycie, obecne krwawienia;
 • Stopień III - guzki wypadają na zewnątrz w trakcie wypróżniania, po czym muszą zostać ręcznie odprowadzone - związane z bólem, krwawieniem i nadmiernym wydzielaniem śluzu. Pojawia świąd odbytu, podrażnienia i stany zapalne z możliwością brudzenia bielizny;
 • Stopień IV - guzki utrzymują się trwale poza kanałem odbytu i nie dają się odprowadzić ręcznie - występuje ból, krwawienie, możliwość uwięźnięcia i zakrzepicy oraz zanieczyszczania się.
Jak leczyć hemoroidy? LekarzeBezKolejki.pl

Jak leczyć hemoroidy?

Zapobieganie zaparciom

To podstawowe działanie w prewencji choroby hemoroidalnej, ale także bardzo ważny element jej leczenia. Można się przed nimi uchronić dbając o odpowiednią dietę (mowa tu szczególnie o diecie wysoko błonnikowej) oraz prowadząc aktywny tryb życia. A jakie produkty szczególnie warto włączyć do swojej diety? Przede wszystkim:

 • gruboziarniste kasze;
 • brązowy ryż;
 • płatki zbożowe owsiane, pszenne, żytnie;
 • otręby pszenne;
 • pieczywo żytnie pełnoziarniste i graham;
 • nasiona roślin strączkowych;
 • surowe warzywa i owoce;
 • owoce suszone;
 • orzechy.

Nie należy zapominać o piciu odpowiedniej ilości płynów, najlepiej wody mineralnej.

Umiarkowana, regularna aktywność fizyczna

Nie tylko pozwoli uniknąć powstania hemoroidów, ale także wspomoże proces leczenia już powstałych zmian. Zaleca się uprawianie takich dyscyplin, które poprawią ukrwienie naczyń odbytu. Szczególnie wskazane są szybkie spacery, bieganie, pływanie, joga. Odradza się natomiast wykonywania treningów siłowych oraz takich form aktywności, które wymagają przebywania przez dłuższy czas w pozycji siedzącej jak jazda na rowerze czy jazda konna.

Leczenie miejscowe

Prowadzi się je za pomocą dostępnych aptece preparatów w postaci czopków, maści i kremów. W ich składzie znajdują się substancje:

 • o działaniu miejscowo znieczulającym takie jak: lidokaina, benzokaina, tetrakaina czy cynchokaina;
 • przeciwzapalne i ściągające jak np. tribenozyd i zasadowy galusan bizmutu (III);
 • balsam peruwiański - o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym oraz wspomagającym gojenie uszkodzonej błony śluzowej i skóry;
 • kwas borowy - o działaniu przeciwzapalnym, wysuszającym, ściągającym;
 • kwas hialuronowy - o właściwościach nawilżających, który przyspieszy proces gojenia zmienionych chorobowo miejsc;
 • wyciągi roślinne np. z kory dębu, z kory kasztanowca, z rumianku, z kłącza pięciornika, z ziela krwawnika czy ruszczyka kolczastego, które uszczelniają naczynia krwionośne, działają przeciwzapalnie i przeciwdrobnoustrojowo, łagodzącą podrażnienia i wspomagające gojenie uszkodzeń błony śluzowej i skóry;
 • ​preparaty doustne zawierające diosminę - substancję, która zmniejsza obrzęki i łagodzi objawy choroby żylnej. Działa ochronnie na żyły, zmniejsza ich przepuszczalność, zapewnia elastyczność i zwiększa ich napięcie. Dodatkowo zmniejsza nadciśnienie i zastój żylny w kończynach, a także działa przeciwzapalnie.

Leczenie inwazyjne

W zaawansowanych stadiach choroby, kiedy leczenie środkami farmakologicznymi nie przynosi zadowalających rezultatów lekarz chirurg może zalecić wprowadzenie leczenia operacyjnego.

Bibliografia:

1. Alnso-Coello P., Castillejo M. M.: Office evaluation and treatment of hemorrhoids. The Journal of Family Practice, 2003, 52(5), 366-374.
2. Polski Klub Kolpoproktologii, Guzki krwawnicze, https://pkk.org.pl/lekarz-02.php [dostęp dnia 05.06.2019]
3. Diana G., Catanzaro M., Ferrara A., Ferrari P.: Activity of purified diosmin in the treatment of hemorrhoids. La Clinica Terapeutica, 2000, 151, 341-344.
4. Thanapongsathorn W., Vajrabukka T.: Clinical trial of oral diosmin (Daflon®) in the treatment of hemorrhoids. Diseases of the Colon&Rectum, 1992, 35, 1085-1088.
5. Lyseng-Williamson K. A., Perry C. M.: Micronised purified flavonoid fraction: a review of its use in chronic venous insufficiency, venous ulcers and haemorrhoids. Drugs, 2003, 63(1), 71-100.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów