Pacjentka z mapą w rękach

Znajdź lekarza w okolicy

Pacjentka trzyma kartkę z kalendarza

Wybierz termin i godzinę

Pacjentka rezerwuje termin

Zarezerwuj wizytę

Pacjentka rezerwuje termin

Przyjdź na wizytę

Umów się do lekarza na NFZ lub prywatnie.

Znajdź wolny termin wizyty teraz!

Przepuklina pachwinowa - objawy i leczenie. Komu grozi przepuklina pachwinowa?

2019-02-05 15:36
Przepuklina pachwinowa - objawy i leczenie

Rodzice często ostrzegali, by nie podnosić ciężkich przedmiotów, bo "dostaniemy przepukliny". Choć ostrzeżenie to zwykliśmy ignorować, jest w nim wiele prawdy. Jedną z częściej występujących dolegliwości tego typu jest przepuklina pachwinowa. Warto wiedzieć, czym właściwie jest ten rodzaj przepukliny, kiedy może wystąpić i co należy zrobić, jeżeli się już pojawi.

Czym jest przepuklina pachwinowa?

Przepuklina jest nieprawidłowym przemieszczeniem się jamy ciała, najczęściej jamy brzusznej, przez otwory w powłokach zwanych miejscami o obniżonej odporności. Innymi słowy jest to stan, w którym elementy jamy brzusznej, przeważnie jelita, uwypuklają się pod skóra poprzez niezrośnięte fragmenty ściany jamy brzusznej. Najczęstszym typem tej nieprawidłowości jest przepuklina pachwinowa, która przeważnie występuje u mężczyzn po 45. roku życia. Rozmiar takiej zmiany waha się od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów.

Każda przepuklina zbudowana jest z tzw. wrót przepukliny, przez które przedostaje się zawartość przepukliny. Miejsce to charakteryzuje się zmniejszonym oporem tkanek, które pod wpływem urazów i naprężeń ulegają osłabieniu. Za wrotami znajduje się kanał, którym przepuklina wydostaje się do worka przepuklinowego, utworzonego przez błonę otrzewnej. Jego zawartość może być z początku pusta, ale wraz z powiększaniem się zmiany mogą się do niej przedostawać np. fragmenty jelit.

Przepuklina pachwinowa – rodzaje

Przepukliny pachwinowe można podzielić na dwa typy - skośną oraz prostą. Przy przepuklinie skośnej zawartość jamy brzusznej wydostaje się przez kanał pachwinowy, znajdując ujście pod skórą w okolicach moszny. Na przepuklinę prostą bardziej podatne są kobiety. W tym wypadku zawartość jamy brzusznej wydostaje się poza jej ścianę w tzw. trójkącie Hasselbacha, który charakteryzuje się osłabieniem mięśni podbrzusza. Formą przepukliny prostej jest przepuklina udowa, w której worek przepuklinowy wychodzi z jamy brzusznej poniżej więzadła pachwinowego na udo.

Objawy przepukliny pachwinowej LekarzeBezKolejki.pl

Umów wizytę u urologa

Jak objawia się przepuklina pachwinowa?

Pojawienie się przepukliny pachwinowej może nie dawać żadnych poważnych objawów. Po wystąpieniu guza w powłokach skórnych osoba chora może odczuwać pewien dyskomfort w jamie brzusznej, a także ból w mosznie i pachwinie w trakcie ruchu. Brak objawów sugeruje, że mamy do czynienia z przepukliną nieuwięźniętą, którą chirurg może z powrotem odprowadzić. Jeżeli zmiana jest znacznie powiększona, jej odprowadzenie może się okazać niemożliwe.

Problemem jest przepuklina uwięźnięta. Taka sytuacja ma miejsce, gdy zawartość przepukliny, przeważnie jelito cienkie, ulega zakleszczeniu, upośledzając tym samym ukrwienie tego narządu oraz pasaż treści jelitowej. Pojawiają się wówczas takie objawy, jak: wzdęcie brzucha, wymioty, silne bóle brzucha, które świadczą o niedrożności jelita.

Komu grozi przepuklina pachwinowa?

Przepuklina pachwinowa może pojawić się w wielu sytuacjach i na różnych etapach życia. Na jej wystąpienie najbardziej narażone są osoby o słabych mięśniach otrzewnej i osłabionych ścianach kanału pachwinowego. W takiej sytuacji wystarczy nadmierny wysiłek mocno nadwyrężający brzuch i zwiększający ciśnienie w jamie brzusznej, by wystąpiła przepuklina. Do czynników ryzyka zaliczyć można również przewlekłe choroby układu oddechowego objawiające się kaszlem, choroby zakaźne układu moczowo-płciowego i stany zapalne prostaty. Kobiety w ciąży także narażone są na wystąpienie przepukliny pachwinowej, zwłaszcza przy porodzie.

U dzieci do 2. roku życia możemy mówić o tzw. przepuklinie wrodzonej, której przyczyna leży w niedokonanym zamknięciu otworów w ścianie jamy brzusznej, co powinno mieć miejsce jeszcze w życiu płodowym.

Metody leczenia przepukliny pachwinowej

Obecnie jedyną metodą leczenia przepukliny pachwinowej jest zabieg chirurgiczny. Należy to zrobić, aby uniknąć ryzyka uwięźnięcia przepukliny, co prowadzi do niedokrwienia ścian jelita i niedrożności przewodu pokarmowego. O tym, jaka technika operacyjna będzie odpowiednia dla pacjenta decyduje chirurg na podstawie rozmiaru przepukliny oraz stanu pacjenta. Zabieg przeprowadza się metodą konwencjonalną lub laparoskopową.

W trakcie zabiegu chirurg odprowadza zawartość worka przepuklinowego do jamy brzusznej oraz zszywa mięśnie i więzadła w taki sposób, aby zakryć ubytek, przez który przepuklina się przedostała. Jeżeli operacja przebiegła pomyślnie, przepuklina nie pojawi się ponownie.


Wszystkie treści zamieszczone w Serwisie, w tym artykuły dotyczące tematyki medycznej, mają wyłącznie charakter informacyjny. Dokładamy starań, aby zawarte informacje były rzetelne, prawdziwe i kompletne, jednakże nie ponosimy odpowiedzialności za rezultaty działań podjętych w oparciu o nie, w szczególności informacje te w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

Więcej artykułów